https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hałas z ulic przelotowych na północy Krakowa. Mieszkańcy chcą skutecznych zabezpieczeń przed drogowym zgiełkiem

Jolanta Białek
Rejon ul. Lublańskiej w Krakowie. W tej okolicy trwa także budowa linii tramwajowej (do Mistrzejowic), co dodatkowo potęguje uciążliwości akustyczne
Rejon ul. Lublańskiej w Krakowie. W tej okolicy trwa także budowa linii tramwajowej (do Mistrzejowic), co dodatkowo potęguje uciążliwości akustyczne Anna Kaczmarz
Ogromny hałas z drogi krajowej 79 - trzeciej obwodnicy Krakowa, ciągu ulic Lublańska – Bora-Komorowskiego - coraz mocniej uprzykrza życie mieszkańcom Prądnika Czerwonego i Czyżyn. Sytuacja akustyczna w tym rejonie pogarsza się dosłownie z miesiąca na miesiąc. Ludzie domagają się m.in. montażu ekranów chroniących budynki mieszkalne przed hałasem, który obecnie jest tak duży, że w niektórych miejscach „wypadałoby w ogóle nie otwierać w mieszkaniach okien”.

Ekrany akustyczne w ciągu drogi krajowej 79 w Krakowie powstawały i były likwidowane w różnych okresach, zazwyczaj doraźnie podczas realizowania pojedynczych inwestycji. Takie zabezpieczenia w tym rejonie miasta nigdy nie zostały zaplanowane jako całość. W efekcie funkcjonowanie ekranów pozostawia wiele do życzenia.

Jak alarmuje radny miejski Piotr Moskała, w ostatnich latach, w związku z intensywną zabudową i bieżącymi zmianami wzdłuż tego odcinka DK 79 powstało sporo problemów związanych z hałasem w rejonie ulicy Lublańskiej oraz Alei gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego. Mieszkańcy tej okolicy mają dość drogowego huku i bardzo licznie interweniują w tej sprawie, gdzie tylko mogą.

„Mieszkańcy ulic Ostroroga, Białych Brzóz, Combrowej czy Nabielaka skarżą się na odbijający się hałas, docierający do ich domów. Mieszkańcy ulicy Lublańskiej informują, że po wybudowaniu przez dewelopera ekranów akustycznych, odbija się od nich hałas z drogi, przez co nagle ich komfort akustyczny bardzo się pogorszył. Mieszkańcy osiedla „Zaczarowany Młyn” narzekają, że ekran nagle urywa się - przed ogródkami działkowymi - przez co w ich mieszkaniach jest bardzo głośno. Ponadto kilka lat temu został zlikwidowany ekran akustyczny w rejonie ówczesnej stacji Statoil (obecnie Circle K). Mieszkańcy ulic XX Pijarów oraz Akacjowej skarżą się na „wyrwy” w ekranach przez co funkcjonowanie w ciągu dnia przy otwartych oknach jest praktycznie niemożliwe” – wylicza Piotr Moskała w interpelacji skierowanej do prezydenta Krakowa.

Mieszkańcy okolic ulic Lublańskiej i Bora-Komorowskiego mają dość hałasu. Kraków: analizy w 2026 roku

- Kiedy planowana jest całościowa analiza oraz przygotowanie i wprowadzenie w życie skutecznych rozwiązań zabezpieczających mieszkańców okolic ulic Lublańskiej oraz Bora-Komorowskiego przed hałasem? – pyta radny Moskała.

Z odpowiedzi krakowskiego magistratu wynika, że mieszkańcy Prądnika Czerwonego i Czyżyn nie mogą liczyć na szybką poprawę sytuacji. Wprawdzie zgodnie z zapisami programu ochrony środowiska przed hałasem dla województwa małopolskiego (przyjętego przez Sejmik 1 lipca 2024) Kraków został zobowiązany do wykonania.

  • analizy akustycznej dla ulic Opolskiej i Lublańskiej - na odcinku od ul. Prądnickiej do Ronda Polsadu, z uwzględnieniem równoległego do niej ciągu ulic Żmujdzka – Zdrowa
  • analizy akustycznej wraz z koncepcją rozwiązania w zakresie ochrony akustycznej dla Alei Bora-Komorowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem terenów zabudowy mieszkaniowej znajdujących się po południowej stronie drogi, w tym osiedla Akademickiego

Jednak dokumenty te mogą być gotowe najwcześniej w 2026 roku.

„Możliwość finansowania tych zadań (opracowania dokumentów, bez których nie ma mowy o wykonaniu zabezpieczeń przed hałasem – red.) będzie analizowana podczas prac nad projektem Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Krakowa na lata kolejne. Nadmieniam, że o kształcie WPF decyduje Rada Miasta Krakowa, podejmując stosowną uchwałę. W przypadku zapewnienia finansowania dla tych zadań, planuje się w 2025 roku wyłonić ich wykonawców, natomiast w roku 2026 wykonać przedmiotowe analizy. Jeżeli wyniki badań wykażą przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu, wdrażane będą działania zaradcze” – tak odpowiada na interpretację wiceprezydent Krakowa Stanisław Mazur.

Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska