Do tej pory wyszukiwanie informacji o zmarłych pochowanych na tarnowskich cmentarzach było sporym wyzwaniem. Osoby, które chciały dowiedzieć się więcej np. o swoich krewnych musiały udać się do Miejskiego Zarządu Cmentarzy bądź napisać w tej sprawie maila i prosić o pomoc pracowników. Od miesiąca mogą to zrobić samodzielnie, w dodatku bez wychodzenia z domu.
Miejski Zarząd Cmentarzy od miesiąca ma nową stronę internetową, na której można znaleźć zakładkę „księgi pochowań”. Klikając w nią znajdziemy informację o zmarłych, którzy są pochowani na Starym Cmentarzu, nekropoli w Mościcach czy Krzyżu. W sumie blisko 30 tysięcy wpisów (najstarszy z 1935 roku) zawierających imię, nazwisko zmarłych, ich stan cywilny, datę śmierci, a nawet adres zamieszkania.
- Teraz osoby, które poszukują informacji na temat swoich krewnych mają do nich łatwy dostęp – podkreśla Maria Wójcik, dyrektor Miejskiego Zarządu Cmentarzy w Tarnowie. - To również ułatwienie dla naszych pracowników, którzy nie muszą już poświęcać tyle czasu na pomoc w odnajdywaniu danych – dodaje.
Upublicznienie ksiąg pochowań jest częścią miejskiego projektu „Platforma Tarnowskiego Dziedzictwa”. Ich przygotowanie i umieszczenie na stronie internetowej trwało prawie rok.
Najpierw trzeba było strona po stronie skanować księgi cmentarne, później dane wprowadzić do komputera. Wszystkie upublicznione informacje zawarte w księgach pochowań pozostają w zgodzie z przepisany dotyczącymi ochrony danych osobowych.
Po zmianach na stronie znajdziemy także opublikowane nekrologi. - Często dzwonili do nas mieszkańcy z pytaniami kiedy i o której godzinie jest pogrzeb stąd właśnie zdecydowaliśmy się na taką publikację – tłumaczy dyrektor Miejskiego Zarządu Cmentarzy w Tarnowie.
FLESZ: Koniec Świata coraz bliżej. Naukowcy podają datę
