- Mam dla mieszkańców Krakowa, a w szczególności mieszkańców Grzegórzek bardzo dobrą informację. Hala Targowa przy ulicy Daszyńskiego zostanie wpisana do rejestru zabytków, co pozwoli na ochronę tej wyjątkowej budowli - poinformował wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.
- Odbyłem dzisiaj spotkanie z wojewódzką konserwator zabytków, która poinformowała mnie o wszczęciu postępowania w sprawie wpisania budynku hali do rejestru zabytków, ze względu na jej szczególny charakter. Jednocześnie pani konserwator wystąpiła do Podwawelskiej Spółdzielni Spożywców „Społem” o wstrzymanie prac remontowych. Pozwoli to na zażegnanie zagrożeń i obaw mieszkańców, wynikających z planowanego przeznaczenia budynku pod centrum rozrywki i klub nocny. Wierzę, że w ten symboliczny sposób przejdziemy do realizacji planu rewitalizacji całego otoczenia hali, ulicy Grzegórzeckiej i Wesołej, czyniąc z tego miejsca kolejny salon Krakowa - dodał Andrzej Kulig.
Przypomnijmy, że w budynku Hali Targowej, w jej części, gdzie była dawna chłodnia, prowadzone są prace związane z utworzeniem tam wielkiego nocnego klubu. Projekt oburzył i zaniepokoił wielu mieszkańców. Pomysł skrytykowali także m.in. przedstawiciele krakowskiego samorządu oraz parlamentarzyści.
Moje miasto. Bunkier z przystankiem i Cafe Ruina przy Planta...
Zespół zabudowań Hali Targowej, wzniesiony w latach 1937-1940, jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Obiekt stanowi własność gminy Kraków i jest w użytkowaniu wieczystym – od 1994 roku - Społem Podwawelskiej Spółdzielni Spożywców, która w części obiektu prowadzi działalność handlową.
W drugiej połowie lat 20. XX wieku Rada Miasta Krakowa zdecydowała się wyprowadzić możliwość handlu produktami spożywczymi za pośrednictwem miejskich kramów i jatek oraz stworzyć dla nich miejsce odpowiadające wymogom sanitarnym. W 1928 roku architekci pracujący dla Urzędu Budownictwa Miejskiego Krakowa; Edward Kreisler i Czesław Boratyński udali się w delegację do Czech i Niemiec, aby zapoznać się z tym, jak wyglądają tamtejsze hale targowe. W rezultacie przeprowadzonej przez nich delegacji, Rada Miasta Krakowa zdecydowała aby wybudować w Krakowie trzy obiekty o tejże funkcji; przy Rynku Kleparskim, w Podgórzu, przy ul. Kalwaryjskiej i ul. Krasickiego oraz trzeciego, największego, który miał zostać umieszczony na tzw. gruntach poaugustiańskich, przy zbiegu ul. Grzegórzeckiej i al. Daszyńskiego.
Rozpoczęcie budowy hal było długo opóźniane. Ostatecznie wybudowana została tylko jedna z nich – przy ul. Grzegórzeckiej i al. Daszyńskiego.
Koniec zerowego VAT na żywność! Ceny wzrosną?
