Awans o dwie lokaty to efekt degradacji do II ligi Ruchu Chorzów i Górnika Łęczna. Te drużyny w PJS zajęły dwie czołowe lokaty, jednak warunkiem otrzymania premii jest utrzymanie się. Dlatego 1,6 mln za zwycięstwo zgarnie Stomil Olsztyn (9212 pkt), 1,3 mln za 2. miejsce Zagłębie Sosnowiec (7048). Puszcza (6454), wyprzedzając w końcówce sezonu Wigry Suwałki (6048), wzbogaciła się o, bagatela, 300 tys. zł.
Ranking został ułożony według czasu spędzonego na boisku przez młodzieżowców (zawodników urodzonych najpóźniej w 1997 r.) - przy czym reprezentanci Polski i wychowankowie punktowani byli lepiej. Dlatego broniący przez cały sezon w Puszczy Marcin Staniszewski, traktowany właśnie jako wychowanek (ponad trzy lata w klubie), sam jeden uzbierał 5894 pkt.
W trakcie ostatniego meczu, z powodu urazu, musiał zastąpić go Miłosz Mleczko - i wiele wskazuje, że to on w przyszłym sezonie będzie numerem 1. Staniszewski, jako 21-latek z naprawdę już sporym doświadczeniem, może latem liczyć na transfer do ekstraklasy. Niepołomicki klub na taki wariant jest nastawiony - tym bardziej, że nadal chce mieć w bramce młodzieżowca, a Marcin właśnie przestał nim być. Mleczko jest od niego dwa lata młodszy (1999), przy czym trzeba pamiętać, że do Puszczy został wypożyczony z Lecha Poznań, do końca sezonu 2018/19.
Z obecnej drużyny „Żubrów” status młodzieżowców stracili także Rafał Mikulec (zdobywca bramki w ostatnim meczu z Miedzią Legnica) i Jakub Zagórski. W limicie wieku wciąż mieści się Dominik Zawadzki (1998). Z pewnością w Puszczy pojawią się nowi młodzi zawodnicy.
Przygotowania do nowego sezonu mają rozpocząć (19 czerwca) z zespołem też gracze wypożyczeni ostatnio do innych klubów: Łukasz Furtak, Filip Wójcik (obaj Garbarnia) i Robert Ziętarski (Gwardia Koszalin). Na treningach będą musieli jednak pokazać, że są drużynie potrzebni.
Follow https://twitter.com/sportmalopolska#TOPSportowy24
- SPORTOWY PRZEGLĄD INTERNETU