Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hotel Cracovia odzyskał ukrytą dotąd mozaikę [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Cermiczne "Miasta" już w całej okazałości
Cermiczne "Miasta" już w całej okazałości Andrzej Banaś
O tym się mówi. Odsłonięte po latach dzieło Heleny i Romana Husarskich jest w bardzo dobrym stanie, wymaga odkurzenia. Będziemy je podziwiać podczas Nocy Muzeów - 19 maja.

Muzeum Narodowe w Krakowie - obecny właściciel hotelu Cracovia - „wydobyło” spod płyt regipsowych już całą mozaikę „Miasta”. To dzieło Heleny i Romana Husarskich. Fryz, który niegdyś ciągnął się na całej długości biura Orbisu na parterze hotelu, pochodzi z 1965 roku. A zakryty był co najmniej od połowy lat 90. W styczniu odsłonięty został pierwszy fragment.

- W ciągu ostatnich kilku dni udało nam się odsłonić drugą połowę mozaiki. Ta jest w równie dobrym stanie i równie atrakcyjna. Widzimy teraz mozaikę już w całej okazałości - cieszy się Andrzej Szczerski, wicedyrektor ds. naukowych MNK.

Wcześniej ekipa muzealna odsłoniła fragment fryzu, który ukazuje takie symbole architektoniczne miast Europy i świata jak np. wieża Eiffla, Hagia Sophia, wenecki Pałac Dożów czy krakowskie Sukiennice. Teraz natomiast widać również Akropol symbolizujący Ateny, odkryła się do końca panorama Stambułu oraz kolejny zabytek Krakowa - Barbakan.

Są też tutaj piramidy egipskie i Sfinks oraz japońska pagoda - już raczej jako sugestie kontynentów niż miast. Na końcu zaś Moskwa, do której odsyłają wizerunki cerkwi Wasyla Błogosławionego i Uniwersytetu im. Łomonosowa (to jeden z tych gigantycznych wieżowców w Moskwie, na wzór których powstał warszawski Pałac Kultury i Nauki).

Również teraz pokazała się spod demontowanych płyt mozaika w kolejnym pomieszczeniu, w sali pierwotnie służącej do przyjmowania gości - tych samych autorów, lecz tym razem z motywami astralnymi.

Mozaiki można było odsłonić, ponieważ MNK odzyskuje lokale, które były wynajmowane komercyjnie, rezygnuje z umów z najemcami. Ekipa muzealna weszła więc tam, gdzie do niedawna działał sklep z kosmetykami i alkoholami, a dalej - punkt zakładów bukmacherskich.

- Mozaikę musimy odczyścić, bo jest pokryta kurzem. Po jego zdjęciu przede wszystkim elementy szklane (tła) będą błyszczały intensywnym, szafirowym kolorem - mówi dyr. Szczerski. Z tymi pracami przynajmniej częściowo muzeum chce zdążyć do Nocy Muzeów, czyli do 19 maja, a dokończyć to precyzyjne odkurzanie - do końca roku. Na razie konserwatorzy nie mogą tu bowiem wejść, bo trwają prace porządkowe i budowlane.

Podczas tych prac i demontowania wtórnych elementów dokonano ciekawego odkrycia. Jest nim znakomicie zachowany pierwotny sufit, ze szklanymi tunelami, w których były świetlówki. Te pasy światła biegną też w zadaszeniu na zewnątrz. - Tak powstaje rodzaj kapitalnego baldachimu szklanego i świetlnego nad wnętrzem i tym, co na zewnątrz budynku - zwraca uwagę dyr. Szczerski.

Co będzie w przyszłości w pomieszczeniu z „Miastami”? - Wyobrażam sobie, że będzie tu dostępna z zewnątrz galeria designu. Chciałbym tu odtworzyć, przynajmniej częściowo, oryginalne wyposażenie biura Orbisu z lat 60. W ramach tego można pokazać meble, ceramikę z tego czasu - odpowiada Andrzej Szczerski. Jak dodaje, mozaika zostanie oświetlona, dzięki czemu będzie widoczna przez szybę również wieczorami.

Odsłoniętą mozaikę po raz pierwszy będzie można podziwiać podczas majowej Nocy Muzeów.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Hotel Cracovia odzyskał ukrytą dotąd mozaikę [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska