Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Staruszek - park miejski ma już 129 lat. Wkrótce wypięknieje za grube miliony

Lech Klimek
Lech Klimek
Dla Macieja Zimowskiego park to miejsce częstych  spacerów. Nowa zieleń na pewno będzie sprzyjać wypoczynkowi.
Dla Macieja Zimowskiego park to miejsce częstych spacerów. Nowa zieleń na pewno będzie sprzyjać wypoczynkowi. Halina Gajda
Ponad dwa miliony złotych dofinansowania pozwoli na kompleksową restaurację naszego parku. Potrwa ona dwa lata. Dla mieszkańców zostanie w pełni przywrócona Góra Parkowa.

- To wspaniała wiadomość dla wszystkich gorliczan - nie kryje radości Maciej Zimowski, gdy słyszy o planach odnowy parku. - To przecież nasza duma. Chyba nie ma nikogo w mieście, kto nie miałby zdjęcia przy parkowych miśkach. Mam nadzieję, że powstanie tu coś, czego brakuje w parku, od kiedy pamiętam, czyli nowoczesne toalety - dodaje z uśmiechem.

Park Miejski im. Wojciecha Biechońskiego w Gorlicach to jeden ze starszych i piękniejszych parków miejskich w Polsce. Powstał na początku ubiegłego wieku i od tego czasu jest jedną z największych atrakcji naszego miasta. Czas jednak odcisnął na nim swoje piętno. Od dawna potrzebował powiewu świeżości.

- Muszę przyznać, że chyba faktycznie był najwyższy czas, by zająć się naszym parkiem - mówi burmistrz Gorlic Rafał Kukla. - Otworzyła się możliwość, by skorzystać ze środków zewnętrznych, więc szybko przygotowaliśmy projekt i od przyszłego roku ruszamy z pracami - zapowiada.

Park jest zabytkiem, więc program musiał powstać w ścisłej współpracy z konserwatorem. Miejski zieleniec zajmuje powierzchnię 24 hektarów, z czego znaczną część stanowi Góra Parkowa. Całość będzie kosztować prawie 3 mln złotych, z czego ponad 2,2 mln złotych pochodzić będzie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Zrobimy wszystko, na co pozwolą nam obostrzenia konserwatorskie - mówi burmistrz. - Bardzo istotne jest to, że prace dotyczyć będą również Góry Parkowej, tam zostaną naprawione dwie zniszczone przez osuwiska kładki - dodaje.

Zostanie też zmodernizowana kładka nad Ropą prowadząca do miasta. Projekt zakłada również, że park wzbogaci się o różne elementy tak zwanej małej architektury.

- Ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, donice kwiatowe, tablice informacyjne i zegary - wylicza burmistrz.

Zmieni się również, choć w niewielkim stopniu zieleń w parku. Na blisko sześciu hektarach, głównie w okolicy polany, gdzie kiedyś stała scena, powstaną nowe trawniki. Część zieleni, tej najmniej wartościowej, zostanie usunięta, tak by zrobić miejsce na nowe współgrające z otoczeniem nasadzenia. Jednym z pierwszych widocznych efektów będzie powstanie nowych toalet.

- Stary budynek zostanie rozbudowany i nadbudowany - mówi Rafał Kukla. - To, co dostaną mieszkańcy, to będzie bardzo nowoczesna toaleta oczywiście w pełni dostępna dla niepełnosprawnych.

Zwieńczeniem prac będzie aplikacja na smartfon pozwalająca na korzystanie z treningowych tras Góry Parkowej, które zostaną przywrócone do użytku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska