- To wspaniała wiadomość dla wszystkich gorliczan - nie kryje radości Maciej Zimowski, gdy słyszy o planach odnowy parku. - To przecież nasza duma. Chyba nie ma nikogo w mieście, kto nie miałby zdjęcia przy parkowych miśkach. Mam nadzieję, że powstanie tu coś, czego brakuje w parku, od kiedy pamiętam, czyli nowoczesne toalety - dodaje z uśmiechem.
Park Miejski im. Wojciecha Biechońskiego w Gorlicach to jeden ze starszych i piękniejszych parków miejskich w Polsce. Powstał na początku ubiegłego wieku i od tego czasu jest jedną z największych atrakcji naszego miasta. Czas jednak odcisnął na nim swoje piętno. Od dawna potrzebował powiewu świeżości.
- Muszę przyznać, że chyba faktycznie był najwyższy czas, by zająć się naszym parkiem - mówi burmistrz Gorlic Rafał Kukla. - Otworzyła się możliwość, by skorzystać ze środków zewnętrznych, więc szybko przygotowaliśmy projekt i od przyszłego roku ruszamy z pracami - zapowiada.
Park jest zabytkiem, więc program musiał powstać w ścisłej współpracy z konserwatorem. Miejski zieleniec zajmuje powierzchnię 24 hektarów, z czego znaczną część stanowi Góra Parkowa. Całość będzie kosztować prawie 3 mln złotych, z czego ponad 2,2 mln złotych pochodzić będzie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
- Zrobimy wszystko, na co pozwolą nam obostrzenia konserwatorskie - mówi burmistrz. - Bardzo istotne jest to, że prace dotyczyć będą również Góry Parkowej, tam zostaną naprawione dwie zniszczone przez osuwiska kładki - dodaje.
Zostanie też zmodernizowana kładka nad Ropą prowadząca do miasta. Projekt zakłada również, że park wzbogaci się o różne elementy tak zwanej małej architektury.
- Ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, donice kwiatowe, tablice informacyjne i zegary - wylicza burmistrz.
Zmieni się również, choć w niewielkim stopniu zieleń w parku. Na blisko sześciu hektarach, głównie w okolicy polany, gdzie kiedyś stała scena, powstaną nowe trawniki. Część zieleni, tej najmniej wartościowej, zostanie usunięta, tak by zrobić miejsce na nowe współgrające z otoczeniem nasadzenia. Jednym z pierwszych widocznych efektów będzie powstanie nowych toalet.
- Stary budynek zostanie rozbudowany i nadbudowany - mówi Rafał Kukla. - To, co dostaną mieszkańcy, to będzie bardzo nowoczesna toaleta oczywiście w pełni dostępna dla niepełnosprawnych.
Zwieńczeniem prac będzie aplikacja na smartfon pozwalająca na korzystanie z treningowych tras Góry Parkowej, które zostaną przywrócone do użytku.
