Przychylny takiemu rozwiązaniu jest Krzysztof Markiel, dyrektor departamentu kultury w Urzędzie Marszałkowskim.- Taka koncepcja to dobry pomysł - mówi. - Chciałbym, aby udało się ją zrealizować. Już nawet nad tym pracujemy - dodał.
- Jeśli województwo stanie się równoprawnym partnerem festiwalu i wyłoży takie pieniądze jak gmina, chętnie rozszerzymy FMF na region - mówi Magdalena Sroka, wiceprezydent Krakowa do spraw kultury. Dodaje, że jej zdaniem festiwal ma wielki potencjał i należy go rozwijać.
Jest wiele miejsc w Małopolsce, gdzie mogłyby się odbywać koncerty. To przede wszystkim centrum w Lusławicach, stworzone przez Krzysztofa Pendereckiego. Obiekt został zbudowany zgodnie z najnowocześniejszymi standardami, które z pewnością zadowoliłyby nawet takie gwiazdy, jak James Newton Howard czy Craig Armstrong. Obaj kompozytorzy mają pojawić się w przyszłym roku, by przedstawić na festiwalu swoje projekty muzyczno-filmowe.
Znakomitym miejscem do realizacji koncertów może być też nowosądecki Sokół czy niedawno pięknie odrestaurowany Dworek Gościnny w Szczawnicy.
Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF, pomysł popiera. - To mogłoby jeszcze mocniej rozwinąć festiwal, dać mu nową energię - mówi. Dałoby też szansę na zwiększenie liczby słuchaczy FMF. Tegoroczna frekwencja pokazuje, że jest na to zapotrzebowanie ze strony widzów.
W projekcie byłoby można również wykorzystać Małopolską Sieć Kin Cyfrowych, którą zarządza krakowska firma Apollo Film, należąca do województwa. - Chętnie wzięlibyśmy udział w projekcie - deklaruje Ryszard Rutkowski, prezes Apollo Film i inicjator powstania Małopolskiej Sieci Kin Cyfrowych.
Sieć składa się z 18 kin w Małopolsce, współpracuje też z innymi regionami, nawet odległymi, np. z kinem w Wejherowie.
- W każdym z kin można pokazać bezpośrednią transmisję z koncertu odbywającego się w ramach festiwalu - mówi Rutkowski. Dodaje też, że koncerty FMF można rejestrować i emitować po zakończeniu wydarzenia.
Lubisz dobre filmy? Dowiedz się, co jest emitowane w telewizji! Sprawdź program tv!
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+