https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grób Henryka Reymana [ZDJĘCIA]

Łukasz Madej, historiawisly.pl
Grób Henryka Reymana na Cmentarzu Rakowickim.
Grób Henryka Reymana na Cmentarzu Rakowickim. fot. Andrzej Banaś
Kibice Wisły Kraków odwiedzają groby byłych zawodników "Białej Gwiazdy". A wielcy Wiślacy spoczywają na całym świecie. Sprawiła to zagmatwana historia losów Polski.

Na cmentarzu Bushbury pod angielskim Wolverhampton znajduje się grób byłego piłkarza Wisły, Antoniego Fujarskiego, który na Wyspy trafił wraz z Armią Andersa. W Anglii spoczywa także inny piłkarz, Józef Habowski. W Niles na obrzeżach Chicago odpoczywa dwóch innych Wiślaków - Zbigniew Kotaba i Bronisław Leśniak. Grobami obu piłkarzy opiekuje się Fan Club Wisła Chicago.

W Katowicach pochowany został współzałożyciel Wisły, pierwszy kapitan i twórca nazwy klubu, Józef Szkolnikowski. Z kolei w Stalowej Woli pogrzebano Rudolfa Patkolo, pierwszego cudzoziemca w barwach Wisły, a w Łomiankach Elżbietę Katolik, lekkoatletkę, olimpijkę z Monachium.

W Łodzi zakończył swą ziemską wędrówkę Andrzej Kowalówka, koszykarz całe życie związany z "Białą Gwiazdą", a w Żywcu spoczął Karol Bajorek, piłkarz Wisły przez 11 sezonów. W Dąbrowie Tarnowskiej odpoczywa Stefan Śliwa, a w Koniuszy koło Proszowic zapaśnik Bogdan Śmitkowski.

W Zakopanem znajduje się grób pisarza Kornela Makuszyńskiego, dzięki któremu reaktywowano zakopiański oddział TS Wisła.

Najwięcej Wiślaków odpoczywa na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. To tutaj pochowano słynnego Henryka Reymana.

Na tym samym cmentarzu odpoczywają także takie legendy Wisły jak bracia Kotlarczykowie, Władysław Kawula, Jerzy Jurowicz, Józef Adamek, Józef Kohut, Aleksander Stefaniuk, Stanisław Oko - Kowalski, Kazimierz Sołtysik czy Mieczysław Gracz.
Źródło:

Henryk Reyman (ur. 28 lipca 1897 w Krakowie, zm. 11 kwietnia 1963 w Krakowie) to największa legenda Wisły Kraków. Dla "Białej Gwiazdy" grał w latach 1910-1933. Zdobył dwa razy mistrzostwo Polski (1927, 1928). W obu sezonach był królem strzelców. Zdobywał odpowiednio – 37 i 30 bramek. W trakcie igrzysk w Paryżu był kapitanem polskiej reprezentacji. Reyman był podpułkownikiem Wojska Polskiego. Walczył w I wojnie światowej, wojnie polsko-bolszewickiej, czy w czasie powstań śląskich. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej. Dziś stadion Wisły nosi jego imię. Jego nazwiskiem nazwano ulicę przylegającą do obiektu.

Reyman pochowany jest na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 16

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kibic sukcesu
turlaj dropsa cycu zawszony
T
TSW
no i hooj z tego ze 40 lat milicyjnym klubem byla, jak na klub z ponad 100 letnia tradycja to pikus, a ubeckie scierwo chyba Cie zrobilo ze tak sie rzucasz matole posrany? Naprawde mam gleboko w doopie jej przeszlosc, sracovia taka krysztalowa jest? Nie wypieramy sie, i mamy na was wyjebane czosnki smierdzace, i mozecie tylko pokrzyczec, milicja, ubecja i co? GOWNO!
G
Gość
zostałeś w pojedynkę na tej znienawidzonej witrynie prężycielu jąder. Koledzy z kibucu cię opuścili, widocznie szyją nową flagę z gwiazdą dawida, wlą nowego grafa "ave jude" albo oklaskują tow. Filipiaka, krakusa z bydgoszczy, co to do partii zapisał się na II roku studiów z powodu swego heroizmu.
PS. Na jakim cmentarzu leżą Lustgarten, Gintel, Sperling?
Nie zapomnij pokiwać się nad macewami koło swojego lodowiska. Dzisiaj nie wasze święto.
G
Gość
Które tak naprawdę dalej jest gwardią stare milicyjne m.ord.y dalej działają w tym klubie.Ale to nie jest problem.Problemem jest że młode pokolenie wiślackich d.e.bi.li ma tak sprany mózg przez propagandę i wierzą w piękną historię milicyjnego g.ówna.Poczytajcie starą prasę kroniki poszukajcie o swoim klubie co nieco.Te d.urnie myślą że Cracovia jest żydowskim klubem ale nie wiedzą że ich gwardia była w sojuszu z macabi kraków typowo żydowskim klubem.Biało czerwone barwy Cracovii tępe patałachy nie wzięły się z tego że Cracovia to zydowski klub tylko symbolizują barwy narodowe.Ale to tak na marginesie.Bo Cracovii Historia jest piękna a wasza splamiona przeszłością ubecką która trwała ponad 40 lat przeszłością którą sami wybraliście pisząc prośbę o wstąpienie do gwardii.A ta propaganda że literka G siłą narzucona jest po prostu śmieszna:)
,
te,boChaterze zobacz jak wyglada znak narodzin a jak znak zydowski i uderz sie piers !!!
G
Gość
przestan cpac i przeczytaj troche historii o swoim zydo-milicyjnym klubiku jebany kompleksiarzu ... badz dumny ze jestes KIBICEM SUKCESU ...
d
dsd
to dlaczego Cracovia jest zydowska ? : >
W
WISŁA DUMĄ POLSKI
Kolejny dowód że Wisła to patriotyczny klub, z piękną historią, w dodatku kibice Wisły walczyli z komunistami na ulicach Nowej Huty. Cracovia w tym czasie siedziała w kapciach w domkach, ale co się dziwić skoro to żydowski klub z szemraną brudną historią państwa Izrael. Jestem DUMNY ZE JESTEM KIBICEM WIELKIEJ WISŁY KRAKÓW
p
piła
czy to cmentarz katolicki? ...to o co spór?
t
taka prawda
czytaj swoją GazWyb to sie dowiesz.
A
Ave Jude!
Kundle jeden z drugim, daliście się nabrać na prowokację! Świadczy to o psich móżdżkach jakie macie...
j
jest zatrważający
trzeba być totalnym debilem i nieukiem, aby nie wiedzieć co oznacza gwiazdka, a co krzyż przy datach...naprawdę kibice żydowskiego klubu MKS cRACOVIA powinniście od nowa przejść przez system edukacji... w więzieniach was niczego dobrego nie nauczą...
H
Henryk
Widać, że edukację zakończyłeś na podstawówce, bądź co najwyżej gimnazjum skoro nie wiesz, że gwiazdka jest w tablicy genealogicznej znakiem występującym przed datą urodzenia, tak jak krzyż występuje przed datą śmierci.
K
Krak
ja tam żadnych grobów cracovii nie zauważałem nigdy
A
Ave Jude!
Co robi symbol Gwiazdy Dawida przy dacie urodzenia HR? Warto to sprawdzić, bo jeszcze wyjdzie, że psim bohaterem jest Żyd. W okresie zaborów wielu rodziło się żydami a po odzyskaniu niepodległości umierało katolikami...
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska