https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak działa darmowy internet miejski i czy ktoś z niego korzysta?

Piotr Rąpalski
Adam Wojnar
Mieszkaniec pyta, czy darmowy, bezprzewodowy internet miejski funkcjonuje prawidłowo, bo miał problemy z połączeniem się z siecią.

Firma T-Mobile na zlecenie miasta uruchomiła pod koniec września 2015 roku punkty z dostępem do internetu w Krakowie, na ulicach, przystankach, pętlach tramwajowych i w parkach. Łącznie 20, ale nie działało wtedy jeszcze 11. A powinno, bo miasto zapłaci za usługę ponad 700 tys. zł do końca 2017 roku. Operator sieci zapewniał wtedy, że szybko uruchomi pozostałe punkty, tzw. hot-spoty.

- Czy ktoś to sprawdził? Zrobiłem sobie spacer po tych punktach i w niektórych sygnał był dość słaby lub się rwał, np. na placu Centralnym i rondzie Grzegórzeckim - mówi Paweł Michnia, mieszkaniec. - Może mam coś nie tak z telefonem, ale czy w ogóle miasto to nadzoruje skoro płaci tej firmie? - pyta.

Urzędnicy twierdzą, że podczas odbioru od T-Mobile poszczególnych hot-spotów wszystkie działały. Naliczyli jednak kary umowne firmie za opóźnienie, ale ta się odwołała i sprawa jest w toku. Z drugiej strony działają już o dwa hot-spoty więcej niż wcześniej zapowiadano. Nie 31, a 33.

- Pracownicy urzędu nie są w stanie monitorować na bieżąco działania wszystkich punktów, dlatego kontrole odbywają się wyrywkowo. Wykonawca zobowiązany jest też do przesyłania okresowych raportów - zapewnia Katarzyna Łazarczyk, wicedyrektor Wydziału Informatyki Urzędu Miasta. Dodaje, że uruchomiono infolinię, gdzie można zgłaszać wszelkie problemy z funkcjonowaniem sieci - numer: 0801 004 848, od poniedziałku do piątku, od 8 do 16.

Urzędnicy podają, że łącznie w Krakowie działa już 61 hot-spotów. Pozostałymi, poza tymi gdzie operatorem jest T-Mobile, zarządza Wydział Informatyki oraz Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH.

Mapę wszystkich punktów w mieście znajdziemy na stronie

www.krakow.pl/hotspot. Z siecią można połączyć się za pomocą laptopa lub komórki. Według danych w jednym miesiącu loguje się do niej prawie 7 tys. niepowtarzalnych urządzeń - najwięcej w punkcie hot-spot przy skrzyżowaniu ulic Lubicz, Pawia, Westerplatte.

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
tuku
Z darmowego to ja korzystam w Areo 2 jak mi się skończy normalny limitowany niestety.
p
podpis
Darmowy to darmowy. Nie może mieć żadnych ukrytych opłat bo nie byłby wtedy darmowy hehe
h
haker
a oprócz tego captcha są jeszcze jakieś haczyki w tej ofercie?
k
kudziu
Nie, bo nawet nie wiedziałem że taki istnieje. Jedyny darmowy o którym wiem to ten od Areo2, Z którego korzystałem jakiś czas, a teraz kupiłem sobie u nich stałkę. A ten bezpłatny jest spoko, tylko captha trzeba wpisywać ras na jakiś czas ale prędkość jest OK.
k
kws
nie ma np. na Rondzie Mogilskim? Takie piękne WC wraz z Punktem informacyjnym uruchomione a wifi nie przewidzieli.
k
krk
że w praktyce nie działa. Poza tym dostępny jest w takich miejscach, gdzie nikt z niego i tak nie będzie korzystał. To taki pic na wodę dla zamydlenia oczu, że przecież mamy darmowy internet w Krakowie.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska