Idziesz w Tatry słowackie? Kup sobie ubezpieczenie górskie

  • Gazeta Krakowska

Patrycja Migiel

Idziesz w Tatry, zwłaszcza słowackie? Pamiętaj o ubezpieczeniu górskim. To niewielki wydatek, a może uchronić cię przed olbrzymimi kosztami ewentualnej akcji ratunkowej. Lepiej zapłacić 3-4 zł za ubezpieczenie niż 20-30 tys. zł za akcję ratunkową.
Słowackie służby ratunkowe są wykwalifikowane i dobrze wyposażone. Jednak za swoje usługi każą sobie płacić. Dlatego warto się ubezpieczyć na wypadek konieczności skorzystania z ich usług
 Horska Zachranna Służba

Na Słowacji akcja kosztuje
- Akcje ratunkowe w polskiej części Tatr są bezpłatne. Tak nakazuje nasze prawo. Jednak u naszych sąsiadów jest zupełnie inaczej. Za wyjście w teren ratowników na Słowacji musimy zapłacić - mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Słowacja obowiązek pokrycia kosztów akcji wyspecjalizowanych jednostek ratowniczych wprowadziła w 2006 roku. Z danych Horskiej Zachrannej Służby, słowackiego odpowiednika Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, wynika, że ratownicy górscy interweniują średnio 700 razy w ciągu roku.

- W krajach alpejskich, a więc w Austrii, Włoszech, Francji czy Szwajcarii, jest podobnie jak na Słowacji. Tam też koszty działania służb ratowniczych ponoszą turyści lub firmy ubezpieczeniowe - mówi Konrad Szelist, turysta z Grudziądza, który miał okazję wędrować po Alpach. - Tam koszty mogą być nawet większe niż na Słowacji. Dlatego bez ubezpieczenia nie ma się tam co wybierać.

Właśnie te wysokie ceny akcji ratunkowych to często jeden z najważniejszych aspektów, dla których turyści skłaniają się do kupna polisy. Te można nabyć nie tylko u agentów ubezpieczeniowych, ale nawet w biurach turystycznych.

Koszt takiej polisy to zaledwie kilka zł dziennie (dokładne ceny znajdziecie w ramce), podczas gdy jej brak skutkować może obciążeniem nieroztropnego turysty rachunkiem opiewającym nawet na kilkanaście tysięcy euro (obowiązujące stawki u słowackich ratowników podajemy w ramce obok).

Oferty ubezpieczycieli
Na polskim rynku mamy wiele firm ubezpieczeniowych, które oferują polisy wakacyjne. Są również bardzo sprecyzowane ubezpieczenia, które obejmują wędrówki wysokogórskie czy wyprawy wspinaczkowe itp.

- Przyjeżdżamy w góry od 15 lat. Zawsze kiedy wyruszamy z domu, kupujemy ubezpieczenie na cały pobyt. W porównaniu do kosztów noclegu czy wyżywienia nie są to jakieś duże wydatki. A dzięki temu mamy psychiczny komfort. Można powiedzieć, że czujemy się nawet bezpieczniej - mówi Krystyna Prósińska z Torunia.

To dobry nawyk, zwłaszcza gdy wybieramy się na wędrówkę szlakiem biegnącym wzdłuż granicy. W polskich Tatrach jest bowiem wiele szlaków, które częściowo przebiegają po słowackiej stronie. Np. popularny szlak przez Czerwone Wierchy miejscami biegnie nawet kilkadziesiąt metrów za granicą polsko-słowacką. Wielokrotnie polscy ratownicy odbierali telefony od turystów, którzy doznali kontuzji na tym szlaku, ale już po słowackiej stronie. Musieli interweniować koledzy z Horskiej Służby.

Tatrzański Park Narodowy rozważa, by w przyszłym roku wrócić do pomysłu sprzedawania dodatkowych ubezpieczeń wraz biletami wstępu na szlaki po polskiej stronie.

Rodzaje ubezpieczeń
1. Koszt podstawowego pakietu ubezpieczeniowego waha się od 2 do 4 zł za dobę dla jednej osoby. Pakiet zawiera:
- hospitalizację, czyli pobyt w szpitalu, operacje, wizyty lekarskie i wszelkie badania
- transport do szpitala lub kraju stałego zamieszkania, transport zwłok
- pokrycie kosztów poszukiwania i ratownictwa górskiego (do 50 tys. zł)
- organizację i pokrycie kosztów rehabilitacji, dostawę leków i sprzętu rehabilitacyjnego

2. Koszt rozszerzonego pakietu waha się od 6 do 8 zł za dobę dla jednej osoby. Tego typu ubezpieczenie obejmuje sporty określane mianem wysokiego ryzyka:
- wspinaczkę wysokogórską i speleologię przy użyciu sprzętu asekuracyjnego
- kolarstwo górskie
- uczestnictwo w wyprawach, w których wymagane jest użycie specjalistycznego sprzętu związanego z ekstremalnymi warunkami klimatycznymi (w górach powyżej 2500 m n.p.m.).
W pakiet ubezpieczenia rozszerzonego wchodzi również zakres ubezpieczenia z pakietu podstawowego.

Koszty akcji ratunkowej na Słowacji:
Godzina pracy ratownika waha się od 35 euro do 79 euro (w zależności od stopnia trudności akcji. Np. gdy wypadek zdarzy się wysoko w górach, w akcji bierze udział 4 ratowników i pracują 10 godz., to cena wyniesie 3160 euro). Czasami trzeba doliczyć koszty transportu: samochód terenowy - 1,2 euro /km, skuter śnieżny - 3,5 -4 euro/km, quad - 3,5 euro/km. Z kolei godzina lotu śmigłowca kosztuje 3-3,5 tys. euro.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie
Artykuły, za które warto zapłacić!
Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Wideo

polecane: Flesz: Koniec świata jest blisko? Kilka już za nami...

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

26.12.2017, 15:35

A Polska to bogaty kraj skoro akcje ratownicze są darmowe. Tylko w końcu za te akcje płacimy my wszyscy z naszych podatków. Skoro ktoś preferuje tak ekstremalny sport to niech się ubezpiecza. Jeżeli ja wyjeżdżam za granicę na wczasy to wykupuję zawsze ubezpieczenie a nie musiałabym ponieważ zawsze wyjeżdżam do kraju w unii w której obowiązuje to samo ubezpieczenie co w Polsce muszę tylko mieć kartę E z Nfz

08.08.2017, 11:36

Mam ubezpieczenie podróże miejsce wyjazdu Europa zakres ubezpieczenia koszty leczenia i assistance następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz oc w życiu prywatnym. Czy w przypadku wezwania topru na Słowacji ten pakie jest wystarczający?

11.02.2016, 21:49

My co roku się ubezpieczamy przed wyjazdem w góry, ale dopiero niedawno odkyłem świetny serwis, ideafairplay.pl, gdzie przy zakupie ubezpieczenia, część kasy za ubezpieczenie ubezpieczyciel przekazuje na rzecz wybranej przez nas fundacji albo klubu sportowego. Mega sprawa, normalnie przywraca wiarę w ubezpieczycieli! :D

18.12.2015, 21:17

polecam ubezpieczenia nnw oraz turystyczne od 2,5 dziennie na www.nwski.pl

23.11.2015, 19:13

Wybieram się w góry za niedługi czas. Na co mam zwrócić uwagę przy kupnie ubezpieczenia? Co jest najważniejsze?Wykuję je jeśli dobrze rozumiem dzień wcześniej ale wolałabym wybrać je wcześniej niż potem szukać na ostatnią chwilę. Jakie firmy polecacie? Pzu compense czy może inną?

07.08.2015, 03:19

Takie ubezpieczenie (Compensa Voyage) można wykupić na dwa sposoby: poprzez stronę turystyka.compensa.pl lub u naszego agenta ubezpieczeniowego. Wszelkie dane kontaktowe do naszych agentów dostępne są na naszej stronie internetowej pod adresem: www.compensa.pl/tabid/64/Default.aspx.

Nasza polisa to m.in. poszukiwanie i ratownictwo do 12 500 euro ponad sumę ubezpieczenia na koszty leczenia (w wariantach Standardowym, Luksusowym i Elastycznym). Compensa Voyage to usługa w czterech wariantach ubezpieczenia, z możliwością wykupienia dodatkowych ryzyk: ubezpieczenie bagażu, NNW i odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym.

W razie dodatkowych pytań jestem do dyspozycji.

Pozdrawiam,
Online Ekspert Compensa

07.08.2015, 03:14

Pokrywa, ale zakres ochrony, jaki zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bardzo ograniczony(np. nie pokrywa kosztów ratownictwa helikopterem). Zachęcam do porównania zakresu tej ochrony względem znacznie szerszego ubezpieczenia podróżnego Compensa Voyage: www.compensa.pl/klient-indywidualny/ubezpiecznie-turystyczne-podrozy/tabid/81/Default.aspx.

W razie dodatkowych pytań jestem do dyspozycji.

Pozdrawiam,
Online Ekspert Compensa

07.08.2015, 03:13

Zachęcam do zapoznania się z ofertą ubezpieczenia Compensa Voyage. Nasza polisa to m.in. poszukiwanie i ratownictwo do 12 500 euro ponad sumę ubezpieczenia na koszty leczenia. Compensa Voyage to usługa w czterech wariantach ubezpieczenia, z możliwością wykupienia dodatkowych ryzyk: ubezpieczenie bagażu, NNW i odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym

W razie dodatkowych pytań jestem do dyspozycji.

Pozdrawiam,
Online Ekspert Compensa

26.07.2015, 18:45

Ja jadę w Beskidy rowerem, wykupiłem tylko polisę rowerową w Cuk, tam mam też nnw.

24.07.2015, 19:00

Ciekawą propozycje ubezpieczenia od podwyższonego ryzyka oraz sportów ekstremalnych , ma compensa. Wykupuje ta polisę jadąc na narty lub nurkować.

23.07.2015, 19:57

Jestem właśnie tuż przed urlopem i przyznam, że mam problem z wyborem ubezpieczyciela... zwyczajnie nie znam się na tym i nie wiem jak porównywać różne oferty. warto skorzystać z pomocy agenta czy lepiej samemu czegoś poszukać? za dwa tygodnie wyjeżdżamy

21.07.2015, 13:16

W zależności od formy podróży, czy to wypoczynek, czy aktywne zwiedzanie połączone z uprawianiem sportu, w Link4 można samemu wybrać rodzaj ubezpieczenia turystycznego i dostosować go do swoich potrzeb. Ważne, aby ubezpieczyć się najpóźniej dzień przed wyjazdem.

20.07.2015, 21:19

Dzięki za info :-)

20.07.2015, 12:54

Niestety w ramach karty EKUZ nie można liczyć na pokrycie kosztów ratownictwa górskiego i transportu sanitarny (np. powrót do kraju). Warto także podkreślić, że karta ta pozwala leczyć się wyłącznie w placówkach publicznych, a w wielu miejscowościach turystycznych lekarze przyjmują tylko prywatnie. Dlatego aby uniknąć dodatkowych kosztów warto skorzystać z dobrowolnej, kupowanej we własnym zakresie polisy turystycznej. Ceny ubezpieczeń z łatwością porównasz na naszej stronie - www.superpolisa.pl
Pozdrawiam,
Ekspert Superpolisy

17.07.2015, 21:14

Najlepiej nie w Zakopanym a na Słowacji - firmę polecaną przez HZS. Firmy te są wyszczególnione na ich stronie . Ubezpieczenie to " poistenie". Np w St. Smokowcu w informacji turystycznej. Albo przez internet.

17.07.2015, 21:09

Cały problem polega na tym że koszty ratownictwa u naszych rodzimych ubezpieczycieli są niedoszacowane. Firmy proponują wypłatę za akcje z użyciem śmigłowca 5-6 tys Euro. A koszty ratownictwa są niejednokrotnie kilka razy wyższe. Na Słowacji można wykupić ubezpieczenia jednodniowe na kwotę akcji 12,5 do 25 tys. E. U nas nie ma takich jedno czy kilkudniowych ubezpieczeń.

17.07.2015, 16:53

a europjska karta medyczna wypadkow w gorach nie pokrywa? wydaje mi sie, ze tak, a dostepna jest dla kazdego ubezpieczonego.

17.07.2015, 16:53

Czy ktoś mi powie gdzie w Zakopanem kupić ubezpieczenie na Tatry słowackie,gdyż mam zamiar wybrać się na czerwona ławkę.

17.07.2015, 14:25

Kolego podatki płacisz nie tylko Ty. Tych w górach ratują za ich i moje podatki, Twoje podatki idą na ratowanie tych po dopalaczach ;)

Dajesz sie manipulować lobby ubezpieczeniowemu. Dobrego ubezpieczenia, które się nie będzie wykręcać byle czym, za 4 zł dziennie nie kupisz.

17.07.2015, 13:12

Dlaczego w Polsce nie mogą czegoś takiego wprowadzić 3-4zł to naprawdę nie są wielkie pieniądze.

17.07.2015, 12:56

Kiedy wreszcie w Polsce wprowadzi się opłaty za ratownictwo górskie.Dlaczego wszyscy Polacy muszą płacić za debilizm garstki ludzi,którzy bez pomyślunku idą w Tatry,co niektórzy chleją po drodze piwsko i inne trunki,tak to powszechny widok na polskich szlakach,a póżniej za nasze pieniadze są ratowani.No chyba,że ktoś ma w tym jakiś interes aby nie wprowadzać opłat.Ochotnictwo w ratownictwie górskim to było ale kilkadziesiąt lat temu,a teraz musimy do tego interesu dopłacać z naszych kieszeni /podatków/,i to miliony rocznie.Najwyższy czas z tym skończyć. Na szlakach zrobi się lużniej,a każdy kto będzie chciał jechać w góry albo wykupi ubezpieczenie albo pojedzie na własne ryzyko.Za granicą można?Można.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3