https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grzegorz Lipiec: w Krakowie nadszedł czas na zmianę. Mieszkańcy to czują

Wojciech Harpula
43-letni  Grzegorz Lipiec kieruje małopolską Platformą Obywatelską  od jesieni ubiegłego roku
43-letni Grzegorz Lipiec kieruje małopolską Platformą Obywatelską od jesieni ubiegłego roku Andrzej Banaś
Rozmowa z Grzegorzem Lipcem, szefem krakowskiej i małopolskiej Platformy Obywatelskiej

Dlaczego Jacek Majchrowski po raz czwarty zostanie prezydentem Krakowa?
Może nie zostać.

Naprawdę?
Naprawdę. Czas na zmianę w Krakowie. Ja to czuję, mieszkańcy to czują, pan pewnie też. Nawet część urzędników magistrackich, zwłaszcza średniego szczebla, liczy na zmianę utrwalonego od 12 lat układu personalnego.
Mieszkańcy czują? Majchrowski jest niekwestionowanym liderem sondaży. Z sondaży wynika, że 30 proc. krakowian popiera Majchrowskiego. To jeden z najsłabszych wyników wśród urzędujących prezydentów dużych miast.

Wystarczy, by w cuglach wygrać wybory. Majchrowski nie ma poważnego konkurenta. Także dzięki Platformie.
Nie zgadzam się z tym twierdzeniem. I to fundamentalnie. Wiemy, że 70 proc. krakowian nie chce głosować na Majchrowskiego. I spora część tych ludzi może poprzeć kandydata, który przedstawi przemyślaną, konkretną listę spraw, jakimi zajmie się jako prezydent. Kandydat, który chce mierzyć się z Jackiem Majchrowskim, musi być wiarygodny i rzeczowy. Nie uciekać w opowieści o "mieście na 100 procent" ani o "mieście dla mieszkańców". Nie składać obietnic, ale zobowiązania. I my mamy takiego kandydata.

Wunderwaffe Marta Patena?
Pana ironia jest nieco nie na miejscu. Marta Patena w ciągu 12 lat pracy w samorządzie udowodniła, że jest kompetentna, mrówczo pracowita oraz uważnie słucha, co mają jej do powiedzenia krakowianie. Ma determinację i wiarę w sukces. Przedstawi wizję zmiany oraz rozwoju Krakowa. 12 lat temu Majchrowski też nie był wymieniany w gronie faworytów. A wygrał.

Pana partyjni koledzy nie ukrywają, że Patena jest skazana na porażkę.
Tacy ludzie nie są moimi kolegami, nawet jeśli jesteśmy w jednej partii. Wszyscy działacze Platformy powinni bardzo aktywnie zaangażować się w jej kampanię i wspierać ją. Głęboko wierzę, że tak będzie. Politycy PO, którzy wróżą sromotną porażkę Marty, powinni przypomnieć sobie, po co poszli do polityki. Nie po to, by bawić się w we-wnątrzpartyjne gierki, ale po to, by służyć ludziom. A ja wierzę, że Marta Patena będzie lepiej służyć krakowianom niż Jacek Majchrowski.

Wszystkim w PO zależy, żeby Majchrowski przestał być prezydentem? Niektórym radnym jest z nim przecież bardzo wygodnie. Temu da pieniądze na inwestycje w okręgu, tamtemu zatrudni znajomego w urzędzie… I jakoś się kręci.
Nie przeczę, są radni, i to nie tylko w PO, którzy wykorzystują niekiedy swoją pozycję do załatwiania swoich partykularnych interesów. Nie mam jednak wątpliwości, że klub PO w radzie miasta to dobry zespół.

Nieprawda. Ani zespół, ani specjalnie dobry. Aktywnie i merytorycznie działają tylko jednostki.
W sprawie budżetu obywatelskiego czy ścieżek rowerowych cały klub mówił jednym głosem i udało nam się nakłonić prezydenta do przyjęcia naszych propozycji. A co do Pana twierdzenia: tak, są radni szczególnie aktywni. Sądzę, że mieszkańcy poszczególnych dzielnic dobrze wiedzą, czym zasłużyli się poszczególni radni. Kto zabiegał o tramwaje na północy Krakowa, czy kto zabiegał o inwestycje w Nowej Hucie.

Wracając do prezydenta. Byli w PO działacze, którzy chcieli, by Platforma nie wystawiała kandydata na prezydenta i poparła Majchrowskiego już w I turze?
Pojawiały się takie głosy, ale spotkały się ze zdecydowanym sprzeciwem przeważającej większości.

Kto popierał takie rozwiązanie?
Proszę wybaczyć, ale nie będę wymieniał żadnych nazwisk.

Przewodniczący rady miasta Bogusław Kośmider?
Nie będę wymieniał żadnych nazwisk.

Dwa lata temu PO zawarła z Majchrowskim porozumienie. Czy to prawda, że jego elementem był polityczny targ: Majchrowski miał nie startować w kolejnych wyborach i poprzeć w nich posła Ireneusza Rasia. A gdyby ten wcześniej został ministrem - Bogusława Kośmidera.
Tego nie wiem. To nie jest pytanie do mnie. Nie sądzę jednak, żeby ktoś mógł być tak naiwny, by uwierzyć, że Majchrowski poprze innego kandydata niż on sam.

PO zaczęła szukać kandydata na prezydenta dopiero w czerwcu, po referendum olimpijskim. Dlaczego tak późno?
Poszukiwania? Późno? Z całym szacunkiem dla dobrze poinformowanych dziennikarzy, którzy wymieniali kolejne nazwiska, w Platformie nie odbywało się paniczne szukanie kandydata na prezydenta. Od bardzo dawna było wiadomo, że zostanie on wyłoniony w prawyborach. Owszem, liczyłem, że wszystkie środowiska Platformy przedstawią w nich swoje oferty programowe i personalne.

Tak się nie stało. Dlaczego?
Bo wiele osób miało obawy i wątpliwości przeróżnej natury.

Kto w PO przestraszył się Majchrowskiego?
Propozycję startu w prawyborach składaliśmy wielu osobom, bo chcieliśmy mieć szeroką paletę. To najlepsza metoda wyboru kandydata. Nie może być tak, że ścisłe kierownictwo wskazuje kandydata, a on łaskawie się zgadza. Kandydat powinien zabiegać o poparcie wielu środowisk w partii, czerpać z ich dorobku i doświadczenia. Mocno wierzę w obywatelskość Platformy, a prawybory są realizacją tej idei.

Wracam do pytania: kto w PO przestraszył się Majchrowskiego?
Nie znam intencji wszystkich osób, które potencjalnie mogłyby wystartować, ale strach przed porażką z Majchrowskim nie był dominującym czynnikiem. Niektórzy potencjalni kandydaci mówili, że samorząd ich nie interesuje. Byli tacy, którzy nie chcieli startować w prawyborach. Jedna osoba zrezygnowała ze względu na zły stan zdrowia.

Wydawało się, że Józef Lassota to pewny kandydat.
Wiele osób namawiało go do startu w prawyborach. Zdecydował się na to, a później zmienił zdanie, argumentując, że nie może startować już w żadnych wyborach, bo nie pozwala mu na to kondycja fizyczna. Wiele zrobił dla tego miasta, był dobrym posłem. Rozumiem, że po tylu latach pracy po prostu jest zmęczony.

A dlaczego Pan nie startował? Po rezygnacji Lassoty pojawiły się głosy, że powinien Pan przyjąć to wyzwanie.
To były mądre, życzliwe głosy ludzi, którzy niewątpliwie dobrze mi życzą, ale oceniają mnie nieco lepiej, niż ja sam siebie oceniam. Jako radny sejmiku dopiero buduję swój kapitał zaufania społecznego, nie jestem gotowy do ubiegania się o prezydenturę Krakowa. To nie fałszywa skromność ani strach przed porażką. To trzeźwa ocena sytuacji i troska o jak najlepszy wynik kandydata PO.

Liczy się Pan z tym, że za cztery lata to Pan będzie startował w wyborach?
Czas pokaże. Niczego nie można wykluczyć. Na pewno mam sprecyzowane poglądy na wiele spraw dotyczących funkcjonowania Krakowa.

Lassota, Sonik, Jantos, różni profesorowie… Kończy się na słabo rozpoznawalnej radnej miejskiej. Jak na rządzącą partię w drugim co do wielkości mieście w Polsce - wyszło słabo.
A moim zdaniem mamy zdeterminowaną, pełną woli walki kandydatkę i na nią będą pracować wszystkie środowiska w partii oraz ludzie spoza PO, którzy zdążyli ją poznać jako godną zaufania kobietę i pełnego społecznej pasji samorządowca. Nie wiem, czy to wystarczy do pokonania Majchrowskiego. Wiem, że przy dobrej kampanii wystarczy, by wejść do II tury. A wtedy może wiele się zdarzyć.

Zdarzy się to co zwykle. PiS poprzez Majchrowskiego.
Marta Patena ma przymioty, które są atrakcyjne także dla wyborców PiS. Ona nie jest politykiem, graczem partyjnym. Zajmuje się rozwiązywaniem konkretnych problemów ludzi, na spotkania z mieszkańcami poświęca mnóstwo czasu. Niemal każdy, kto będzie miał okazję spotkać się z nią, nie będzie miał wątpliwości, że spotkał człowieka dobrej roboty. A takich potrzebują nawet zagorzali wyborcy PiS. Zwłaszcza gdy po drugiej stronie będą mieli Majchrowskiego, który raczej nie słynie z wsłuchiwania się w głos mieszkańców.

Marta Patena już zapowiedziała, że nie będzie atakowała w kampanii Majchrowskiego. Plotkuje się, że po wyborach może zostać wiceprezydentem. Już dziś myślicie o powyborczej koalicji z prezydentem, a wybory to tylko rytuał?
Dziś myślimy o tym, co zrobić, wy wygrała nasza kandydatka. Bo Kraków zasługuje na zmianę.

Co wiesz o Krakowie? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 25

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
MIESZKAŃCY KRAKOWA
Mieszkańcy Krakowa decydują sami. Przyszłość Krakowa: DACH NAD GŁOWĄ dla każdego obywatela miasta, WYKSZTALCENIE w kierunku indywidualnych zdolności OPIEKA ZDROWOTNA bezwarunkowa dla wszystkich/WSZYSTKO ZGODNIE Z KONSTYTUCJĄ/

Program wyborczy Komitetu Wyborczego Wyborców Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów oraz kandydata na prezydenta miasta Krakowa Graniwida Sikorskiego.

Programem jest taki rozwój Krakowa który zapewni dobre miejsce do mieszkania jego mieszkańcom. Celem jest społeczny charakter władzy uchwałodawczej i wybór Prezydenta realizującego te cele.
1.Skupienie się na podstawowych potrzebach, takich jak praca, mieszkanie, służba zdrowia, edukacja:
2.Przywrócenie należnej roli Radzie Miasta Krakowa. Każdy projekt Uchwał winien być opiniowany przez Komisję Rady, oraz konsultowany przez czynniki społeczne.
3.Zmiany w strukturze organizacyjnej Urzędu Miasta Krakowa poprzez utworzenie stanowiska Z-cy Prezydenta ds. Polityki Zatrudnienia, Spraw Społecznych, Mieszkalnictwa i Budownictwa Komunalnego kosztem połączenia stanowisk Z-cy Prezydenta ds. Edukacji i Kultury. Celem jest skupienie zadań i odpowiedzialności w tym zakresie.
4.Domaganie się od władz państwowych urealnienia zaniżonych dotacji i subwencji na zadania zlecone i realizowane przez Miasto.
5.Natychmiastowe wstrzymanie sprzedaży gruntów znajdujących się w posiadaniu miasta.
6.Prowadzenie polityki społecznej faktycznie przeciwdziałającego bezrobociu, wykluczenia społecznego i bezdomności.
7.Realizowanie polityki mieszkaniowej i zapobiegania bezdomności, zgodnie z propozycjami strony społecznej „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”.
zatrzymanie eksmisji z kamienic będących od dziesięcioleci własnością
Skarbu Państwa/Miasta i rozbieranych pomiędzy sobą przez najwyższych
urzędników bezprawnie na podstawie podstawianych fałszywych
dokumentów, weryfikacja tych dokumentów i utworzenie Spółdzielni
komunalnych z zastosowaniem istniejącego prawa zasiedzenia i pierwokupu
przez długoletnich mieszkańców. Miasto przejmuje wszystkie pustostany
niezamieszkałe powyżej 20 lat z przeznaczeniem dla młodych rodzin lub
samotnych jako pierwsze mieszkanie mieszkańców Krakowa.
8.Wyeliminowanie patologii powodującej wykluczenie i bezdomność poprzez:
uzdrowienie sytuacji mieszkaniowej dla zasiedziałych obywateli miasta, Budownictwo komunalne na terenach Gminy które pozostały dla zabudowy.
9.Weryfikacja programów i kontrola środków unijnych przeznaczonych na zabezpieczenie mieszkań dla młodych małżeństw na odpowiednich warunkach i dla wszystkich obywateli naszego miasta.
Realizacja tego rozliczana przez społeczne komisje składające się z
profesjonalistów i wszystkich zainteresowanych. Doprowadzenie do
przejrzystości działań publicznych.
10.Wprowadzenie nadzwyczajnych egzaminów państwowych dla obejmowania
odpowiedzialnych stanowisk urzędniczych powiązanych z realną odpowiedzialnością karną za łamanie przepisów prawa.
11.zgodność inwestycji ze środowiskiem - pełna harmonia i balans przemysłu i przyrody.
M
MIESZKAŃCY KRAKOWA
12.Realizowanie polityki ochrony środowiska oraz jakości życia mieszkańców poprzez zwiększenie ilości terenów zielonych, parków miejskich, program sadzenia drzew szlachetnych, rozwój parków o charakterze leśnym / Lasek Łęgowski, Lasek Mogilski, Borek Fałęcki, Las na Pasterniku. Pełna ochrona środowiska naturalnego Zakrzówka, Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, ochrona terenów zielonych w Podgórkach Tynieckich i Parku Jerzmanowskiego.
Wykorzystanie i ochrona przyrodnicza wybrzeży Wisły, Dłubni, Białuchy,
Wilgi i Rudawy, zalewów Bagry, Staw Płaszowski i Staw na Dąbiu oraz
terenów zielonych w Śródmieściu i innych dzielnicach Krakowa.
Odwoływanie się do ekspertów uczelni co do zagospodarowania i utrzymania terenów
zielonych / Uniwersytet Rolniczy, Politechnika Krakowska, AWF i AGH/.
Zwiększenie ilości ławek umożliwiających odpoczynek.
13.Popieranie kultury oraz bibliotek publicznych jako ośrodków kultury oraz zwiększenie programów informatyzacji oraz pomoc mieszkańcom w opanowaniu Internetu.
14.Zwiększenie programów zdrowotnych realizowanych przez Gminę Kraków.
15.Zwiększenie wpływu na koszty ogrzewania i zanieczyszczenia powietrza poprzez rozwój sieci ciepłowniczej i przejęcie kontroli nad elektrociepłownią Łęg.
16.Od usług, handlu i przemysłu które znajduje się na terenie miasta Krakowa a zwłaszcza z obcym kapitałem odprowadzenie miastu należnego podatku.
17.Likwidacja niskiej emisji dymów z pieców węglowych w Śródmieściu Krakowa, miasto dofinansuje doprowadzenie linii MPC do kamienic i domów. Wystąpienie o fundusze europejskie na ochronę środowiska.
18.Ściąganie inwestorów umożliwiających znalezienie lepszej pracy, tworzenie warunków dla rozwoju biznesu zarówno małego, średniego jak i dużego. Kreowanie przez Gminę nowych miejsc pracy poprzez realizowanie inwestycji.
19.Zorganizowanie sezonowych robót publicznych /sprzątanie miasta, utrzymanie zieleni i nadzorowanie placów zabaw dla dzieci a szczególnie boisk szkolnych/. Wspieranie inicjatywy indywidualnych i zbiorowych mieszkańców co do robót zarobkowych.
20.Przejrzystością inwestycji i udział mieszkańców w projektach porządkiem podziału funduszy wg ważności i potrzeb inwestycji :
udrożnienie Krakowa i budowa parkingów.
21.Więcej konsultacji gminy z mieszkańcami co do planu zagospodarowania Krakowa w terenie. Lepsze przygotowanie placów zabaw dla dzieci i młodzieży.
22.Rozwój komunikacji publicznej i ścieżek rowerowych.
23.Jednolity bilet roczny dla mieszkańców Krakowa komunikacji miejskiej.
24.Remonty chodników i dróg osiedlowych.
25.Przywrócenie w szkołach stołówek.
26.Wnioskowanie o urzędowe wyznaczenie terminu remontu elewacji , szczególnie w śródmieściu i graniczących ze śródmieściem dzielnicach.
27.Opieka nad emerytami, rencistami i osobami niepełnosprawnymi poprzez:
kreowanie dla nich nowych miejsc pracy, zapewnienie udziału w życiu
społecznym i kulturalnym miasta, zapewnienie im lepszej opieki zdrowotnej i
faktycznego dostępu do usług publicznych.
28.Likwidacja Straży Miejskiej i zwiększenie pieszych patroli Policji przez całą dobę.
29.Likwidacja Rad Dzielnic, na to miejsce społeczne komitety osiedlowe.

Pełnomocnik Komitetu Wyborczego Wyborców Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów - Graniwid Sikorski e-maile [email protected]
Tel. 604-489-954
M
MIESZKAŃCY KRAKOWA
Mieszkańcy Krakowa decydują sami. Przyszłość Krakowa: DACH NAD GŁOWĄ dla każdego obywatela miasta, WYKSZTALCENIE w kierunku indywidualnych zdolności OPIEKA ZDROWOTNA bezwarunkowa dla wszystkich/WSZYSTKO ZGODNIE Z KONSTYTUCJĄ/

Program wyborczy Komitetu Wyborczego Wyborców Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów oraz kandydata na prezydenta miasta Krakowa Graniwida Sikorskiego.

Programem jest taki rozwój Krakowa który zapewni dobre miejsce do mieszkania jego mieszkańcom. Celem jest społeczny charakter władzy uchwałodawczej i wybór Prezydenta realizującego te cele.
1.Skupienie się na podstawowych potrzebach, takich jak praca, mieszkanie, służba zdrowia, edukacja:
2.Przywrócenie należnej roli Radzie Miasta Krakowa. Każdy projekt Uchwał winien być opiniowany przez Komisję Rady, oraz konsultowany przez czynniki społeczne.
3.Zmiany w strukturze organizacyjnej Urzędu Miasta Krakowa poprzez utworzenie stanowiska Z-cy Prezydenta ds. Polityki Zatrudnienia, Spraw Społecznych, Mieszkalnictwa i Budownictwa Komunalnego kosztem połączenia stanowisk Z-cy Prezydenta ds. Edukacji i Kultury. Celem jest skupienie zadań i odpowiedzialności w tym zakresie.
4.Domaganie się od władz państwowych urealnienia zaniżonych dotacji i subwencji na zadania zlecone i realizowane przez Miasto.
5.Natychmiastowe wstrzymanie sprzedaży gruntów znajdujących się w posiadaniu miasta.
6.Prowadzenie polityki społecznej faktycznie przeciwdziałającego bezrobociu, wykluczenia społecznego i bezdomności.
7.Realizowanie polityki mieszkaniowej i zapobiegania bezdomności, zgodnie z propozycjami strony społecznej „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”.
zatrzymanie eksmisji z kamienic będących od dziesięcioleci własnością
Skarbu Państwa/Miasta i rozbieranych pomiędzy sobą przez najwyższych
urzędników bezprawnie na podstawie podstawianych fałszywych
dokumentów, weryfikacja tych dokumentów i utworzenie Spółdzielni
komunalnych z zastosowaniem istniejącego prawa zasiedzenia i pierwokupu
przez długoletnich mieszkańców. Miasto przejmuje wszystkie pustostany
niezamieszkałe powyżej 20 lat z przeznaczeniem dla młodych rodzin lub
samotnych jako pierwsze mieszkanie mieszkańców Krakowa.
8.Wyeliminowanie patologii powodującej wykluczenie i bezdomność poprzez:
uzdrowienie sytuacji mieszkaniowej dla zasiedziałych obywateli miasta, Budownictwo komunalne na terenach Gminy które pozostały dla zabudowy.
9.Weryfikacja programów i kontrola środków unijnych przeznaczonych na zabezpieczenie mieszkań dla młodych małżeństw na odpowiednich warunkach i dla wszystkich obywateli naszego miasta.
Realizacja tego rozliczana przez społeczne komisje składające się z
profesjonalistów i wszystkich zainteresowanych. Doprowadzenie do
przejrzystości działań publicznych.
10.Wprowadzenie nadzwyczajnych egzaminów państwowych dla obejmowania
odpowiedzialnych stanowisk urzędniczych powiązanych z realną odpowiedzialnością karną za łamanie przepisów prawa.
11.zgodność inwestycji ze środowiskiem - pełna harmonia i balans przemysłu i przyrody.

12.Realizowanie polityki ochrony środowiska oraz jakości życia mieszkańców poprzez zwiększenie ilości terenów zielonych, parków miejskich, program sadzenia drzew szlachetnych, rozwój parków o charakterze leśnym / Lasek Łęgowski, Lasek Mogilski, Borek Fałęcki, Las na Pasterniku. Pełna ochrona środowiska naturalnego Zakrzówka, Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, ochrona terenów zielonych w Podgórkach Tynieckich i Parku Jerzmanowskiego.
Wykorzystanie i ochrona przyrodnicza wybrzeży Wisły, Dłubni, Białuchy,
Wilgi i Rudawy, zalewów Bagry, Staw Płaszowski i Staw na Dąbiu oraz
terenów zielonych w Śródmieściu i innych dzielnicach Krakowa.
Odwoływanie się do ekspertów uczelni co do zagospodarowania i utrzymania terenów
ziel
j
jag
Przemiła Pani Nauczycielka niestety ma nikłe szanse. Jej doświadczenie warto kierować tam, gdzie będzie mogła działać dla dobra innych ludzi ciesząc się z dobrze wykonanej pracy. Stanowisko prezydenta miasta nie jest dla niej, poświęciła się dla organizacji i zgodziła się startować. Odważna, ale to za mało. Krakowska PO jest w większości zlepkiem ludzi przypadkowych i interesownych. Podobnie jest też w u konkurencji, czyli w PiS. Nie mamy dobrych radnych i mamy na stanowiskach kierowniczych urzędów miejskich wielu niekompetentnych ludzi. To wstyd dla Krakowa i Pan Jacek Majchrowski ma zdecydowanie szansę pozostać na stanowisku. Nie można w całości uczciwie potępić jego prezydentury. Kraków zmienił i zmienia oblicze na lepsze, co każdy może codziennie doświadczyć. Problemem prezydenta byli i są nadal zatrudnieni w UM i licznych miejskich spółkach bardzo słabi urzędnicy, prawnicy i kierownicy. Bez szybkiego przewietrzenia gabinetów Panie Majchrowski nie zyska Pan naszej, mieszkańców sympatii, choć może z konieczności zyska Pan wiele naszych głosów.
M
Majcher
to smakosz:)
G
Gość
"Kraków zasługuje na zmianę".. na zmianę NO CO?! co pani Patena i PO ma do zaoferowania? że "będzie si wsłuchiwać"? już peowiacy mieli szanse. Ale zdaje się, że przykładali uszka nie tam, gdzie trzeba.
W
Wyborca
Kim jest Kandydatka - przeciętną Radną kolejnej kadencji - jakie ma wykształcenie i doświadczenie zawodowe - czy pełniła jakieś funkcje Kierownicze - na czym się zna i co Ją interesuje w Krakowie - nauka jako nauczycielki ?!?
?
wyborczej PO?
k
krzemionka
prawda jest taka, że PO nie ma nic do zaprezentowania, więc jedynym sposobem na zaistnienie, jest postawienie się w totalnej opozycji - w tym wypadku do Majchra. Nie wierzę p. Lipcowi, bo i nie mam ku temu powodów, a reklamować Patenę musi, a czy chce - nie jestem przekonana
K
KRK
Dokładnie, gdyby była u nas możliwość rozliczania polityków z wyborczych obietnic tak jak jest to zrobione bodajże w Szwecji, byłoby prawdopodobnie o połowę mniej polityków. Ale tu jest Polska i walka o przetrwanie cudzym kosztem... :(
j
jupijaj
Podoba mi się. Dziennikarz się nie patyczkuje, no ale to chyba sam naczelny sie pofatygował. Lipiec też dał radę. No i kozacką fotkę ma :)) Ja z chęcią poczekam, co tez Patena zaprezentuje. Moim zdaniem wcale nie jest bez szans.
K
Krakowianka
Mieszkańcy, czyli kto ? Jestem mieszkanką i nie upoważniłam Pana do wypowiadania się w moim imieniu. W przeciwieństwie do Pana , zaślepionego nienawiścią - widzę jak przez ostanie lata zmieniło się moje Miasto i ile zostało zrobione. Więc o jakich zmianach Pan mówi? Żeby było gorzej ?
B
Bożenka z Rysiem
Tylko Pan Jacek Majchrowski! Reszta to "mleczaki"!
C
Chrystjana/J/A
Oczy ten, polityk, ma jak polarny - haski... Zatem, wezmą się – mi, i to od zaraz, wszyscy – naćpani i przeorani.. oraz polscy i inni politycy, do porządnej ludzkiej roboty, do jakiej zostali zrodzeni czy przyuczeni, bo sprawy ogólnokrajowej egzystencji społecznej, to – sprawy wybitnych ekonomistów, filozofów i moralistów-socjologów oraz inżynierów. I to samo tyczy się tych obecnych wojskowych, co to wojaczki, w strefie polarnej czy w dżungli od małpoludów się uczyli, bo do bezpieczeństwa ziemskiego i krajowego, potrzeba ludzi rozumu i cywilizowanych - osób fizycznych, jak strażacy czy strażnicy prawa! Nie zaś – wędrownych małpich synów, bolszewików – przekornych, jak małpy - patriarchalnych mormońskich, w morowych ubraniach – homoseksualnych paździerzy, z niezagospodarowanej swojej polarnej ojczyzny.
r
regulator
Świetne i odważne pytania oraz tezy, cieszy mnie to, że potrafił Pan sprowokować i wciągnąć rozmówcę tak, aby odsłonił prawdziwe oblicze tej partii.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska