Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Hoover Table” – uczcijmy Hoovera i pomóżmy dzieciom

Natalia Urzędowska
Natalia Urzędowska
Konkurs dla dzieci i młodzieży oraz niezwykłe posiłki w krakowskich restauracjach przy Stoliku Hoovera to część akcji „Hoover Table”, zainicjowanej przez Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych we współpracy m.in. z Urzędem Miasta Krakowa, Amerykańską Izbą Handlową, Krakowskim Biurem Festiwalowym i Polskim Instytutem Filantropii.

Celem akcji jest upowszechnienie wiedzy o Herbercie Hooverze, 31. Prezydencie Stanów Zjednoczonych, oraz organizacja obozu łączącego wakacyjny odpoczynek z nauką języka angielskiego dla dzieci i młodzieży z krakowskich placówek opiekuńczo-wychowawczych, jak również rodzin zagrożonych wykluczeniem z powodu ubóstwa.

– Kraków jest znany z dobroczynności. 31 sierpnia po raz ósmy mieszkańcy Krakowa połączyli swoje siły oraz sportowe pasje i wzięli udział w biegu Fundacji Tesco Dzieciom, by wesprzeć małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Ponad 3600 osób pobiegło, by pomóc najmłodszym. Z kolei 8 września odbyła się ósma edycja Kraków Business Run. Tym razem 7485 osób „wybiegało” w Krakowie pomoc dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Przed nami kolejne imprezy biegowe (Bieg Trzech Kopców - 28 września i Półmaraton Królewski - 13 października) - podsumowała Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta miasta Krakowa do spraw edukacji, sportu i turystyki.

W przyszłorocznym obozie wezmą udział dzieci, których prace zostaną wyróżnione w konkursie „Mój Hoover”. Zadaniem uczestników jest w sposób literacki, plastyczny lub filmowy przedstawić postać współczesnego bohatera na miarę Herberta Hoovera, kierującego się w życiu m.in. dobroczynnością i współczuciem. Na składanie swoich prac młodzież ma czas do 30 września. Ogłoszenie laureatów nastąpi podczas uroczystej gali już 6 grudnia.

Przypomnijmy, że Herbert Hoover w 1919 roku został odznaczony przez polskie uniwersytety, w tym przez Uniwersytet Jagielloński, Doktoratem Honoris Causa, a od 1922 roku jest Honorowym Obywatelem Rzeczpospolitej Polskiej. Wszystko za zasługi na rzecz niesienia Polsce i Polakom, głównie dzieciom, pomocy humanitarnej po zakończeniu I wojny światowej.

Najbardziej spektakularna akcja zorganizowana przez H. Hoovera – Obiad Nieobecnego Gościa – odbyła się w grudniu 1920 roku w Nowym Jorku. Zaprosił on wówczas na obiad 1000 osób, które wpłaciły po 1000 dolarów, natomiast wartość posiłku, który otrzymali, nie przekroczyła 22 centów, czyli równowartości ówczesnej dziennej racji żywieniowej polskiego dziecka. W szczytowym momencie, dzięki Hooverowi, dożywianych było ponad 1,3 mln dzieci w trzech tysiącach miast i wsi. Całą zebraną kwotę, łącznie ok. 3 mln dolarów, przeznaczono na pomoc medyczną i żywność dla dzieci z Polski, ratując je od głodu i tyfusu.

- Nie ma chyba większego hołdu dla prezydenta Hoovera niż projekt w duchu współczucia i pomocy humanitarnej. Inicjatywa ta umocniła w społeczeństwie wartość filantropii. Projekt Hoover Table pokazuje jak daleką drogę Polska przebyła od pomocy w czasach Hoovera do darczyńcy poprzez zbiórkę funduszy na rzecz pomocy swoim własnym obywatelom – mówił podczas wtorkowej konferencji Patrick T. Slowinski, konsul generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie.

Dodatkowo każdy z nas może wspomóc akcję „Hoover Table”. Wystarczy, że do 30 września zjemy posiłek przy specjalnym stoliku w restauracji oznakowanej plakatem akcji. Zebrana kwota zostanie przez restauratorów przekazana na konto Fundacji Polskiego Instytutu Filantropii. Natomiast 15 listopada w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie odbędzie się gala, podczas której wszyscy darczyńcy otrzymają pamiątkowe statuetki Hoover Table.

- Teraz poprzez zjedzenie posiłku w wybranej restauracji możemy pomóc młodym ludziom i zadedykować im wspaniałe wakacje – zachęciła wszystkich do wzięcia udziału w akcji Anna Korfel-Jasińska.

Pierwsza edycja „Hoover Table” odbyła się w 2018 roku w ramach 100-lecia odzyskania polskiej niepodległości i narodzenia się stosunków dyplomatycznych Polski oraz USA. Zebrano wówczas 60 tysięcy, co pozwoliło wysłać 30 uczniów na obóz językowy na Mazury.

WIDEO: Dzieci mówią jak jest

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska