"Integracja malowana dźwiękiem" w Bochni
Bocheński festiwal adresowany jest do osób z niepełnosprawnościami oraz zdrowych rówieśników. Motywem przewodnim jest muzyka. Biorą w nim udział uczestnicy z Polski, Niemiec, Ukrainy i Gruzji. Kwalifikacje uczestników odbywały się na podstawie nadesłanych nagrań wideo, następnie uczestnicy są łączeni w tzw. integracyjne muzyczne duety (osoba niepełnosprawna - zdrowy rówieśnik).
Podczas warsztatów w Bochni przygotowują wspólnie piosenkę, którą trzeciego dnia zaprezentują przed publicznością.
Niepokonani
Impreza zainaugurowana została w środę (22 maja) w Hali Widowiskowo-Sportowej w Bochni. O przełamywaniu barier, przyjaźni i swoich pasjach opowiadali dwaj bohaterowie.
Piotr Pogon od kilkunastu lat zmaga się z chorobą nowotworową, jest po resekcji płuca, a mimo to udało mu się zdobyć szczyty Kilimandżaro, Elbrus, Aconcagua i Denali.
Trzy z tych szczytów zdobył z Łukaszem Żelechowskim, niewidomym od urodzenia pasjonatem gór i muzyki. W 2006 roku został laureatem Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, gdzie wystąpił m.in. w duecie z Justyną Steczkowską. Ich drogi ponownie się zeszły w środę (22 maja) i oboje wspólnie zaśpiewali na bocheńskiej scenie.
Steczkowska, Węgorzewska, Piekarczyk - na scenie hali widowiskowej w Bochni
Justyna Steczkowska była muzyczną gwiazdą wieczoru, występując z własnym recitalem. Z kolei Alicja Węgorzewska i Marek Piekarczyk zaśpiewali w duecie Caruso.
Festiwalowe warsztaty i przesłuchania
Uczestnicy festiwalu przygotowują już swoje piosenki, a przesłuchania konkursowe zaplanowano na piątek (24 maja). Oceniać ich będzie jury w składzie: Anna Dymna, Grażyna Łobaszewska, Anna Rusowicz, Justyna Steczkowska, Alicja Węgorzewska, Janusz Radek, Maurycy Polaski i Marek Piekarczyk. Wykonawcom towarzyszyć będzie Festiwalowa Orkiestra pod kierownictwem Adama Jarzmika.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda. Festiwal odbywa się w ramach projektu „Wizytówki Małopolski”. Partnerem Głównym jest Województwo Małopolskie.
Organizator to Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Kropla Dobroci”. Współpraca: Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. ks. J. Twardowskiego w Bochni.
Festiwal jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Współfinansowanie: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
"Gazeta Krakowska" jest patronem medialnym festiwalu.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Tak wyglądał Tarnów w czasach naszego dzieciństwa. Sentymentalny powrót w lata 90-te
- Świąteczne balowanie w Alfie było wyśmienite. Tłumy imprezowiczów na parkiecie!
- To już nie ruiny, a prawdziwa zamkowa wieża. Region zyskał piękną atrakcję
- CenterMed świętował swoje urodziny w Centrum Sztuki Mościce na rockowo
- Miasto ma pomysł na wykorzystanie ruin przy Wielkich Schodach. To miejsce wstydu!
Przegląd teatrów lalkowych w Żabnie
