Internetowe Konto Pacjenta (IKP) jest miejscem, gdzie są gromadzone wszystkie najważniejsze informacje związane z naszym zdrowiem. Bezpłatna aplikacja, dostępna za pośrednictwem strony internetowej pacjent.gov.pl, umożliwia szybki i wygodny wgląd w dokumenty związane z leczeniem np. e-recepty, ułatwia również załatwianie formalności związanych z opieką medyczną.
Dzięki Internetowemu Kontu Pacjenta z domowego fotela m.in. pobierzesz Unijny Certyfikat Covid, sprawdzisz wynik wykonanego testu w kierunku koronawirusa oraz informacje o nałożonej kwarantannie czy izolacji w związku z zachorowaniem na Covid-19.
Internetowe Konto Pacjenta. Jedno konto - wiele możliwości
IKP zapewnia stały dostęp do wystawionych e-recept - wraz ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi dawkowania leków - e-skierowań np. na konsultację u lekarza specjalisty, e-zwolnień oraz historii wizyt w przychodniach czy szpitalach i pomocy medycznej sfinansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Z jego pomocą złożysz wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), a w razie potrzeby wybierzesz lub zmienisz lekarza, pielęgniarkę i położną podstawowej opieki zdrowotnej.
Internetowe Konto Pacjenta ułatwia również kontrolę nad zdrowiem bliskich, którymi się opiekujesz. Za jego pośrednictwem możesz uzyskać dostęp do historii leczenia dziecka do 18. roku życia i każdej osoby, która Cię do tego upoważniła. Dzięki temu, sprawdzisz np. dawkowanie leku zapisanego bliskiemu seniorowi podczas wizyty u specjalisty i w prosty sposób wykupisz w aptece zalecone medykamenty.

Wszystkie osoby po 40. roku życia w IKP znajdą również ankietę programu „Profilaktyka 40 PLUS”. Dzięki rządowemu programowi każdy Polak w wieku 40 lat i więcej może wykonać bezpłatny pakiet badań, pomocnych przy wczesnym rozpoznawaniu chorób cywilizacyjnych np. cukrzycy czy schorzeń kardiologicznych. Żeby skorzystać z tej możliwości, należy wypełnić kwestionariusz w IKP, poczekać na wygenerowanie skierowania (może to potrwać do 2 dni) i zgłosić się na badania do wybranej placówki realizującej program. W skład pakietów „Profilaktyki 40 PLUS” wchodzą m.in. badanie PSA dla mężczyzn, badanie ogólne moczu, badanie poziomu cholesterolu, morfologia krwi, badanie poziomu glukozy we krwi czy ocena miarowości rytmu serca.
mojeIKP w telefonie
Z myślą o jeszcze łatwiejszym dostępie do istotnych informacji zdrowotnych, w maju została udostępniona specjalna aplikacja mobilna mojeIKP. W swoich telefonach zainstalował ją już milion Polaków. Aplikacja daje dostęp do wybranych funkcji Internetowego Konta Pacjenta m.in. e-recept, e-skierowań czy Unijnego Certyfikatu Covid. MojeIKP jest sukcesywnie rozbudowywane. Na przestrzeni ostatnich tygodni do aplikacji dodano m.in. możliwość przeglądania e-recept czy e-skierowań wystawionych także dzieciom oraz bliskim, którzy udostępnili nam swoje dane.
Internetowe Konto Pacjenta dla każdego
Internetowe Konto Pacjenta ma każdy z nas. Nie trzeba go już zakładać, wystarczy się do niego zalogować. Można to zrobić za pomocą profilu zaufanego, poprzez konto internetowe w jednym z wybranych banków lub posługując się e-dowodem osobistym. Do logowania można także wykorzystać dane służące w przeszłości do obsługi Zintegrowanego Informatora Pacjenta.
Szczegółowe informacje dotyczące Internetowego Konta Pacjenta są dostępne na stronie pacjent.gov.pl
