Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Prawnik radzi. Zakaz konkurencji a wypłata odszkodowania przez firmę

Redakcja
Czy pracodawca może jednostronnie zwolnić się z obowiązku wypłaty odszkodowania, wypowiadając umowę o zakazie konkurencji zawartej na określony czas po zakończeniu pracy?

Coraz częściej obok umowy o pracę, pracodawca zawiera z pracownikiem również umowę o zakazie konkurencji, która obowiązuje przez cały okres zatrudnienia, jak i przez ustalony czas po jego zakończeniu. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie przed działaniami konkurencyjnymi ze strony byłych pracowników.

W umowie o zakazie konkurencji, jako rekompensatę za powstrzymywanie się od działań konkurencyjnych należy zastrzec obowiązek pracodawcy do wypłaty odszkodowania. Wysokość takiej rekompensaty nie może być niższa niż 25 procent sumy wynagrodzeń, jakie pracownik otrzymywał przed zakończeniem pracy u danego pracodawcy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji.

Oznacza to, że jeśli strony postanowiły, iż zakaz konkurencji ma trwać na przykład trzy lata od chwili rozwiązania stosunku pracy, to pracownikowi powinno przysługiwać odszkodowanie w wysokości co najmniej 25 procent sumy jego wynagrodzeń z okresu trzech ostatnich lat jego pracy. Wysokość odszkodowania może być oczywiście wyższa, jeśli strony tak postanowią.

Istnieje możliwość odstąpienia od takiej umowy przez pracodawcę, ale nie jest ono dowolne. Zastrzeżenie jednej lub obu stronom prawa do odstąpienia od umowy, będzie skuteczne, ale tylko pod warunkiem, że dokonane zostanie w ciągu oznaczonego terminu.

Określenie terminu, o którym mowa powyżej, może być dokonane na przykład poprzez podanie konkretnej daty lub zdarzenia. Działanie to ma na celu ograniczeniu czasu trwania stanu niepewności co do istnienia uprawnień i obowiązków umownych stron. Po upływie zakreślonego okresu uprawnienie do skorzystania z owego odstąpienia wygasa.

Dodać także należy, że zakaz konkurencji przestaje obowiązywać przed upływem oznaczonego w umowie terminu, jeśli pracodawca nie wywiązuje się z obowiązku wypłaty odszkodowania.

Podkreślić jedynie należy, że wraz z ustaniem zakazu konkurencji, nie ustaje obowiązek zapłaty odszkodowania. Były pracodawca jest więc zobowiązany do wypłacenia rekompensaty.

Tomasz Król, prawnik Fundacji Instytut Państwa i Prawa, [email protected]

FLESZ: Więzienie za fałszowanie przebiegu. Są zmiany w prawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska