https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grossman otworzył Festiwal Conrada

Urszula Wolak
David Grossman napisał libretto opery, która wczoraj miała swoją europejską  premierę
David Grossman napisał libretto opery, która wczoraj miała swoją europejską premierę Michał Sikora
Ponad pięćdziesiąt spotkań poświęconych literaturze i ponad stu pisarzy z całego świata - tak w telegraficznym skrócie wyglądać będzie 3. edycja Festiwalu Conrada, który potrwa do niedzieli. Imprezę zainaugurowała w środę w Krakowie europejska premiera opery autorstwa słynnego pisarza izraelskiego Davida Grossmana pt. "Itamar spotyka królika".

Czytaj także: Kraków jest gotowy na spektakl o gejach

- Cieszę się niezmiernie, że to właśnie w Polsce, po raz pierwszy poza Izraelem, zostaje wystawiona moja opera - mówi David Grossman, którego proza posłużyła za kanwę operowego libretta. - Książkę napisałem z myślą o moim 4-letnim synu. Nigdy nie sądziłem, że kiedykolwiek powstanie z tego opera - przyznał pisarz. Autor głośnej powieści "Patrz: pod miłość" zasłynął także z ostrego wezwania Izraela do zawieszenia broni podczas izraelsko-libańskiego konfliktu w 2006 roku. Spotka się z czytelnikami dziś o godzinie 14 w Pałacu pod Baranami.

Literacką gwiazdą festiwalu będzie także Michel Houellebecq. Niektórzy z krytyków zdążyli już spisać autora "Cząstek elementarnych" na straty. On jednak odrodził się rok temu, wydając książkę pt. "Mapy i terytorium", za którą otrzymał prestiżową literacką Nagrodę Goncourtów. Pisarz, którego książki czyta cały świat, spotka się z wielbicielami w piątek o godz. 22 w Pałacu pod Baranami. Wieczór autorski poprowadzi publicysta Cezary Michalski.

Interesująco zapowiada się także dzisiejsze spotkanie z Matteo Terzaghim (Galeria Camelot, godz. 15), który opowiadać będzie o szwajcarskim pisarzu Robercie Walserze. - To twórca, który zaważył na kształcie literatury współczesnej. Na pewnym etapie swojego życia zaczął tworzyć tajemnicze mikrogramy. Zaszyfrowane na skrawkach papieru teksty zobaczymy na wystawie "Robert Walser. Mikrogramy" w Pawilonie Wyspiańskiego - mówi Grzegorz Jankowicz, kurator ekspozycji.

Miłośnicy literatury nie mogą też przegapić piątkowego spotkania z Alberto Manguelem (Pałac pod Baranami, godz. 18). Kanadyjsko-argentyński pisarz był lektorem cierpiącego na ślepotę Jorge Luisa Borgesa. Podczas spotkania pewnie opowie o swoich relacjach z mistrzem. Ciekawie będzie też jutro (godz. 19) w Radiu Kraków. Czeka nas tam podróż do świata muzyki i literatury izraelskiego dziennikarza Dubima Lenza - autora audycji "Wszystko płynie". - Program rozpocznie się muzyczną opowieścią o stworzeniu świata, a zakończy jego apokalipsą. Audycja będzie pełna emocji, zarówno zazdrości, jak i miłości i nienawiści - opowiada Lenz.

O śladach kapryśnych bogów pozostawionych w dziełach m.in. Nietzschego i Mallarmego opowiadać będzie z kolei Roberto Calasso (Pałac pod Baranami, sobota godz. 20). Wstęp na spotkania z twórcami jest wolny. Szczegóły dotyczące programu znajdują się na stronie www.conrad festival.pl.

Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!

Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska