https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

I kto tutaj jest aktywistą miejskim?

Przemysław Franczak
Przemek Franczak
Przemek Franczak fot. Andrzej Banaś
No i proszę, panie dzieju, jak to się wszystko w Krakowie pozmieniało, na głowie wręcz stanęło. Dziś wszyscy politycy i urzędnicy, którzy mają na miasto wpływ, mówią językiem miejskich aktywistów. Budujmy parki! Ścieżki rowerowe! Walczmy ze smogiem! Napisami na murach! Fascynujące, co te wybory - w tym przypadku samorządowe - robią z ludźmi.

Zaklinanie rzeczywistości nie pomoże, przez ostatnie cztery lata na tychże aktywistów miejskich patrzono wilkiem. Już nie mówię nawet o inicjatywie "Kraków przeciw igrzyskom", która przyczyniła się to storpedowania naszych olimpijskich starań, w końcu prezydent Jacek Majchrowski uznaje wyniki referendum i wycofanie kandydatury Krakowa za swoją największą porażkę (hmm, znam takich, co powiedzą, że to był jego największy sukces; jak pięknie można się różnić). Byli wszak aktywiści mniej godzący w dumę i dobre samopoczucie urzędniczej kasty. Ot, wypowiadający - pozornie oczywiste - życzenia budowania owych parków, owych rowerowych ścieżek i walki o czystsze powietrze. Żeby nie przedłużać, wszyscy traktowani byli jak wrzody na tyłku. Zbyt duże i głośne (o ile o wrzodach można tak powiedzieć), by ich nie zauważyć, ale takie, które czasem można było ostentacyjnie ignorować.

Zatem parki. W składanych ostatnio obietnicach doliczyłem się ich już kilkunastu nowych propozycji, łącznie z Zakrzówkiem, o który aktywiści toczyli nierówny bój z miastem i deweloperem (czy skutecznie, uwierzę jak zobaczę). Frapujący rozmach, zważywszy że przez ostatnie kilka kadencji określenie "teren zielony" wywoływało u urzędników wstrząs anafilaktyczny. No, chyba, że chodziło o teren, który można sprzedać pod nowe osiedle. Zieleń też ni cholery nie wpisywała się w politykę poszerzania dróg i obsadzania ich ekranami akustycznymi.

Walka o ścieżki rowerowe również była orką na ugorze. Każdy metr, każdą złotówkę trzeba było wyszarpać. A dziś? Proszę, rewolucja! Prezydent będzie opiniował projekt wydawania 30 mln zł rocznie na ten cel (dwa razy więcej niż przez całe cztery poprzednie lata). Nie powie "nie", co najwyżej małe "ale". Z jednej strony trzyma go wynik referendum, z drugiej - myśl o reelekcji.

W tym - przedwyborczym - tempie rychło okaże się więc, że największymi aktywistami miejskimi w Krakowie są Jacek Majchrowski i jego ludzie. Brakuje tylko, żeby prezydent popedałował na kolarzówce na "Najedzonych Fest" albo Targ Pietruszkowy z modraszkowymi skrzydłami na plecach i jeszcze po drodze oprotestował remont Rynku Podgórskiego, którego projekt wzbudzał wielki sprzeciw mieszkańców.

Ech, szkoda, że wybory są raz na cztery lata.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Komitet Wyborczy Wyborców Kraków, dnia 18 października 2014 r.
Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów
Kandydat na prezydenta miasta Krakowa
Andrzej Graniwid Sikorski
31-564 Kraków, aleja Pokoju 26/102

Pan Marcin Pulit
Prezes Radia Kraków S.A.
30-007 Kraków, Al. Słowackiego 22

Dotyczy: sprostowania nieprawdziwej informacji o ilości kandydatów na stanowisko prezydenta miasta Krakowa.

Szanowny Panie Prezesie,
na stronach internetowych Radia Kraków w dniu 17 października 2014 roku ukazał się Raport o kandydatach na prezydentów największych małopolskich miast.
W materiale tym poinformowano że „W Krakowie czeka nas debata 7 kandydatów. Faworytem jest obecnie sprawujący władze w mieście prezydent Jacek Majchrowski, co pokazują wszystkie dotychczasowe sondaże. Z ramienia Platformy Obywatelskiej wystartuje radna miasta Krakowa Marta Patena, kandydatem Prawa i Sprawiedliwości jest Marek Lasota, a Kongresu Nowej Prawicy Konrad Berkowicz. O prezydenturę w stolicy Małopolski walczą także kandydaci niezależni Łukasz Gibała i Sławomir Ptaszkiewicz oraz lider inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom Tomasz Leśniak”.
Jest to informacja nieprawdziwa. Kandydatów na stanowisko prezydenta miasta Krakowa jest więcej niż 7. Pominiętym przez Radio Kraków kandydatem na stanowisko prezydenta miasta Krakowa jest Andrzej Graniwid Sikorski, wysunięty na to stanowisko przez Komitet Wyborczy Wyborców Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów.
Zgłoszenie kandydata Andrzeja Graniwida Sikorskiego zostało dokonane i zarejestrowane w Miejskiej Komisji Wyborczej w Krakowie dnia 1 października 2014 roku o godz. 18.00 – Liczba porządkowa zgłoszenia PREZYDENT -126101 – 1/14. Zatem jak wynika z rejestracji Andrzej Graniwid Sikorski był pierwszym zarejestrowanym kandydatem na stanowisko prezydenta miasta Krakowa.
Zwracamy się zatem do Radia Kraków o sprostowanie nieprawdziwej i kłamliwej informacji podaną przez Radio Kraków tak na antenie Radia Kraków, jak i na stronach internetowych Radia.

Komitet Wyborczy Wyborców
Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów
oraz kandydata na prezydenta miasta Krakowa Graniwida Sikorskiego
Kraków, dnia 18 października 2014r.

Otrzymuje:
1.Adresat;
2.Miejska Komisja Wyborcza w Krakowie;
3.a/a
G
Gość
Komitet Wyborczy Wyborców Kraków, dnia 12 października 2014 r.
Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów
31-564 Kraków, aleja Pokoju 26/102

Krakowska Gazeta Internetowa

Dotyczy: sprostowania nieprawdziwej informacji wyborczej.

Na stronach internetowych www.krakowska gazeta internetowa ukazał się artykuł wpisany przez Edwarda Brożka. Co tam Panie w Polityce ?
W artykule tym poinformowano, że jako Pierwszy Komitet Wyborczy w krakowskiej siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej wyborach samorządowych został zarejestrowany Komitet Wyborczy Wyborców Łukasza Gibały „Kraków miastem dla ludzi”.
Jest to oczywiste podanie nieprawdy.
Zgodnie z wykazem pierwszym zarejestrowanym Komitetem Wyborczym pod poz. 1 był Komitet Wyborczy Wyborców Mieszkańcy Razem który został zarejestrowany w dniu 27.08.2014r.
W tym samym dniu zostały zarejestrowane inne Komitety Wyborcze Wyborców w tym pod poz. 8 Komitet Wyborczy Wyborców Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów. Był to zatem pierwszy zarejestrowany Komitet Wyborczy Wyborców z Krakowa, gdyż inne zarejestrowane w tym dniu Komitety Wyborcze Wyborców pochodziły z poza Krakowa.
Natomiast zgodnie z wykazem Komitet Wyborczy Wyborców Łukasza Gibały „Kraków miastem dla ludzi” został zarejestrowany w krakowskiej siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej dopiero w dniu 1 września 2014 roku pod poz. 103.
Zatem zwracamy się do wydawcy krakowskiej gazety internetowej o sprostowanie tej nieprawdziwej informacji.

…………………………………………..
Komitet Wyborczy Wyborców
Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów
oraz kandydata na prezydenta miasta Krakowa Graniwida Sikorskiego
Kraków, dnia 12 października 2014r.
t
tremendo
że prowadzi ją głównie na forach :P
M
Mieszkańcy Krakowa
Mieszkańcy Krakowa decydują sami. Przyszłość Krakowa: DACH NAD GŁOWĄ dla każdego obywatela miasta, WYKSZTALCENIE w kierunku indywidualnych zdolności OPIEKA ZDROWOTNA bezwarunkowa dla wszystkich/WSZYSTKO ZGODNIE Z KONSTYTUCJĄ/

Program wyborczy Komitetu Wyborczego Wyborców Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów oraz kandydata na prezydenta miasta Krakowa Graniwida Sikorskiego.

Programem jest taki rozwój Krakowa który zapewni dobre miejsce do mieszkania jego mieszkańcom. Celem jest społeczny charakter władzy uchwałodawczej i wybór Prezydenta realizującego te cele.
1.Skupienie się na podstawowych potrzebach, takich jak praca, mieszkanie, służba zdrowia, edukacja:
2.Przywrócenie należnej roli Radzie Miasta Krakowa. Każdy projekt Uchwał winien być opiniowany przez Komisję Rady, oraz konsultowany przez czynniki społeczne.
3.Zmiany w strukturze organizacyjnej Urzędu Miasta Krakowa poprzez utworzenie stanowiska Z-cy Prezydenta ds. Polityki Zatrudnienia, Spraw Społecznych, Mieszkalnictwa i Budownictwa Komunalnego kosztem połączenia stanowisk Z-cy Prezydenta ds. Edukacji i Kultury. Celem jest skupienie zadań i odpowiedzialności w tym zakresie.
4.Utworzenie stanowiska pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. rewitalizacji i rozwoju Nowej Huty /Nowego Krakowa/.
5.Domaganie się od władz państwowych urealnienia zaniżonych dotacji i subwencji na zadania zlecone i realizowane przez Miasto.
6.Natychmiastowe wstrzymanie sprzedaży gruntów znajdujących się w posiadaniu miasta.
7.Prowadzenie polityki społecznej faktycznie przeciwdziałającego bezrobociu, wykluczenia społecznego i bezdomności.
8.Realizowanie polityki mieszkaniowej i zapobiegania bezdomności, zgodnie z propozycjami strony społecznej „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”.
zatrzymanie eksmisji z kamienic będących od dziesięcioleci własnością
Skarbu Państwa/Miasta i rozbieranych pomiędzy sobą przez najwyższych
urzędników bezprawnie na podstawie podstawianych fałszywych
dokumentów, weryfikacja tych dokumentów i utworzenie Spółdzielni
komunalnych z zastosowaniem istniejącego prawa zasiedzenia i pierwokupu
przez długoletnich mieszkańców. Miasto przejmuje wszystkie pustostany
niezamieszkałe powyżej 20 lat z przeznaczeniem dla młodych rodzin lub
samotnych jako pierwsze mieszkanie mieszkańców Krakowa.
9.Utworzenie Miejskiego Banku Kraków, którego właścicielami są udziałowcy posiadający depozyty. Udziałowcy będą zwolnieni od podatków w przypadku inwestycji tego banku w lokalne biznesy Województwa Małopolskiego. Gwarantem udziałów jest miasto zabezpieczające posiadaczy udziałów z majątku kamienic komunalnych skupionych w spółdzielniach pod kontrolą wszystkich posiadaczy udziałów niezależnie od ich wysokości. W ten sposób poprzez powstawanie nowych inwestycji rynek pracy w Województwie Małopolskim znacznie się zwiększy
a dochody ludności automatycznie wzrosną.
10.Wyeliminowanie patologii powodującej wykluczenie i bezdomność poprzez:
uzdrowienie sytuacji mieszkaniowej dla zasiedziałych obywateli miasta, Budownictwo komunalne na terenach Gminy które pozostały dla zabudowy.
11.Weryfikacja programów i kontrola środków unijnych przeznaczonych na zabezpieczenie mieszkań dla młodych małżeństw na odpowiednich warunkach i dla wszystkich obywateli naszego miasta.
Realizacja tego rozliczana przez społeczne komisje składające się z profesjonalistów i
wszystkich zainteresowanych. Doprowadzenie do przejrzystości działań publicznych.
M
Mieszkańcy Krakowa
12.Wprowadzenie nadzwyczajnych egzaminów państwowych dla obejmowania
odpowiedzialnych stanowisk urzędniczych powiązanych z realną odpowiedzialnością karną za łamanie przepisów prawa.
13.zgodność inwestycji ze środowiskiem - pełna harmonia i balans przemysłu i przyrody.
14.Realizowanie polityki ochrony środowiska oraz jakości życia mieszkańców poprzez zwiększenie ilości terenów zielonych, parków miejskich, program sadzenia drzew szlachetnych, rozwój parków o charakterze leśnym / Lasek Łęgowski, Lasek Mogilski, Borek Fałęcki, Las na Pasterniku. Pełna ochrona środowiska naturalnego Zakrzówka, Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, ochrona terenów zielonych w Podgórkach Tynieckich i Parku Jerzmanowskiego.
Wykorzystanie i ochrona przyrodnicza wybrzeży Wisły, Dłubni, Białuchy,
Wilgi i Rudawy, zalewów Bagry, Staw Płaszowski i Staw na Dąbiu oraz
terenów zielonych w Śródmieściu i innych dzielnicach Krakowa.
Odwoływanie się do ekspertów uczelni co do zagospodarowania i utrzymania terenów
zielonych / Uniwersytet Rolniczy, Politechnika Krakowska, AWF i AGH/.
Zwiększenie ilości ławek umożliwiających odpoczynek.
15.Popieranie kultury oraz bibliotek publicznych jako ośrodków kultury oraz zwiększenie programów informatyzacji oraz pomoc mieszkańcom w opanowaniu Internetu.
16.Zwiększenie programów zdrowotnych realizowanych przez Gminę Kraków.
17.Zwiększenie wpływu na koszty ogrzewania i zanieczyszczenia powietrza poprzez rozwój sieci ciepłowniczej i przejęcie kontroli nad elektrociepłownią Łęg.
18.Od usług, handlu i przemysłu które znajduje się na terenie miasta Krakowa a zwłaszcza z obcym kapitałem odprowadzenie miastu należnego podatku.
19.Likwidacja niskiej emisji dymów z pieców węglowych w Śródmieściu Krakowa, miasto dofinansuje doprowadzenie linii MPC do kamienic i domów. Wystąpienie o fundusze europejskie na ochronę środowiska.
20.Ściąganie inwestorów umożliwiających znalezienie lepszej pracy, tworzenie warunków dla rozwoju biznesu zarówno małego, średniego jak i dużego. Kreowanie przez Gminę nowych miejsc pracy poprzez realizowanie inwestycji.
21.Zorganizowanie sezonowych robót publicznych /sprzątanie miasta, utrzymanie zieleni i nadzorowanie placów zabaw dla dzieci a szczególnie boisk szkolnych/. Wspieranie inicjatywy indywidualnych i zbiorowych mieszkańców co do robót zarobkowych.
22.Przejrzystością inwestycji i udział mieszkańców w projektach porządkiem podziału funduszy wg ważności i potrzeb inwestycji :
udrożnienie Krakowa i budowa parkingów.
23.Więcej konsultacji gminy z mieszkańcami co do planu zagospodarowania Krakowa w terenie. Lepsze przygotowanie placów zabaw dla dzieci i młodzieży.
24.Rozwój komunikacji publicznej i ścieżek rowerowych.
25.Jednolity bilet roczny dla mieszkańców Krakowa komunikacji miejskiej.
26.Remonty chodników i dróg osiedlowych.
27.Przywrócenie w szkołach stołówek.
28.Wnioskowanie o urzędowe wyznaczenie terminu remontu elewacji , szczególnie w śródmieściu i graniczących ze śródmieściem dzielnicach.
29.Opieka nad emerytami, rencistami i osobami niepełnosprawnymi poprzez:
kreowanie dla nich nowych miejsc pracy, zapewnienie udziału w życiu
społecznym i kulturalnym miasta, zapewnienie im lepszej opieki zdrowotnej i
faktycznego dostępu do usług publicznych.
30.Likwidacja Straży Miejskiej i zwiększenie pieszych patroli Policji przez całą dobę.
31.Likwidacja Rad Dzielnic, na to miejsce społeczne komitety osiedlowe.

Pełnomocnik Komitetu Wyborczego Wyborców Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów - Graniwid Sikorski e-maile [email protected]
Tel. 604-489-954
m
mieszkaniec
Brawo dla Tomasza Leśniaka i KPI- fajnie przygotowali program i tylko szkoda , że tak mało o nich w mediach .
g
g
Kategorycznie sprzeciwiam się temu, by w moim imieniu - prawem kaduka - występowali i o czymkolwiek decydowali tzw. aktywiści miejscy! To antydemokratyczne oszustwo!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska