Zarząd KRIR, realizując wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, postanowił zwrócić uwagę Ministra Klimatu i Środowiska na sytuację związaną ze wzrostem liczebności populacji wilka w Polsce.
Krajowa Rada Izb Rolniczych na podstawie informacji napływających z województwa warmińsko-mazurskiego oraz innych regionów Polski stwierdza, że "ilość wilków bytujących w środowisku w ostatnim czasie znacząco wzrosła".
Krajowa Rada Izb Rolniczych o zagrożeniu ze strony wilków
Samorząd rolniczy sygnalizuje, że wilki podchodzą coraz bliżej zabudowań na obszarach wiejskich.
Częściej też napotykane są w lasach, z których wypędzają na pola uprawne zwierzynę płową. Stosowane zgodnie z zaleceniami GDOŚ zabezpieczenia nie zapobiegają zabieraniu i zagryzaniu zwierząt przebywających na pastwiskach czy wybiegach. Ponadto, coraz częściej ofiarami wilków padają psy utrzymywane w gospodarstwach rolnych. Obserwuje się także tworzące się coraz liczniejsze watahy. Brak naturalnego wroga powoduje, że gatunek ten bez przeszkód rozmnaża się w środowisku i nie należy już do gatunku zwierząt zagrożonych wyginięciem. Stwarza on natomiast coraz większe zagrożenie, powodując dotkliwe straty w gospodarstwach utrzymujących bydło czy owce.
To też może Cię zainteresować
Redukcja nadmiernej populacji wilków
Dalej czytamy o wniosku, jaki zarząd KRIR skierował do Ministra Klimatu i Środowiska "o podjęcie stosowanych działań mających na celu redukcję nadmiernej liczebności wilków, tak by nie powodowała znaczących strat w gospodarce rolnej i leśnej oraz nie stanowiła zagrożenia dla ludzi".
Środowisko rolnicze wskazuje na dużą ekspansywność wilków oraz niekontrolowany i duży przyrost populacji, w stosunku do pojemności siedliskowej. Zwraca uwagę, że stanowią one duże zagrożenia również dla ludzi.
Wilk jest i będzie gatunkiem ściśle chronionym
8 marca 2021 roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zdementował pogłoski o rzekomych planach wyłączenia wilka spod ścisłej ochrony gatunkowej. Deklaracja Generalnego Dyrektora jest jednoznaczna: wilk jest i pozostanie gatunkiem ściśle chronionym.
Komisja Ochrony i Zarządzania Zasobami Przyrodniczymi PAN przedstawiła swoje stanowisko, w którym uznaje „za wskazane” utrzymanie ścisłej ochrony wilka w Polsce. Komisja przypomniała również, że opracowane przez Large Carnivore Initiative for Europe (IUCN) zalecenia dotyczące potencjalnych zagrożeń ze strony wilków obejmują:
- usunięcie lub zabezpieczenie obiektów potencjalnie atrakcyjnych dla drapieżników (dotyczy zarówno składowisk odpadków organicznych jak i zwierząt domowych),
- warunkowanie awersyjne (np. odstraszanie przy pomocy amunicji gumowej lub hukowej),
- odłów w celu przesiedlenia lub umieszczenia w niewoli,
- odstrzał uciążliwych osobników.
Edukacja z natury i zachowań wilka
Problem obecności wilków dotyczy m.in. gminy Swarzędz (województwo wielkopolskie). Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu edukuje mieszkańców. Pojawiły się doniesienia o atakowanych psach i obecności wilków w pobliżu zabudowań. Zdaniem wielkopolskiego samorządu rolniczego konieczne jest przeprowadzenie akcji informacyjnej dostosowanej do specyfiki danej grupy z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i postępowania w przypadku kontaktu z tym gatunkiem. Spotkanie online odbyło się 3 marca. O tematyce szkolenia przeczytasz tu: Niepokojące sąsiedztwo wilków
Źródła: KRIR, WIR, GDOŚ
Jak zachować się podczas spotkania z wilkiem? Co zrobić, żeb...
