https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak próbowano modernizować polską wieś. "Konopielka" w cyklu Krótka Historia Polskiego Kina w krakowskich kinach we wrześniu

Paweł Gzyl
"Konopielka"
"Konopielka" Materiały prasowe
"Konopielka" to jeden z najbardziej oryginalnych filmów portretujących polską wieś. Inteligentną komedię Witolda Leszczyńskiego z brawurowymi kreacjami Krzysztofa Majchrzaka i Anny Seniuk zobaczymy we wrześniu w ramach drugiej odsłony cyklu Krótka Historia Polskiego Kina w krakowskich kinach studyjnych: 3 września w Kinie Pod Baranami, 10 września w kinie Agrafka, 18 września w kinie Paradox, 22 września w kinie Kika i 25 września w kinie Mikro.

Jedz sezonowo

emisja bez ograniczeń wiekowych

W programie przeglądu Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni jest dziesięć tytułów wybranych przez Tomasza Kolankiewicza. Filmy prezentowane są w kinach studyjnych od lutego do listopada. Każdy poprzedzony jest krótkim wykładem wideo przygotowanym przez kuratora przeglądu. Dotychczas wyświetlono m.in. filmy "Trzecia część nocy" (reż. Andrzej Żuławski), "Ręce do góry" (reż. Jerzy Skolimowski) oraz "Słońce wschodzi raz na dzień" (reż. Henryk Kluba). Wrześniowy tytuł przeglądu to "Konopielka" Witolda Leszczyńskiego.

Kaziuk (Krzysztof Majchrzak) żyje w zgodzie z naturą, tradycją i panem Bogiem. Przy boku ma żonę (Anna Seniuk), ojca, syna, córkę, kobyłę, krowę, psa i kury. Do wsi Taplary przyjeżdża do pracy nauczycielka (Joanna Sienkiewicz) z miasta. Jej pojawienie się wprowadza niepokój, zapowiada zmiany, rozbija poczucie jedności z czasem wiecznym i jego legendami. Kaziukiem targają sprzeczne uczucia: bunt wobec nowoczesności i ciekawość oraz pogarda i pożądanie wobec panny Joli.

Reżyserem "Konopielki" jest Witold Leszczyński, który w 1968 roku zasłynął przejmującym, filozoficznym dramatem "Żywot Mateusza", ukazującym losy człowieka podświadomie zmierzającego do samozagłady. W opinii wielu krytyków "Konopielka" jest filmem, który dorównuje klasą "Żywotowi". Również przenosi widza w pejzaże odludnej wsi, lecz czyni to w nieco odmiennej tonacji emocjonalnej. Dużo więcej tu komizmu (głównie słownego), pojawia się też satyra na postęp i fanatyczne, pełne przesądów zacofanie.

Humorystyczne walory filmu oddają często pola poważniejszej refleksji nad wymuszonym przez rozwój cywilizacji zrywaniem więzi człowieka z przyrodą oraz odrzuceniem tradycji, w której przecież nie wszystko jest złe i pozbawione znaczenia. Znakomite aktorskie kreacje w filmie stworzyli Krzysztof Majchrzak i Anna Seniuk. Konopielka to adaptacja powieści Edwarda Redlińskiego, który był również współscenarzystą filmu.

Kuratorem przeglądu Krótka historia polskiego kina i autorem prelekcji przed filmami jest Tomasz Kolankiewicz - filmoznawca i historyk filmu. Wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej i Warszawskiej Szkoły Filmowej, programer współpracujący z telewizją, festiwalami filmowymi, Nowym Teatrem w Warszawie. Między 2008 a 2017 rokiem redaktor programowy w redakcji filmowej TVP Kultura. Wydawca, reżyser i prowadzący telewizyjnych audycji kulturalnych. W latach 2020-2023 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Od czerwca 2024 Tomasz Kolankiewicz pełni stanowisko Dyrektora Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.

Dzięki współpracy z WFDiF oraz DI Factory i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej filmy są prezentowane w wersji odrestaurowanej cyfrowo z angielskimi napisami.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska