Medaliści MŚ siatkarzy w AZS AGH
Zmagania na zapleczu ekstraklasy zaczęły się kilkanaście dni temu (niektóre drużyny mają już po trzy rozegrane mecze), lecz pierwsze spotkania AZS AGH zostały przełożone. Stało się tak, gdyż dwóch zawodników ekipy z Krakowa: przyjmujący Jakub Kraut i atakujący Dawid Dulski uczestniczyło w mistrzostwach świata U-21, skąd wrócili w poniedziałek z brązowym medalem. To pierwsze takie trofea przedstawicieli akademickiego klubu.
Dla Krauta to kolejny sezon w Krakowie. Zaledwie 19-letni Dulski po skończeniu SMS Spała trafił do plusligowego klubu z Zawiercia, skąd został wypożyczony do AZS AGH, jeszcze przed sukcesem na MŚ, gdzie był wyróżniającym się siatkarzem naszej reprezentacji (m.in. w meczu o brąz z Argentyną zdobył 20 pkt). Przed nim sporo intensywnej pracy, bo wspólnych zajęć w klubie miał ledwie kilka.
Trener AZS AGH Andrzej Kubacki: Musimy grać cierpliwie
Nowych twarzy zresztą jest sporo. W Krakowie ciągle stawiają na młodzież - dość powiedzieć, że najstarszy gracz Piotr Fenoszyn ma 25 lat (on został kapitanem), a w 14-osobowej kadrze jest aż 6 zawodników urodzonych w 2000 r. lub młodszych. Taki zresztą jest pomysł na działanie klubu, aby skupiać takich graczy, dawać im możliwość rozwoju (nie tylko sportowego, bo w pakiecie są także studia na AGH). System się sprawdza, po poprzednim sezonie kolejni siatkarze trafili do PlusLigi: przyjmujący Kamil Dębski do Stali Nysa, a Jakub Macyra - do mistrza Polski, Jastrzębskiego Węgla.
- Postrzegani jesteśmy jako klub, który dobrze szkoli młodych zawodników, z dobrym wyposażeniem sprzętowym i warunkami do treningu - mówi Arkadiusz Jesionek, członek zarządu krakowskiego klubu odpowiedzialny za sekcję siatkówki. - Jeśli ktoś ma dobre warunki fizyczne i talent, to u nas może się rozwijać. Zawodnicy chętnie tu przychodzą. Wiedzą, że mogą pójść śladem wielu siatkarzy, jak ostatnio Dębski i Macyra, do PlusLigi.
Trener Andrzej Kubacki, dla którego to kolejny sezon pod Wawelem, na nowo musi układać siatkarskie klocki. Nie kryje, że wyzwanie jest duże. - To będzie najmłodszy skład w naszej historii - mówi szkoleniowiec. - Próbujemy wprowadzać nowe systemy w grze blok-obrona oraz w wyprowadzaniu ataku, uwzględniając charakterystykę zawodników. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Wprawdzie straciliśmy dwóch podstawowych przyjmujących (Kamil Dębski i Mateusz Jóźwik - przyp.), ale reszta trzonu zespołu została. Na pewno będziemy musieli grać cierpliwie.
AZS AGH Kraków w pierwszej kolejności ma walczyć o utrzymanie
Największy sukces AZS AGH w historii występów na zapleczu ekstraklasy to 4. lokata w 2018 r. Poprzedni sezon zespół zakończył na 10. pozycji. Na co można liczyć teraz? Osiem najlepszych ekip zagra w play-off, drużyny z miejsc 9.-14. zakończoną sezon po rundzie zasadniczej (30 spotkań), a te z 15. i 16. - spadną.
- Chciałbym widzieć drużynę w czołówce tabeli, ale jestem realistą. Myślę, że mamy szansę na czołową ósemkę - mówi Jesionek.
- W przypadku awansu do ósemki bylibyśmy bardzo szczęśliwi. Najpierw trzeba skupić się na zabezpieczeniu sobie utrzymania, o co nie będzie łatwo, bo pierwsza liga co roku jest mocniejsza, przychodzą coraz lepsi zawodnicy - dodaje trener Kubacki. - Faworytami są zespoły z Bielska-Białej, Bydgoszczy, Będzina, Wrocławia, na papierze mocne są też Kluczbork, Częstochowa czy Legia Warszawa.
Drużyna mecze będzie rozgrywać w hali AGH przy ul. Piastowskiej. Spotkania transmitowane przez telewizję (Polsat) odbywać się będą w hali Suche Stawy w Nowej Hucie. Jest też duża szansa na przyjazd do Krakowa ekipy z PlusLigi. Zmiana zasad losowania 1/16 finału tych rozgrywek sprawiła, że AZS AGH może trafić na takiego rywala, bo 14 zespołów z ekstraklasy zostało rozstawionych.
AZS AGH Kraków - kadra na sezon 2021-22
Rozgrywający:
- Piotr Fenoszyn
- Marcin Krawiecki
Atakujący:
- Dawid Dulski
- Daniel Grzymała
Przyjmujący
- Jakub Borkowski
- Jakub Kraut
- Adam Świdroń
- Kajetan Tokajuk
Środkowi:
- Piotr Janusz
- Michał Kozłowski
- Adam Miniak
- Hubert Piwowarczyk
Libero:
- Maciej Czyrek
- Jakub Dereń
Przybyli: Dereń (Visła Bydgoszcz), Dulski (SMS PZPS Spała/Aluron Virtu Warta Zawiercie), Kozłowski (Verva Warszawa), Krawiecki (Krispol Września), Miniak (Lechia Tomaszów Maz.), Tokajuk (BAS Białystok), Świdroń (Krosno Glass Karpaty KPU).
Ubyli: Konrad Buczek (Sparta Grodziska Mazowiecki), Kamil Dębski (Stal Nysa), Mateusz Jóźwik, Bartosz Michalak (obaj KPS Siedlce), Jakub Macyra (Jastrzębski Węgiel), Mateusz Śnieżek (Eco-Team AZS Częstochowa), Michał Moniak (szuka klubu), Przemysław Stąsiek (MKS Andrychów).
Sztab szkoleniowy AZS AGH Kraków
- Trener: Andrzej Kubacki
- II trener/statystyk: Jakub Nalepka
- Trener przygotowania motorycznego: Sebastian Masel
- Fizjoterapeuta: Dominika Bogaczyk
- Menedżer: Magdalena Kozień
