Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GUS podał dane dotyczące inflacji

Redakcja
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2015 r., w stosunku do września wzrosły o 0,1 proc., w tym towarów – o 0,2 proc., przy spadku cen usług – o 0,1 proc., podał dziś w piątek 13 listopada Główny Urząd Statystyczny (GUS).

W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych GUS odnotowałzróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny odzieży i obuwia (o 3,3 proc.) orazżywności (o 0,4 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,17 p. proc. i 0,10 p. proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 1,3 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,11 p. proc.

>> Zobacz powstające inwestycje

Z komunikatu GUS wynika, że cenyżywności w październiku wzrosły o 0,4 proc. w stosunku do września. Najbardziej podrożały warzywa (o 5,7 proc.), cukier (o 1,6 proc.) i czekolada (o 1,0 proc.). Więcej niż przed miesiącem konsumenci płacili za ryż , makarony i produkty makaronowe, a także ryby i owoce morza oraz tłuszcze zwierzęce. Odnotowano wzrost cen pieczywa i mąki pszennej. Niższe niż we wrześniu były natomiast ceny mięsa, przy utrzymujących się na niezmienionym poziomie cenach wędlin. Tańsze były tłuszcze roślinne, owoce, a także artykuły w grupie „mleko, sery i jaja”.

W październiku br. napoje bezalkoholowe podrożały przeciętnie o 0,3 proc. Więcej niż we wrześniu br. płacono za soki owocowe i warzywne oraz kakao i czekoladę w proszku, a także herbatę i kawę. Obniżyły się ceny wód mineralnych lub źródlanych. Zanotowano nieznaczny wzrost cen wyrobów tytoniowych, ceny napojów alkoholowych pozostały natomiast na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.

Wprowadzenie na rynek nowej kolekcji jesienno-zimowej spowodowało, iż w październiku br. nadal rosły ceny obuwia (o 4,8 proc.) oraz odzieży (o 2,7 proc.).

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem utrzymały się na poziomie notowanym we wrześniu br. Na poziomie zbliżonym do obserwowanego przed miesiącem pozostały opłaty za użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii. Zanotowano wzrost opłat za wywózśmieci (o 0,4 proc.). Opłaty za zaopatrywanie w wodę i usługi kanalizacyjne pozostały na poziomie notowanym we wrześniu.

Źródło: AIP

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska