To pierwszy taki sukces,bo w ubiegłorocznej edycji, projekty z naszego powiatu przepadły w głosowaniu. Teraz, dzięki temu, że mieszkańcy nie pozostali bierni i oddali głosy, zostaną zrealizowane dwa duże zadania o charakterze prospołecznym. Każdy o wartości 100 000 zł.
Więcej, bo 1684 osób zagło-sowało na wdrożenie projektu „Profilaktyka Raka Płuc w Powiecie Myślenickim”. Drugi - „Modernizacja dwóch przejść dla pieszych w ciągu drogi wojewódzkiej 955 w miejscowości Jawornik” - otrzymał 1501 głosów.
Pierwszy zakłada przeprowadzenie u ponad 300 zdrowych mieszkańców (między 45. a 60. rokiem życia) prze-siewowych badań, które pozwolą na wczesne wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych, a co za tym idzie szybkie wdrożenie leczenia i zwiększenie szans na całkowity powrót do zdrowia. Grupa ta zostanie poddana tomografii komputerowej.
Myślenice. Świąteczne iluminacje błyszczą w całym mieście!
- Badania przesiewowe tomografem są obecnie uznawane przez towarzystwa naukowe jako wiarygodne i towarzystwa rekomendują je wycofując równocześnie badania RTG - mówi Małgorzata Bajer, kierownik Wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Myśle-nicach i autorka wniosku.
Profilaktyka raka płuc jest szczególnie ważna, bo jest to jeden z najczęściej występujących u mieszkańców powiatu typów nowotworów, co więcej charakteryzuje się wysoką śmiertelnością.
W powiecie myślenickim w latach 2010-2014 właśnie rak płuc stanowił najwyższy odsetek zachorowań wśród kobiet i mężczyzn łącznie. Podobnie jest z odsetkiem zgonów z powodu choroby nowotworowej, przy czym mężczyzn najczęściej zabija rak płuc, a kobiety rak piersi.
Drugie zadanie, na które samorząd województwa wyłoży 100 000 zł to poprawa bezpieczeństwa na drodze wojewódzkiej nr 955 w Jaworniku. Dwa wybrane przejścia dla pieszych przez tę drogę (jedno na wysokości łącznika prowadzącego na Kotoń, drugie - na wysokości szkoły) zostaną wyposażone w inteligentny system informujący kierowcę o obecności pieszego na pasach. Lampy będą się aktywować w momencie, gdy pieszy zbliży się do przejścia i będzie przez nie przechodził.
Ten projekt był tylko jednym z pomysłów, jakie mieli mieszkańcy.
- Pierwotnie myśleliśmy o wykonaniu zatoki autobusowej, ostatniej, której brakuje. Nie dałoby się jej jednak wykonać teraz, bo w pasie drogowym brakuje terenu należącego do województwa. Była też koncepcja budowy wiat przystankowych, ale obawialiśmy się, że pomysł ten mógłby zostać odrzucony jako zadanie nie leżące w kompetencjach województwa - mówi Władysław Kurowski, sołtys Jawornika.
WIDEO: Poważny program - odc. 6: Strategia Rozwoju Krakowa
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/dziennipolski