Gorlice gościły laureatów Wielkiego Odkrywania Małopolski

Lech Klimek
Lech Klimek
Udostępnij:
To była już 18. edycja Wielkiego Odkrywania Małopolski. Również ona pokazała, że w naszym regionie wciąż wiele jest miejsc nieodkrytych, którymi warto się pochwalić.

Gorlice, laureat ubiegłorocznego finału Wielkiego Odkrywania Małopolski, były miejscem spotkania z okazji 18. już finału plebiscytu, który promuje nasze województwo z jego niezwykłymi walorami - miejscami, ludźmi, smakami, kulturą i tradycją.
Udział w naszej akcji to przede wszystkim możliwość promocji świadczących usługi na najwyższym poziomie regionalnych restauracji i karczm, hoteli i pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych, a także ciekawych wydarzeń kulturalnych, miejscowości, którymi Małopolska może się szczycić nie tylko w całej Polsce, ale i w świecie. Była to również okazja do docenienia ludzi, którzy na co dzień zajmują się turystyką w naszym regionie.

Spotkanie zorganizowane na finał plebiscytu, prowadzonego przez Gazetę Krakowską przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, Małopolską Organizację Turystyczną, Radiem Kraków i Telewizją TVP3 Kraków, odbyło się w pięknym pałacu Długoszów w podgorlickich Siarach podczas Światowego Dnia Turystyki.

- To wyjątkowe, że przed dwa lata z rzędu powiat gorlicki jest gospodarzem tego wydarzenia - mówił Rafał Kukla, burmistrz Gorlic, wspominając również poprzedzający gorlicki sukces triumf gminy Sękowa.

Wspaniałe góry i piękne lasy, potężne warownie i niewielkie zamki, liczne nowe szlaki rowerowe i malownicze ścieżki, festiwale, koncerty, ale też wyjątkowi ludzie - to wszystko składa się na niezwykły obraz Małopolski. Nic więc dziwnego, że nasz region jest turystyczną perłą Polski.

- Ktoś mógłby nam zarzucić, że odkrywamy Małopolskę już 18 lat. Wszyscy już przecież wiedzą, że jest nadzwyczajna, piękna, wyjątkowa. Ale to tak, jakby ograniczyć kogoś, by powiedział ”kocham cię“ swojej żonie tylko 36 razy w roku. Dlatego my tę Małopolskę wciąż odrywamy, znajdując w niej niezwykłe, urocze miejsca, co raz to nowe atrakcje, ciekawych i wyjątkowych ludzi, niepowtarzalne smaki - mówił - podkreśla Leszek Zegzda, który w Zarządzie Województwa Małopolskiego odpowiada m.in. za sprawy turystyki, kultury i sportu, a równocześnie jest wiceprzewodniczącym kapituły plebiscytowej.

Odniósł się także do stale wzrastającego ruchu turystycznego w Małopolsce. Rocznie to zawsze kilka procent, które sprawiło, że tylko w tamtym roku odwiedziło nas blisko 15 milionów osób z całego świata.

- Około 89 proc. z nich deklaruje, że miejscem ich podróży i pobytu jest Kraków. Zaraz potem jest jeszcze Wieliczka, Zakopane, czy też szeroko pojęte góry, Wadowice oraz Oświęcim, do którego turyści przyjeżdżają, by zwiedzić były obóz koncentracyjny - wymieniał Wojciech Harpula, redaktor naczelny "Gazety Krakowskiej". - To jednak tylko niewielka część turystycznej skarbnicy, którą jest Małopolska. Co by było, gdyby tylko 12-15 proc. z nich przyjechało do Rytra, Banicy, Kościeliska, Grybowa? To byłby potężny zastrzyk dla regionu - dodał.

Choć to już 18. edycja Wielkiego Odkrywania Małopolski, jesteśmy pewni, że w naszym regionie jest jeszcze sporo miejsc do zaprezentowania i wypromowania.

Do laureatów plebiscytu trafiły nagrody rzeczowe, dyplomy i statuetki. W kilku kategoriach przyznano też nagrody finansowe. Gmina Rytro otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego w kategorii „Miejsce Niezwykłe” w wysokości 50 tys. złotych: - Mamy już pomysł jak je wydać - zapewniał Władysław Wnętrzak, wójt Rytra, zapraszając na kolejny finał do swojej gminy.

Główne nagrody w plebiscycie zdobyli:
  • Małopolska Osobowość Turystyki – Szczepan Brzeski
  • Przewodnik Turystyczny Roku – Maciej Zaremba
  • Atrakcja Turystyczna – Rejsy po Wiśle
  • Wydarzenie – Biegi sztafetowe w Kopalni Soli w Bochni
  • Smacznie i z Tradycją – Dąbskie Jadło
  • W Gościnie – Hotel Limanova
  • Chata z Klimatem – Janina Pazdan

Autor: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Krakowska