https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jan Tajster oskarżony. Lista najważniejszych zarzutów

Dawid Serafin, Piotr Rąpalski
Jan Tajster w sądzie. Zdjęcie z 2012 roku.
Jan Tajster w sądzie. Zdjęcie z 2012 roku. fot. Wojciech Matusik
Jan Tajster został nowym dyrektorem Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Śledczy zarzucają m.in. korupcję, mobbing czy przekroczenie uprawnień służbowych.

WIDEO: Jan Tajster szefem ZIKiT-u. Gorące opinie

Autor: Marcin Karkosza, Gazeta Krakowska

Kraków. Jan Tajster dyrektorem ZIKiT [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jan Tajster oskarżony | Create infographics

Tajster oskarżany był przez prokuraturę kilkanaście razy. Ta zarzuca mu m.in. załatwianie kontraktów prywatnym firmom przy miejskich inwestycjach za łapówki.

A w innych procesach - takie kierowanie inwestycjami, że miasto na rzecz wykonawców miało tracić grube pieniądze. Pierwsze procesy Jana Tajstera rozpoczęły się już w 2009 roku. Z czasem dochodziły kolejne zarzuty. Ostatnie usłyszał na początku roku 2015. Dotyczą tak ważnych inwestycji w Krakowie jak np. przebudowa Małego Rynku, placu Bohaterów Getta, czy budowy ulicy Lema.

JAN TAJSTER SZEFEM ZIKIT-u. CZYTAJ TEŻ:

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sprawiedliwy Kraków
Komitet Wyborczy Wyborców Obrona Kraków, dnia 20.07. 2015r. Praw Emerytów Rencistów Lokatorów al. Pokoju 26/102, 31-564 Kraków.

Komisariat Policji I w Krakowie
ul. Pędzichów 25
st. asp. Rafał Mirek

W związku z przesłuchaniem Pełnomocnika KWW Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów Graniwida Sikorskiego na dzień 23.07.2015r. w sprawie lustracji prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego wnosimy dokument z IPN który jest dowodem na to, że Prezydent Miasta Krakowa współpracował ze Służbami Bezpieczeństwa.

Za
KWW Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów
Pełnomocnik
Andrzej Graniwid Sikorski

Otrzymują:
1 x adresat;
1 x pan Borys Budka, Minister Sprawiedliwości, al. Ujazdowskie 11, 00-950 Warszawa;
1 x pan Andrzej Seremet, Prokurator Generalny, ul. Barska 28/30, 02-315 Warszawa;
1 x Komenda Główna Policji, ul Puławska 148/150, 02-624 Warszawa;
1 x pan Krzysztof Sobierajski, prezes Sądu Apelacyjnego, 31-547 Kraków,
ul. Przy Rondzie 3;
1 x pani Beata Morawiec, prezes Sądu Okręgowego w Krakowie,
31-547 Kraków, ul. Przy Rondzie 7;
1 x pan Mariusz Dąbek Komendant Wojewódzkiej Policji w Krakowie,
31-571 Kraków, ul. Mogilska 109;
1 x media;
1 x a/a
M
Mieszkańcy Grzegórzek
STOWARZYSZENIE SPRAWIEDLIWY KRAKÓW
STOWARZYSZENIE NA RZECZ DĄBIA
STOWARZYSZENIE W OBRONIE CZYSTOŚCI
MATKI ZIEMI
FORUM W OBRONIE PRAW EMERYTÓW
RENCISTÓW I BEZROBOTNYCH
31-564, Kraków al. Pokoju 26 m.102

Kraków, 31 lipca 2015 rok

Pan Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa
31-004 Kraków, pl. Wszystkich Świętych ¾

Wasz znak: BP-01.6724.6.62.2015.AKR

Dotyczy: wniosku o utworzenie parku miejskiego w Dzielnicy II w rejonie ul. Cystersów i Alei Pokoju i o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Cystersów”.

Szanowny Panie Prezydencie,
Z uwagą zapoznaliśmy się z pismem z dnia 2 czerwca 2015 roku a podpisanego przez Z-ce Prezydenta Miasta Krakowa Panią Elżbietę Koterbę. W przesłanym piśmie poinformowano nas, że nasze pismo zostało zarejestrowane jako wniosek o przystąpienie do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i zostało włączone do rejestru wniosków o sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dotyczy to obszaru „Cystersów” w zakresie utworzenia nowego parku miejskiego na terenie Grzegórzek w rejonie ul. Cystersów- Aleja Pokoju gdzie znajdują się tereny po zlikwidowanych zakładach produkcyjnych „MADRO” w Krakowie. Wniosek ten jest bardzo zasadny, i jest wręcz pilną koniecznością wobec działań deweloperów, bez skrupułów dążących do zabudowy tego terenu.
Jutro może być już za późno.
W Związku z powyższym wnioskujemy, o przedstawienie bezzwłocznie przez Prezydenta Miasta Krakowa Radzie Miasta Krakowa analizy zasadności przystąpienia do sporządzenia planu i stopnia zgodności przewidywanych rozwiązań z ustaleniami obowiązującego Studium Uwarunkowań
i kierunków zagospodarowania Przestrzennego Miasta Krakowa tego obszaru.
Celem jest uchwała Rady Miasta Krakowa o przystąpieniu do sporządzenia planu dla tego terenu. Umożliwi to racjonalne gospodarowanie przestrzenią miasta w tym obszarze, w poszanowaniu interesu jego mieszkańców, utrzymanie jak największych terenów zielonych, jak i udział powierzchni biologicznie czynnych. Jest to ważne dla mieszkańców Nowych Grzegórzek i Dąbia gdyż postulowany teren parku mieści się na pograniczu tych osiedli. Założenia parkowe powstające na bazie zdegradowanych terenów dają tutaj możliwość stworzenia otwartej przestrzeni publicznej,
która będzie sprzyjać izolacji akustycznej i termicznej, posiadając wysoką wartość estetyczną.
Uważamy więc że utworzenie nowego parku miejskiego w tym obszarze jest jak najbardziej zasadne i oczekujemy odpowiednich działań tak Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego jak i Rady Miasta Krakowa. W przesłanym piśmie poinformowano też o ogólnodostępnych przestrzeniach na terenie Dzielnicy II Grzegórzki. Jako tereny zieleni i rekreacji wskazano Bulwary Wiślane, zieleń wzdłuż koryta rzeki Białuchy, zieleń ogrodów działkowych „Grzegórzki”, „Zacisze”, Ogród Botaniczny, skwer Mariana Eilego oraz zieleń międzyblokowa.
Częściowej ochronie mają podlegać również tereny powojskowe w rejonie ul. Skrzatów, na których działania rewitalizacyjne ukierunkowane mają być na realizację nowej przestrzeni publicznej i w granicach którego wskazana zostanie lokalizacja nowego „Parku Grzegórzeckiego”.
M
Mieszkańcy Grzegórzek
Ważną wagę władze miasta przywiązują do realizacji założenia o nazwie superścieżka pomiędzy Rondem Mogilskim a Rondem Grzegórzeckim.
Ponownie dokonaliśmy wizji lokalnej tych terenów i w związku z tym chcemy wnieść następujące uwagi do tych projektów:
Patrząc na plan Dzielnicy II Grzegórzki uderza dramatyczny brak terenów zielonych i rekreacyjnych, a praktycznie wszystkie tereny poprzemysłowe są przechwytywane przez deweloperów.

1.Dąbskie Bulwary Wiślane – jest to stosunkowo mały i wąski obszar cenny dla mieszkańców służący wypoczynkowi. Teren ten jest obszarem zalewowym. Okolice tego terenu są także intensywnie zabudowywane. Jako przykład złej gospodarki przestrzennej można tutaj wskazać tereny po byłych zakładach „SPOMASZ”. Przynajmniej część terenu po tych zakładach winna być przeznaczona na poszerzenie Bulwarów Wiślanych które w tym miejscu są bardzo wąskie. Zamiast tego cały ten teren do ul. Ofiar Dąbia jest intensywnie zabudowywany, gdzie będą nowe bloki, w związku z tym będą potrzebne miejsca dla samochodów i parkingów, z
ewidentną szkodą dla przyrody w tym miejscu.

2.Dzielnica II Grzegórzki ma duży atut. Tym atutem są dwie rzeki Wisła i Białucha oraz tereny do nich przylegające, winny być bardziej wykorzystane rekreacyjnie i przyrodniczo. Nasuwa się tu naturalny i oczywisty postulat budowy bulwarów wzdłuż rzeki Białuchy w obszarze w którym ta rzeka przepływa na terenie dzielnicy. Należy także wzmocnić ochronę Stawu Dąbskiego w rejonie Plazy.

3.Koniecznym wydaje się otwarcie Rodzinnych Ogrodów Działkowych dla mieszkańców. W zamian za decyzję o otwarcie ogrodów działkowych ich gospodarze winni otrzymywać od władz miasta dofinansowanie do infrastruktury ogrodowej, ławek, koszy na śmieci, a także teren ten winien być objęty programem patroli i bezpieczeństwa.

4.Teren Ogrodu Botanicznego.
To tutaj znajduje się najstarszy w Polsce Ogród Botaniczny, ale jest on dostępny tylko w określonych godzinach, wstęp jest płatny. Bilet normalny kosztuje 7 zł., a bilet ulgowy 4 zł. To powoduje naturalną ograniczoną dostępność do tego terenu.

5.Teren Parku Grzegórzeckiego w rejonie ul. Skrzatów. Mieszkańcy Grzegórzek obawiają się tego co stało się z parkiem znajdującym się przed Sądem. Jeśli można było w majestacie prawa i z pominięciem różnych procedur sprzedać fragment istniejącego od 45 lat urządzonego miejskiego terenu zielonego, to co może stać się z atrakcyjną dla inwestorów działką, na której jeszcze niedawno mieściła się jednostka wojskowa ?

6.Teren „superścieżki” pomiędzy Rondem Mogilskim a Grzegórzeckim. Jak już to wskazywaliśmy wyżej w poprzednich latach był tu w rejonie Sądów dobrze zagospodarowany teren zielony. Niestety część tego terenu została przez Miasto sprzedana prywatnemu inwestorowi. Zieleń została zniszczona i powstaje biurowiec. Wystarczy obecnie zobaczyć co stało się z tym terenem właśnie w rejonie skweru Mariana Eilego. Pozostało niewiele drzew, a stan tego terenu budzi oburzenie, przerażenie i wściekłość Krakowian. Dziś usiłuje się mydlić oczy superścieżką. Jest to inicjatywa godna uwagi i poparcia ale przecież zdegradowanego i zniszczonego przyrodniczo terenu nic nie zastąpi.
Obawy budzi również stan obiektów klubów sportowych zwłaszcza „Grzegórzecki”. Od długiego okresu, czasu jest tu zamontowany żuraw budowlany, do końca nie wiadomo w jakim celu ? Także wyniki sportowe tak Grzegórzeckiego jak i Dąbskiego delikatnie mówiąc nie są budujące.
M
Mieszkańcy Grzegórzek
Reasumując mieszkańcy są rozgoryczeni że na ich oczach Dzielnica II Grzegórzki staje się betonową pustynią.
Tym bardziej potrzebne są nowe parki miejskie, jak i efektywna ochrona i rozwój znajdujących się na terenie Dzielnicy II terenów zielonych.

Za Zarząd: Za Zarząd: Za Zarząd:
Stowarzyszenia na Rzecz Dąbia Forum w Obronie Praw Sprawiedliwy Kraków
Emerytów Rencistów
Maria Malinowska i Bezrobotnych Graniwid Sikorski

Henryk Stadnik

Za Zarząd:
Stowarzyszenia w Obronie Czystości Matki Ziemi

Bogdan Warzecha

MIESZKAŃCY DZIELNICY II GRZEGÓRZKI

Otrzymują:
1 x adresat;
1 x p. Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa;
1 x p. Adam Kalita, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RMK:
1 x p. Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący Komisji Dialogu Obywatelskiego RMK;
1 x p. Anna Prokop-Staszecka, Przewodnicząca Komisji Ekologii i Ochrony Powietrza RMK;
1 x p. Grzegorz Stawowy, Przewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego
i Ochrony Środowiska RMK;
1 x p. Tadeusz Trzmiel, Z-ca Prezydenta Miasta Krakowa;
1 x p. Elżbieta Koterba, Z-ca Prezydenta Miasta Krakowa;
1 x p. Piotr Kemf, Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej;
1 x p. Ewa Olszowska-Dej, Dyrektor Kształtowania Środowiska UMK;
1 x p. Małgorzata Ciemięga, Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy II Grzegórzki;
1 x Rada Dzielnicy II Grzegórzki;
1 x Media;
1 x Mieszkańcy Krakowa;
1 x a/a.
..
Ten pan ma tak bogaty dorobek, że nadaje się do kierownictwa PO. Przy takim doświadczeniu w aferach marnuje się gdzieś na prowincji
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska