Groźne pożary traw w Sąspowie i Brzesku. Płoną nieużytki w całej Małopolsce
14 marca doszło do pożaru traw w miejscowości Rybna (pow. krakowski). Zadysponowanym jednostkom udało się poskromić ogień. Podobna sytuacja miała miejsce w Zebrzydowicach, k. Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie z pożarem walczyły trzy jednostki straży pożarnej. Do wypalania traw doszło również w Wielkiej Wsi (pow. krakowski).
W wyniku pożaru traw w Makowicy (pow. limanowski) zostały poszkodowane dwie osoby. - Rozległych poparzeń ciała doznała starsza kobieta, która została przetransportowana śmigłowcem LPR do szpitala. Poparzeń rąk doznał natomiast mężczyzna, który usiłował ugasić ogień. On również trafił do szpitala - podaje Radio Kraków.
Trawy zapłonęły także w miejscowości Jadowniki (gm. Brzesko). Jak podaje na Facebooku Brzesko112.pl - Brzeski Portal Ratowniczy - płonęły nieużytki rolne. Do rozległego pożaru doszło również w Sąspowie w powiecie krakowskim.
Ponadto strażacy gasili pożary traw także w Brodłach, Libiążu, Pogorzycach i Chrzanowie, a także w Moszczenicy Niżnej (pow. nowosądecki).
Nadszedł okres pożarów łąk i nieużytków. Straż pożarna: to niebezpieczne i zabronione
Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.
ARiMR przypomina: wypalanie traw jest karalne
Wypalania traw zakazują przepisy ustaw o ochronie przyrody i o lasach, a kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść 5-20 tys. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie na wiele osób albo zniszczenia mienia dużych rozmiarów, sprawca podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.
Prawo do nakładania kar ma również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. By ubiegać się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe PROW, rolnicy są zobligowani m.in. do niewypalania gruntów rolnych. Złamanie tego zobowiązania grozi nałożeniem kary finansowej zmniejszającej wszystkie otrzymywane płatności od 1 proc. wzwyż – w zależności od stopnia winy rolnika. Wyższe kary przewidziane są dla tych, którzy świadomie wypalają grunty rolne. Muszą oni liczyć się z obniżeniem płatności nawet o 25 proc. Agencja może również pozbawić beneficjenta całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok, jeśli stwierdzone zostanie uporczywe nieprzestrzeganie zakazu wypalania traw.
- Te osoby nie powinny pić mleka. Jeżeli masz te przypadłości, ogranicz picie mleka
- To są objawy nadmiaru soli w organizmie. Zobacz niebezpieczne skutki uboczne
- Co zużywa najwięcej prądu w domu? Pralka, ładowarka a może lodówka? Sprawdź!
- W Krakowie powstaje handlowe monstrum. Już widać zarys! [ZDJĘCIA Z DRONA]
- Kąpielisko na Zakrzówku zmieniło się całkowicie. Czy na lepsze?
