Czytaj także: Kraków jest gotowy na spektakl o gejach
- Cieszę się niezmiernie, że to właśnie w Polsce, po raz pierwszy poza Izraelem, zostaje wystawiona moja opera - mówi David Grossman, którego proza posłużyła za kanwę operowego libretta. - Książkę napisałem z myślą o moim 4-letnim synu. Nigdy nie sądziłem, że kiedykolwiek powstanie z tego opera - przyznał pisarz. Autor głośnej powieści "Patrz: pod miłość" zasłynął także z ostrego wezwania Izraela do zawieszenia broni podczas izraelsko-libańskiego konfliktu w 2006 roku. Spotka się z czytelnikami dziś o godzinie 14 w Pałacu pod Baranami.
Literacką gwiazdą festiwalu będzie także Michel Houellebecq. Niektórzy z krytyków zdążyli już spisać autora "Cząstek elementarnych" na straty. On jednak odrodził się rok temu, wydając książkę pt. "Mapy i terytorium", za którą otrzymał prestiżową literacką Nagrodę Goncourtów. Pisarz, którego książki czyta cały świat, spotka się z wielbicielami w piątek o godz. 22 w Pałacu pod Baranami. Wieczór autorski poprowadzi publicysta Cezary Michalski.
Interesująco zapowiada się także dzisiejsze spotkanie z Matteo Terzaghim (Galeria Camelot, godz. 15), który opowiadać będzie o szwajcarskim pisarzu Robercie Walserze. - To twórca, który zaważył na kształcie literatury współczesnej. Na pewnym etapie swojego życia zaczął tworzyć tajemnicze mikrogramy. Zaszyfrowane na skrawkach papieru teksty zobaczymy na wystawie "Robert Walser. Mikrogramy" w Pawilonie Wyspiańskiego - mówi Grzegorz Jankowicz, kurator ekspozycji.
Miłośnicy literatury nie mogą też przegapić piątkowego spotkania z Alberto Manguelem (Pałac pod Baranami, godz. 18). Kanadyjsko-argentyński pisarz był lektorem cierpiącego na ślepotę Jorge Luisa Borgesa. Podczas spotkania pewnie opowie o swoich relacjach z mistrzem. Ciekawie będzie też jutro (godz. 19) w Radiu Kraków. Czeka nas tam podróż do świata muzyki i literatury izraelskiego dziennikarza Dubima Lenza - autora audycji "Wszystko płynie". - Program rozpocznie się muzyczną opowieścią o stworzeniu świata, a zakończy jego apokalipsą. Audycja będzie pełna emocji, zarówno zazdrości, jak i miłości i nienawiści - opowiada Lenz.
O śladach kapryśnych bogów pozostawionych w dziełach m.in. Nietzschego i Mallarmego opowiadać będzie z kolei Roberto Calasso (Pałac pod Baranami, sobota godz. 20). Wstęp na spotkania z twórcami jest wolny. Szczegóły dotyczące programu znajdują się na stronie www.conrad festival.pl.
Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!
Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!
Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!