Tomasz Kuczyński
29.10.2008. Puchar Polski: Wisła - Górnik.
29.10.2008. Puchar Polski: Wisła - Górnik. fot. robert szwedowski / polskapresse gazeta krakowska
W piątek o godz. 20.30 rozpoczął się mecz 18. kolejki PKO Ekstraklasy Górnik Zabrze - Wisła Kraków. To bardzo ważne spotkanie dla obu drużyn. Górnik nie wygrał 11 meczów z rzędu, a Wisła jest bez zwycięstwa od 10 spotkań, w tym przegrała aż 9 razy. To już 115. mecz Górnika z Wisłą. Pamiętacie spotkania rozegrane na przestrzeni lat? Zobaczcie ZDJĘCIA z meczów Górnik - Wisła Kraków.

Wisła zapisała się w na kratach historii Górnika i to już po pierwszym meczu tych drużyn. Po raz pierwszy Górnik zagrał z Wisłą w Krakowie w 7. kolejce sezonu 1956. Do przerwy był remis 1:1, jednak co się stało z zespołem z Zabrza w II połowie - nie wiadomo. Górnik przegrał 1:7 i do dzisiaj jest to najwyższa porażka w historii klubu z Roosevelta - czytamy na stronie 14-krotnego mistrza Polski.

Zobaczcie zdjęcia z meczów Górnika z Wisłą, na których są m.in. Jerzy Brzęczek, Tomasz Hajto i Marcin Baszczyński, czy trenerzy Adam Nawałka, Michał Probierz, Henryk Kasperczak, Franciszek Smuda oraz kibice na tamtych spotkaniach.

Górnik - Wisła w liczbach:

W Zabrzu: 56 mecze, 31 wygranych Górnika, 8 remisów i 17 porażek. Bramki 99:71 dla Górnika
W Krakowie: 58 meczów, 14 zwycięstw Górnika, 20 remisów, 24 porażki. Bramki 89:67 dla Wisły
Razem: 114 meczów, 45 wygranych Górnika, 28 remisów, 41 wygranych Wisły. Bramki: 166-160 dla Górnika.

Piłkarze Górnika Zabrze zjechali pod ziemię w kopalni Guido ZDJĘCIA

W piątek spotkanie na Arenie Zabrze będzie rozegrane w dniu Świętego Mikołaja, dwa dni po święcie górników, stąd nazwa "Mecz Barbórkowy". Klub przygotował dla kibiców prezent - bilety są o połowę tańsze. O godz. 13.10 licznik na stronie Górnika pokazywał prawie 8.000 zajętych miejsc na stadionie.