Hokejowe MŚ: Emocje w meczu Czechy - Kazachstan [AKTUALIZACJA]

Andrzej Stanowski
Na hokejowych mistrzostwach świata elity w Rosji w serii popołudniowej Czechy pokonały Kazachstan 3:1, a USA wygrały z Węgrami 5:1.

Kazachowie postawili się Czechom. Wprawdzie już w 6 min rywale po strzale Tomasa Plekanca, gracza Montreal Canadiens, prowadzili 1:0, ale potem na lodzie trwała wyrównana walka. W 43 min Plekanec trafił po raz drugi. Emocje zrobiły się w końcówce, w 56 min Kanadyjczyk w barwach Kazachstanu Nigel Dawes zdobył kontaktowego gola. Na dwie minuty przed końcem Kazachowie wycofali bramkarza, ale zostali ukarani, bo Robert Kousal trafił do pustej bramki. Po tym zwycięstwie Czesi zapewnili sobie udział w ćwierćfinale.

Drugi mecz to była gra do jednej bramki. Tak jednostronnego spotkania nie było jeszcze na mistrzostwach, świadczy o tym stosunek strzałów 37 do 8 dla USA. Węgrzy z taką grą nie mają szans na utrzymanie w elicie.

W serii wieczornej Niemcy pokonały Białoruś 5:2, a Dania wygrała po karnych z Łotwą 3:2.

Niemcy zagrali kolejny dobry mecz. Po 11 min prowadzili z Kazachstanem 3:0 i potem kontrolowali przebieg na lodowisku. W 50 minucie padł kuriozalny gol dla Białorusinów. Ich zawodnik Andrei Stas z połowy lodowiska wrzucił krążek pod niemiecką bramką, a doświadczony golkiper Thomas Greiss, który od 10 lat gra w NHL, wrzucił sobie „gumę” do własnej bramki. Nic to nie dało Białorusinom, którzy wprawdzie walczyli do końca, ale w ostatniej minucie Niemcy, kiedy rywal wycofał bramkarza, strzałem do pustej bramki podwyższyli na 5:2.

Drugi mecz był bardzo zacięty, po 60 min i dogrywce było 2:2. Karne lepiej strzelali Duńczycy i oni wygrali 3:2.

Wyniki, gr. A: Czechy – Kazachstan 3:1, 1:0, 0:0, 2:1), Łotwa – Dania 2:3 po karnych (1:1, 1:1, 0:0, 0:0), gr. B: USA – Węgry 5:1 (0:0, 3:0, 2:1), Niemcy – Białoruś 5:2 (3:0, 1:1, 1:1).