https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Groby Pańskie 2020. Skromniejsze, minimalistyczne. Jest też motyw epidemii

Małgorzata Mrowiec
Grób Pański w Bazylice Mariackiej
Grób Pański w Bazylice Mariackiej Anna Kaczmarz
Wielka Sobota tradycyjnie była zawsze nie tylko dniem święcenia pokarmów, ale też odwiedzania Grobów Pańskich i modlitwy przy nich. Co roku w ich przygotowanie w kościele angażowali się nie tylko parafianie, również artyści, a najsłynniejsze Groby Pańskie w Krakowie - w krypcie u Pijarów - od lat budowali zwycięzcy specjalnie organizowanego konkursu. Koronawirus i związane z nim graniczenia sprawiły, że w tym roku nie jest jak zawsze.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

W świątyni w tym samym czasie może teraz przebywać pięciu wiernych. Więc już tutaj jest różnica, przed Najświętszym Sakramentem umieszczonym w Grobie Pańskim modlą się pojedyncze osoby.

Ponieważ wszyscy jesteśmy od dłuższego czasu w narodowej kwarantannie, stworzenie dekoracji tegorocznego Grobu Pańskiego w większości przypadków spadło na samych księży czy siostry zakonne pracujące w parafiach, nie mogli się tego podjąć np. artyści co roku wykonujący inną instalację według nowego pomysłu.

Groby Pańskie 2020 są więc skromniejsze niż zwykle i w większości tradycyjne. Najczęściej zaaranżowana jest grota skalna grobu, w niej ułożona figura Chrystusa, wokół ustawione kwiaty, świece, oczywiście również eksponowane miejsce, gdzie ustawiona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Zamiast figury Chrystusa w niektórych grobach znalazły się jego wizerunki na obrazach - jak w Bazylice Mariackiej (tu na Grób Pański złożył się ogromny ogromny obraz i białe kwiaty) czy u benedyktynów w Tyńcu, gdzie umieszczono ikonę Chrystusa w otchłani.

Wielka Sobota w Krakowie

Wielka Sobota w Krakowie. Niezapomniana? Zawirusowana. I na...

Wyróżnia się tym razem Grób Pański w kościele kapucynów przy ul. Loretańskiej. Tutaj figura zmarłego Chrystusa została ułożona w wydrążonym pniu drzewa. Wokół kwitną magnolie.

W związku z gruntowną renowacją krypty kościoła pijarów przy ul. Pijarskiej w latach 2018-19 zawieszona była organizacja konkursów na projekty Grobu Pańskiego do krypty. W tym roku konkurs ponownie ogłoszono, nadeszły już na niego prace, jednak końcem marca organizatorzy poinformowali, ze "w związku z trwającym stanem pandemii, stosownie do zarządzeń organów państwowych i odpowiednich władz kościelnych" są zmuszeni zmienić wcześniejsze założenia regulaminu konkursu. Przekazano, że ze względu na epidemię w tym roku nie będzie eksponowany Grób Pański w krypcie u pijarów.

Koronawirus odcisnął też swoiste piętno na Grobie Pańskim w kościele św. Jana Kantego na os. Widok w Bronowicach Małych. Tutaj - w postaci wydruków zdjęć - pojawił się motyw epidemii: medyk w maseczce, ratownik-strażak, opustoszałe ulice osiedla czy kolejka do osiedlowej poczty, z osobami stojącymi w nakazanych odstępach minimum 2 metrów od siebie.

Kraków. Luksusy? Zobacz, jak mieszka arcybiskup Marek Jędras...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska