Pola ma dopiero kilka tygodni. To, że dla rodziców jest całym światem to sprawa oczywista. Dla nas istotniejsze jest, że w USC w Gorlicach jest tylko dwie dziewczynki urodzone w 2017 roku o takim imieniu. Okazuje się tym samym, że nie będzie miała wielkiej konkurencji wśród imienniczek. W przeciwieństwie do rzeszy Julii i Lenek.
Sprawdziliśmy, jakie imiona były najpopularniejsze w minionym roku.
Literacko-historyczne inspiracje rodziców
Anna Bartko, mama Poli tak tłumaczy wybór imienia dla córki: - Uwielbiam książki Marka Kamińskiego, doskonale znanego wszystkim polskiego polarnika. Często sięgam po jego książki, wiem też, że ma córkę Polę. Tak mi się spodobało to imię, że postanowiliśmy, że nadamy je córce - opowiada.
Gdy wybierała imiona dla dwójki starszych dzieci, też raczej nie szukała pośród mało znanych czy obco brzmiących - postawiła na Zuzannę i Jana.
Monika Tarsa z Klęczan postawiła z kolei na Antoninę.
- Córka urodziła się 3 maja, więc w najpolularniejsze imieniny Marii. Tego samego dnia, obchodzi je Antonina. Początkowo myślelśmy o takiej właśnie kombinacji, ale potem uznaliśmy - ze względu na historyczne konotacje, wszak Maria Antonina marnie skoczyła - że odwrócimy kolejność - mówi z uśmiechem.
Tymczasem w Gorlicach, od dwóch lat spośród kalendarza imion, wciąż najchętniej wybierane są cztery: Julia, Jakub, Szymon i Lena.
- Coraz mniej jest imion dla nas obcobrzmiących - podsumowuje Maria Kuźniarska-Pęczek, zastępca kierownika USC i Spraw Obywatelskich w Gorlicach. - A jeśli się pojawiają, to dotyczą dzieci urodzonych za granicą - wyjaśnia dalej. Po prostu, rodzice choć gorliczanie, osiedlili się poza Polską, czasem są to małżeństwa mieszane, planują zostać w innym kraju, stąd taki wybór imienia dla dziecka.
Żeby dziecko miało swojego patrona
Ks. Andrzej Kluz z parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Gorlicach, na pytanie o „trudne” imiona mówi krótko. - Nawet jeśli spotykam się z takim, to nie mam prawa wywierać nacisku na rodziców, by ci zmienili swoją decyzję - podkreśla. - Czasem, ale tylko czasem można oczywiście coś delikatnie podpowiedzieć czy zasugerować. Nic więcej - dodaje.
Z obserwacji i choćby kapłańskiej posługi na oddziale położniczym wie, że do łask wracają stare, polskie imiona. I na szczęście! - Marzeniem kapłana jest, by dziecko miało swojego świętego patrona - uśmiecha się. - Cieszę się, że do łask wracają takie, które są dobre dla kilkudniowego maluszka, nastolatka, ale i dorosłego odpowiedzialnego człowieka - komentuje.
Wymienia tu Antosiów. Wojtków, Janków. Choć zdarzył mu się też choćby Dustin.
- Rodzice przyjechali z Irlandii, pewnie mieli tam zamiar wrócić, stąd taki wybór - przypuszcza.
Przy chrzcie, sprawa imienia „rozgrywa się” w kancelarii parafialnej. - To nie jest tak, że duchowny zostaje zaskoczony podczas udzielania sakramentu- wyjaśnia ks. Kluz.Rada Języka Polskiego wydała komunikat, w którym wymienia niemal 70 imion, których nadawania nie zaleca dzieciom narodowości polskiej i obywatelstwa polskiego.
- Rodzice muszą pamiętać, że forma oficjalna imienia jest używana nie tylko przez nich, ale też w różnych środowiskach przez ludzi o różnym wykształceniu - tłumaczą członkowie RJP.
Na liście znajdują się takie imiona żeńskie i męskie jak np. Kuba, Poziomka, Herrada, Maya, Pakita, Emaus, Unka, Nikol, Brian, Radek, Cynthia, Andrzelika, Lilith, Tea i Violetta, czy Xymena.
Gorlicka lista top-imion 2017
Jakub - 28, Szymon - 21, Antoni - 17, Michał, Wojciech, Kacper - 14, Jan - 13, Franciszek, Piotr, Mikołaj - 12
Julia - 27, Lena - 25, Zuzanna -17, Wiktoria - 16, Zofia, Aleksandra - 15, Amelia, Emilia - 11, Liliana, Martyna - 10 a ą
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 20
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto