https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak urządzić na nowo tereny wokół ulicy Kalwaryjskiej? Studenci Politechniki Krakowskiej poszukają rozwiązań

Małgorzata Mrowiec
Opracowanie:
Ulica Kalwaryjska
Ulica Kalwaryjska Wojciech Matusik
Studenci Politechniki Krakowskiej będą szukać prospołecznych i proekologicznych rozwiązań urbanistycznych dla otoczenia ulicy Kalwaryjskiej w Krakowie. Służyć temu będą międzynarodowe warsztaty "ULICA KALWARYJSKA: Zrównoważona transformacja miast i budynków w obliczu wyzwań klimatycznych", które rozpoczną się w piątek (25 października). Prezentacje końcowe efektów prac zaplanowano na 30 października na godz. 10 w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35. 

Jak informuje Politechnika Krakowska - celem warsztatów jest stworzenie strategicznych wizji odnowy otoczenia ulicy Kalwaryjskiej w krakowskiej dzielnicy Podgórze pod kątem poprawy przestrzeni publicznej (wraz z niezbędnymi zmianami transportowymi), rozwiązań proekologicznych, a także propozycji rozwoju budownictwa mieszkaniowego i usługowego w nowych budynkach lub odnowionych zabytkowych. Ponadto analizowany będzie typowy budynek kamienicy dla możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii przy jednoczesnej aktywizacji społecznej mieszkańców.

- Potrzeba przekształcenia ulicy Kalwaryjskiej to inicjatywa społeczności lokalnej Starego Podgórza. Chociaż ulica ta jest sercem dzielnicy, jest również określana jako miejsce niezbyt urodziwe. Temat prowokuje do dyskusji i może być źródłem lokalnych konfliktów, Otwarta rozmowa poświęcona wypracowanym przez studentów wizjom jest istotnym elementem prac warsztatowych - mówi jedna z organizatorek warsztatów dr hab. arch. Kinga Racoń-Leja, prof. PK, kierowniczka Katedry Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

Studenci BIP (Blended Intensive Program) Erasmus z trzech uczelni: Politechniki Krakowskiej, Hochschule Bremen z Niemiec oraz Polytechnic Institute of Bragança z Portugalii będą pracować w interdyscyplinarnych grupach nad strategiami rozwoju dla obszaru ulicy Kalwaryjskiej. Uczestnicy z PK to studenci III roku architektury, członkowie Koła Naukowego "UBRAN LAB" działającego na PK.

Warsztaty rozpoczną się od wprowadzającej prezentacji, dyskusji i wizyty na miejscu (25 października), a zakończą się końcowymi prezentacjami (30 października). W programie są prace w grupach, konsultacje i prezentacja dotychczasowych wyników w połowie warsztatów (26 października).

- Prezentacje odbędą się z udziałem radnych dzielnicowych, społeczności lokalnej oraz zewnętrznych ekspertów z zakresu tak partycypacji społecznej, jak i rozwiązań transportowych - podkreśla uczelnia.

Prezentacje końcowe mają pokazywać wypracowane wspólnie, w zespołach międzynarodowych strategie rozwoju dla obszaru, który jest tematem warsztatów.

- Ze względu na różnorodność metod pracy i przedstawiania wyników - tzn. mapy, diagramy, teksty, obrazy - warsztaty sprzyjają interdyscyplinarnej dyskusji – mówi koordynatorka projektu dr inż. arch. Ernestyna Szpakowska-Loranc z Katedry A9 Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, opiekunka Koła Naukowego “URBAN LAB” PK. Studenci z Politechniki będą kontynuować swoje prace w ramach semestralnego projektu.

Ulica Kalwaryjska jest główną i jednocześnie najstarszą ulicą w krakowskim Starym Podgórzu. Rozpoczyna się od Rynku Podgórskiego i kończy na Rondzie Matecznego. Najwcześniejszy odcinek ulicy Kalwaryjskiej - od Rynku Podgórskiego do skrzyżowania z ulicą Smolki - został wytyczony w latach 1787-1789 jako odcinek drogi łączącej miasto Podgórze z trasą biegnącą ze Lwowa do Wiednia. Z kolei fragment od skrzyżowania z ulicą Smolki do Ronda Matecznego jest częścią dawnej Trasy Węgierskiej.

- Od lat toczy się dyskusja na temat zmniejszenia natężenia ruchu i liczby miejsc parkingowych wzdłuż ulicy Kalwaryjskiej oraz zmiany charakteru ruchliwej ulicy na głównie pieszą. Jak dotąd wszelkie podejmowane mediacje i inicjatywy oddolne spełzły na niczym. Mieszkańcom i lokalnym przedsiębiorcom nie udało się osiągnąć konsensusu i sprawić, by ulica Kalwaryjska odzyskała swój reprezentacyjny charakter, nie tracąc przy tym funkcji użytkowych - mówi dr Filip Suchoń z Wydziału Architektury PK.

Organizatorzy warsztatów mają nadzieję, że będą one szansą na znalezienie takiego konsensusu.

Gospodarzem warsztatów jest Politechnika Krakowska przy organizacyjnym współudziale Hochschule Bremen oraz Polytechnic Institute of Bragança. Uczelnie te należą do Uniwersytetu Europejskiego STARS EU, czyli międzynarodowego partnerstwa dziewięciu uczelni, w którym PK integruje się z partnerami w celu osiągnięcia najwyższego poziomu nauczania i badań jako uniwersytet przyszłości.

Znany youtuber zatrzymany przez CBŚP

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska