WIDEO: Trzy Szybkie
Jak rozpoznać grypę?
Grypa jest chorobą wywoływaną wirusami atakującymi komórki nabłonka dróg oddechowych. Odpowiadające za nią wirusy łatwo się rozprzestrzeniają i prowadzą do zachorowań u kolejnych pacjentów. Grypą można się zarazić nie tylko drogą kropelkową, ale również przez kontakt ze skażonymi powierzchniami.
W Polsce zachorowania na grypę występują przez cały rok, najwięcej pacjentów zgłasza się do lekarzy jednak w okresie jesienno-zimowym, a szczyt zachorowań przypada na okres od stycznia do marca. W ostatnim sezonie grypowym 2018/2019 w całej Polsce odnotowano ponad 2,6 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Blisko 10 tys. pacjentów wymagało pomocy lekarzy na oddziałach szpitalnych z powodu powikłań ze strony układu oddechowego czy sercowo-naczyniowego, aż 48 z nich zmarło.
OBJAWY GRYPY
Grypa jest chorobą o bardzo gwałtownym przebiegu. W przeciwieństwie do przeziębienia rozpoczyna się gwałtownie i od razu atakuje z całą siłą. Charakterystycznym objawem grypy jest gorączka, która sięga 39 stopni Celsjusza, towarzyszą jej również dreszcze. U chorych na grypę rzadko pojawia się ból gardła i katar, niemal zawsze występują za to silne bóle mięśni, nazywane potocznie „łamaniem w kościach” i bóle głowy. Pacjent czuje się rozbity, nie ma siły i apetytu. Kaszel występujący w przebiegu grypy jest suchy i męczący, chory może skarżyć się również na duszności i problemy z oddychaniem.
LECZENIE GRYPY
Leczenie grypy ma charakter leczenia objawowego. Oznacza to, że terapia ma na celu złagodzenie przykrych symptomów wynikających z zarażenia wirusem. Kluczowe znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja chorego. Pacjent z grypą powinien dużo pić i odpoczywać. Do leczenia grypy są wykorzystywane leki przeciwwirusowe, medykamenty przeciwzapalne, preparaty obkurczające naczynia, łagodzące kaszel oraz leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. U dzieci i młodzieży do 18. roku życia nie należy stosować preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy, czyli popularnych aspiryn, bo ich przyjmowanie wiąże się z ryzykiem wystąpienia tzw. zespołu Reye’a – objawiającego się niewydolnością wątroby. W leczeniu grypy pomocna jest również lekkostrawna dieta oraz stosowanie witamin np. C i E.
POWIKŁANIA GRYPY
W przeciwieństwie do przeziębienia nieleczona grypa może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Do powikłań grypy należy m.in. zapalenie ucha, zapalenia oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowych i niewydolność oddechowa. W skrajnych przypadkach nieleczony wirus może prowadzić nawet do śmierci. Na powikłania grypy szczególnie narażone są osoby z tzw. grup ryzyka. Należą do nich małe dzieci (poniżej 2 roku życia), kobiety w ciąży, seniorzy oraz osoby z przewlekłymi schorzeniami takimi jak: cukrzyca, zaburzenia czynności nerek, choroby serca i choroby płuc.
PROFILAKTYKA GRYPY
Eksperci nie mają wątpliwości, że najlepszym sposobem ochrony przed wirusem grypy są szczepienia ochronne. Tego rodzaju profilaktyka jest zalecana wszystkim, a w szczególności osobom najbardziej narażonym na powikłania po grypie. Skład preparatu wykorzystywanego do szczepień ochronnych zmienia się co roku i odpowiada mutującym się wirusom grypy. W większości przypadków szczepionka skutecznie zapobiega zachorowaniu, a jeśli do niego już dojdzie łagodzi przebieg choroby. W Polsce szczepionka na grypę nie należy do obowiązkowych, a zainteresowane nią osoby muszą zapłacić za preparat z własnej kieszeni. Koszt jednej dawki to ok. 40-50 zł. Od ubiegłego roku na specjalną zniżkę mogą liczyć seniorzy po 65. roku życia, którym Narodowy Fundusz Zdrowia opłaca połowę kosztów szczepionki.
W okresie wzmożonych zachorowań na grypę szczególnie istotne jest dbanie o higienę rąk i ich częste mycie ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie kontaktu z osobami, które mogą być źródłem wirusa.
- Tak wyglądają porodówki w naszych szpitalach. Zobacz zdjęcia
- 10 pomysłów na zdrowe śniadanie
- Tak wyglądają polskie szpitale psychiatryczne [zdjęcia]
- Nie jedz tego! Te produkty zostały wycofane przez GIS
- TOP 10 krakowskich ginekologów. Sprawdź, których lekarzy polecają pacjentki [RANKING]
- Zobacz, jak wyglądają najlepsze porodówki w Krakowie!
