Chang'e 4, chiński pojazd kosmiczny pomyślnie wylądował w czwartek na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca – poinformowały oficjalne władze Chin. I wysłał pierwszy zdjęcia.
Było to pierwsze lądowanie pojazdu wysłanego z Ziemi na niewidocznej (odwrotnej) stronie Księżyca – powierzchni odwróconej od Ziemi półkuli Księżyca, która nigdy nie jest widoczna z Ziemi ze względu na rotację synchroniczną satelity
NASA: Asteroida Bennu uderzy w Ziemię. Sonda Osiris-Rex zbad...
Pojazd składa się z lądownika i części samojezdnej. Ten pierwszy ma między innymi dwie kamery oraz spektometr niskich częstotliwości do radio obserwacji i neutronowy dozymetr. Chińczycy podali, że przeprowadzi się też badania promieniowania przy użyciu specjalnego sprzętu niemieckiego oraz eksperymenty biologiczne.
Lądowanie sondy Chang'e 4 na ciemnej stronie Księżyca
Źródło: Xinhua/x-news
Szacuje się, że badania powierzchni Srebrnego Globu potrwają mniej więcej kwartał. Sonda została wyniesiona w kosmos przez chińską rakietę Długi Marsz-3B, a wystartowała ona 8 grudnia. Naukowcy są przekonani, że ciemna strona Księżyca będzie idealnym miejscem do prac radio astronomów, gdyż jest ona osłonięta przed odgłosami radiowymi dochodzącymi z Ziemi.
Łagodne lądowanie na tej części Księżyca uznano za krok milowy w badaniach kosmosu. - Chiny dokonały czegoś, co nie udało się do tej pory innym krajom - określił sukces naukowców Kraju Środka Ye Quanzhi, astronom z Kalifornijski Instytut Technicznego (Caltech), jednej z najlepszych prywatnych uczelni w Stanach Zjednoczonych, położonej w Pasadenie.
Chang'e-4 zajmie się badaniami miejsca nazywanego kraterem Von Kármán, który - wedle naukowców- powstał on w wyniku potężnego uderzenia w początkowej historii Księżyca. - To ogromna struktura licząca 2500 kilometrów średnicy, głęboka na 13 km, jeden z największych kraterów powstałych w wyniku uderzenia w Układzie Słonecznym, jednocześnie jeden z największych i najstarszych basenów na Księżycu- mówi Andrew Coates, brytyjski profesor fizyk.
Historia badań niewidzialnej strony Księżyca liczy już kilka dekad. Pierwsze zdjęcia tego rejonu wykonała radziecka sonda Łuna 3 w 1959 roku. Siedem lat później inna radziecka sonda wykonała zdjęcia lepszej jakości, a po raz pierwszy człowiek mógł zobaczyć tę część Księżyca podczas misji Apollo 8 w 1968 roku.
Eksploracja kosmosu. Co jeszcze nas czeka?
Źródło:
TVN
POLECAMY: