Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia Legionów zapisana w pamiątkach. Muzeum Narodowe uczci stulecie wymarszu "Kadrówki"

Monika Jagiełło
"Nike Legionów" Jacka Malczewskiego zobaczymy na wystawie
"Nike Legionów" Jacka Malczewskiego zobaczymy na wystawie Anna Olchawska
Sto lat temu, 6 sierpnia, z krakowskich Oleandrów na wojnę przeciw zaborcy wymaszerowali legioniści 1. Kompanii Kadrowej. Na uczczenie stulecia od wielkiej wojny i bohaterstwa Legionów, krakowskie muzea przygotowały szczególny program. Wojenną historię Legionów poznamy w gmachu Głównym Muzeum Narodowego.

To właśnie "Kadrówka" stała się zalążkiem Legionów Polskich, które swoją walką w czasie I wojny światowej odegrały niebagatelną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Po legionistach została dziś nie tylko pamięć i historia, ale także sztuka legionowa. Są to m.in. prace artystów służących w Legionach oraz dary osób prywatnych, które ofiarowały ojczyźnie różne cenne rzeczy, zarówno w czasie wojny, jak i w latach późniejszych.

Zbiory krakowskiego Muzeum Narodowego należą pod tym względem do jednych z najbogatszych w kraju. Główny jej trzon stanowią dary Naczelnego Komitetu Narodowego z 1920 roku.

Składają się na niego setki rysunków, akwarel i obiektów falerystycznych (odznaczenia, ordery itp.). To także historyczna dokumentacja umundurowania, oporządzenia i uzbrojenia. Obszerne zbiory zostaną zaprezentowane w Krakowie po raz pierwszy od ponad 20 lat.

Punktem wyjścia dla wystawy będzie historia wielkiej wojny 1914-1918. Dzięki specjalnej aplikacji multimedialnej będzie można również obejrzeć tzw. niemiecki atlas wielkiej wojny (na ekspozycji znajdzie się też jego oryginał). Ciekawie będzie także zobaczyć prace malowane przez walczących w Legionach artystów: Leopolda Gottlieba, Stanisława Janowskiego, Leona Czechowskiego, Henryka Kunzeka, Karola Maszkowskiego, Zygmunta Rozwadowskiego, Wincentego Wodzinowskiego, Józefa Świrysza-Ryszkiewicza, Franciszka Jaźwieckiego i Edwarda Rydza-Śmigłego.

"Legiony Polskie 1914-1918"
6 sierpnia 2014 - 30 września 2015 r.
Bilety 6/11 zł

***

Warto się wybrać

Piknik ułański z rewią i pokazami sprawności kawalerzystów na krakowskich Błoniach
Obchody 100-lecia wybuchu I wojny światowej i stulecia wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej uczci na Błoniach piknik 3 sierpnia. Piknik odbędzie się w godz. 12.00-19.00. Wstęp wolny.

49. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej
6 sierpnia, w stulecie wymarszu, ponad 700 chętnych ruszy trasą "Kadrówki" do Kielc. Wymarsz oczywiście z Oleandrów o godz. 16.00.

Legionowe wystawy
Wystawę "Żołnierze Legionów i POW w służbie Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego" zobaczymy w Muzeum Armii Krajowej. "Legionowe kadry" obejrzymy w Muzeum Historii Fotografii, zaś przygotowaną przez Archiwum Narodowe wystawę "Dziś albo nigdy. Wielka wojna i polskie dążenia niepodległościowe" zobaczymy na pl. Szczepańskim.

Napisz do autorki:
[email protected]

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska