FLESZ - Rząd zwiększy limit osób w kościołach

Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi znakomity dyrygent hiszpański – José Miguel Pérez-Sierra, uznawany za jednego z najwybitniejszych dyrygentów młodego pokolenia. Artysta współpracował dotąd z takimi mistrzami batuty, jak Lorin Maazel czy Albert Zedda i występował na najbardziej znaczących festiwalach operowych świata, jak na przykład Rossini Opera Festival w Pesaro. W dorobku dyrygenta znajdują się także występy w najbardziej prestiżowych teatrach operowych Hiszpanii, Włoch (m.in. La Scala), Francji, Portugalii i Chile.
W jego interpretacji zaprezentowane zostaną wyjątki z dzieł Gioachina Rossiniego – "Cyrulik sewilski", "Matilde di Shabran" oraz "Turek we Włoszech", a także XIX i XX-wiecznych kompozytorów hiszpańskojęzycznych Heitora Villa-Lobosa i Arturo Márqueza. Do udziału w koncertach zaproszeni zostali również soliści – hiszpańska sopranistka Serena Sáenz oraz pochodzący z Meksyku baryton – Emmanuel Franco, którzy oprócz duetów ze wspomnianych oper wykonają fragmenty zarzueli.
„Zarzuela, niedaleka kuzynka operetki, jest czysto hiszpańskim zjawiskiem muzycznym, które kwitło prężnie od połowy XIX do połowy XX wieku. Był to czas jej apogeum. Czerpie ze źródeł sztuki popularnej narodu, którego bogactwem jest muzyka osadzona w krajobrazie, w tradycji tańca i śpiewu (…) Zarzuela bawi i wzrusza. Niewielu Hiszpanom, mieszkającym poza swoją ojczyzną, nie wilgotnieją oczy i nie ściska ich w gardle podczas ich oglądania” – czytamy w zaproszeniu na koncert, napisanym przez ambasadora Hiszpanii w Polsce, Francisca Javiera Sanabrii Valderramy.
Podczas obu wieczorów w Filharmonii Krakowskiej zabrzmią fragmenty zarzueli autorstwa takich gigantów gatunku, jak Federico Moreno Torroba, Ruperto Chapí, Gerónimo Giménez czy Pablo Sorózabal.
- Budowa S7 w Krakowie pomiędzy Mistrzejowicami i Nową Hutą [WIZUALIZACJE, MAPY]
- Amazon, Aliexpress czy Allegro notują rekordowe obroty. Co dalej czeka handel?
- Oto firmy o największych przychodach pod Wawelem! [TOP 30]
- Polacy śmieją się ze swoich zarobków i... stylu życia [MEMY]
- W Krakowie najdroższe mieszkania są w dzielnicy... Zaskoczenie!
- Ten sklep codziennie odwiedzają tysiące Polaków. Zobacz najlepsze memy o Biedronce