Góralki mają płaskie, zaokrąglone, szczątkowe kopytka. Tylko wewnętrzne palce ich tylnych kończyn są zakończone ostrym pazurem.
- Ich przednie siekacze są duże, co upodabnia góralki do słoni - mówi też Jerzy Piróg z krakowskiego zoo. - Natomiast podobnie jak świnki morskie są samodzielne po urodzeniu. Rodzą się porośnięte futrem, z otwartymi oczami, w pełni sprawne i praktycznie od drugiego tygodnia życia zaczynają pobierać stały pokarm.
W naturze góralki skalne zamieszkują Afrykę, Półwysep Arabski i Bliski Wschód. Żyją w grupach rodzinnych, które mogą łączyć się w większe stada. Żywią się trawami, roślinami zielnymi, młodymi pędami i owocami, a także owadami i ich larwami. W Krakowie pałaszują m.in. sałatę pekińską, jarmuż, liście mlecza, obgryzają gałązki wierzbowe.
Do zoo w stolicy Małopolski przyjechały cztery góralki: trzy samiczki z zoo w Warszawie i jeden samiec (który na razie przechodzi kwarantannę) z Koszyc na Słowacji. To młode, około półroczne zwierzątka. Ich potomstwa można spodziewać się najwcześniej za dwa lata.
Ciąża u góralków trwa 7 miesięcy, na świat przychodzą zwykle 2 do 3 młodych.
Zwierzęta te bardzo lubią ciepło i wygrzewanie się w słońcu. Są skoczne i - mimo że wyglądają jak nieruchawa świnka morska - wysoko skaczą, są też w stanie chodzić po wąskich półkach skalnych. W krakowskim zoo chętnie przesiadują na sztucznych skałkach. Ich wyczyny można tutaj obserwować w pomieszczeniu sąsiadującym z nocnym pawilonem, gdzie góralki zostały najbliższymi sąsiadami rysia.
- Upiorne miejsca w Małopolsce. Czy tam naprawdę straszy?
- Najgorsze mieszkania do wynajęcia. Zobacz, co oni oferują [ZDJĘCIA]
- Tak w ostatnich latach zabudowało się Zakopane
- Budowa tunelu zakopianki - fakty, liczby, ciekawostki
- TOP 20 najlepszych porodówek w Małopolsce
- Wybory parlamentarne 2019. Oto wszyscy nowi posłowie z Małopolski
