https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Groby Pańskie tym razem bez polityki i historii

Paweł Szeliga
Grób Pański w Paszynie jest mocno osadzony w miejscowej tradycji. Kolorytu dodają mu rzeźby miejscowych artystów
Grób Pański w Paszynie jest mocno osadzony w miejscowej tradycji. Kolorytu dodają mu rzeźby miejscowych artystów Stanisław Śmierciak
Chrystus leżący w kamiennej grocie, w otoczeniu kwiatów i zielonych pędów młodego owsa. Prosty krzyż przepasany biało-czerwoną flagą, korona cierniowa zawieszona na jednym z jego ramion. Tak wygląda zdecydowana większość Grobów Pańskich w nowosądeckich kościołach. Księża nie odnoszą się do bieżącej polityki czy historycznych wydarzeń.

W kościele Matki Bożej Bolesnej w Zawadzie na symbolicznym grobie zawieszono kartki z opisem grzechów, którymi codziennie człowiek przybija Jezusa do krzyża. Wiele z nich odnosi się do zachowania młodzieży - sięgania po narkotyki, niewłaściwego traktowania nauczycieli czy rodziców.

Na tym tle oryginalnością wyróżnia się Grób Pański w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Paszynie. Tworzy go 30 sześciometrowych palm ustawionych w formie namiotu. Chrystusa strzeże blisko sto świątków wykonanych przez miejscowych rzeźbiarzy.

- Od lat w ten sposób podkreślamy wagę sztuki ludowej w Paszynie - mówi ks. proboszcz Jerzy Bulsa. - Doceniamy miejscowych artystów, którzy rozsławili wieś w kraju.

Duchowny wyjaśnia, że namiot z palm nawiązuje wyglądem do sposobu budowania domów w górach. Większość z nich ma spadziste dachy. - Grób jest mocno osadzony w naszych realiach - kończy proboszcz z Paszyna.

Trwa plebiscyt "Superpies, Superkot!". Zgłoś swojego zwierzaka i zgarnij dla niego nagrody!

Euro 2012 coraz bliżej! Zobacz, co będzie się działo w Krakowie

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska