Od czerwca 2021 roku weszła w życie ustawa wprowadzająca rozwiązania mające na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Przede wszystkim skupiono się na pieszych. Dokument zapewnia pieszym większą ochronę w rejonie przejść dla pieszych.
Jakie obowiązki mają piesi? Jakie kary przewidziano za łamanie przepisów?
Z Katarzyną Matras czyli Oficerem Prasowym Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu rozmawia Paweł Mocny.
Jak powinien zachowywać się kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych?
Regulacje obowiązujące od 1 czerwca 2021 roku w zakresie ruchu drogowego nakazują kierowcom zbliżającym się do przejścia dla pieszych zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.
Kierowca pojazdu, który zbliża się do przejścia dla pieszych musi – poza zachowaniem szczególnej ostrożności i ustąpieniem pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.
Jakie kary grożą kierowcom, którzy nie ustępują pierwszeństwa pieszym?
W przypadku nieustąpienia przez kierowcę pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na przejściu dla pieszych, kierowcy grozi mandat karny w wysokości 350 złotych i 10 pkt. karnych. Za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, kierowcy grozi 200 złotych mandatu i 10 punktów karnych. Z kolei za omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, kierowcy grozi mandat w wysokości 500 złotych i 10 punktów karnych.
Jak powinien zachowywać się pieszy wchodząc na jezdnie?
Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Pamiętajmy, że pieszy należy do grupy „niechronionych uczestników ruchu drogowego”, ponieważ w trakcie "zderzenia" z pojazdem nic go nie chroni. Kierowca może liczyć na poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa etc. Pieszy jest narażony na najpoważniejsze konsekwencje już przy prędkościach pojazdu 20-30 km/h. Przy prędkości 50 km/h pieszy ma około 50 procent szans na przeżycie, ale już przy prędkości około 80 km/h jego szanse na przeżycie są bliskie zeru. Mając na uwadze własne bezpieczeństwo, życie i zdrowie pieszy powinien zachować szczególną ostrożność na drodze.
Jakie kary grożą pieszym, którzy nie stosują się do zakazu korzystania ze smartfonów na przejściach dla pieszych?
Zgodnie z przepisami zabrania się korzystania z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz na przejściu dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych. Pieszy, który nie stosuje się do powyższego przepisu, zgodnie z obowiązującym taryfikatorem może zostać ukarany w wysokości od 20 do 500 złotych.
- Tłok w Tatrach? Zobacz gdzie pojechać, by uniknąć tłumów
- Etnomania 2021 w Wygiełzowie, czyli podróż do przeszłości [ZDJĘCIA]
- Nad Jeziorem Mucharskim. Atak lisów na kiełbaski z grilla i inne dziwne zdarzenia
- Awantury i przemoc domowa zakończyła się zabójstwem. Czy można było tego uniknąć?
- Na trasie Kraków - Oświęcim powstanie nowy przystanek "Energylandia"
- Wielki Odpust Wniebowzięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej [ZDJĘCIA]
