Tradycyjnie Jarmark Kasztelański rozpoczął barwny orszak, który przemaszerował spod oświęcimskiego zamku właśnie na Bulwary, gdzie odbyły się główne imprezy.
- O prawach miejskich dla Oświęcimia historycy informują, że otrzymał je w XIII wieku, ale pierwsze wzmianki o osadnictwie datowane są na dwa wieki wcześniej – informuje Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu. - Dawniej życie koncentrowało się właśnie wokół rzeki, dającej nie tylko żywność, ale będącej także źródłem utrzymania.

Na Bulwarach można było przenieść się dawne czasy. Uczestnicy pikniku podziwiali walki gladiatorów, dowiadując się o ich początkach, a były one związane z usługami funeralnymi. Gladiatorzy walczyli przy okazji pogrzebów dawnych ważnych osobistości, dla uczczenia ich pamięci. Dopiero potem byli źródłem krwawej rozrywki i dobrego biznesu.
Dla wszystkich uczestników jarmarku zaskoczeniem była informacja, że pot i naskórek zdarty gladiatorom podczas walk czy treningów, służył do wyrobu afrodyzjaków dla mężczyzn i kobiet.
Potem dzieci mogły się wcielić w rolę gladiatorów, tocząc walki na gumowe miecze i oczywiście pod okiem instruktorów, którzy wcześniej wcielili się w role gladiatorów.
Można było podziwiać walki rycerzy średniowiecznych, sprawdzić swoją zręczność w strzelaniu z kuszy, łuku, rzucania toporami, czy samodzielnie wykonać starą monetę. Żeby tego jednak dokonać, trzeba było samodzielnie wytopić cynę.

Ci, którzy spotkali na drodze tajemniczego Przepióra, z miejsca sięgali do kieszeni, żeby zrobić sobie z nim zdjęcie. Wyglądem budził przerażenie uczestników, ale fotka z takim gościem to było coś, choć niektórym ciarki przeszły przez ciało, kiedy dotknął ich swoimi pazurami.
Na koniec była inscenizacja walki, wynikającej z najazdu Wikingów na Oświęcim. W niej także wystąpił tajemniczy "Przepiór". Wikingowie przypłynęli do Oświęcimia repliką duńskiej łodzi rybackiej, z 1135 roku.
Kiedy wydawało się, że Oświęcim padnie, do akcji wkroczyli współcześni mieszkańcy, a konkretnie dzieci, odwracając bieg wydarzeń. W nagrodę mogli sonie zrobić wspólne zdjęcia z wojownikami.










Więcej zdjęć z Jarmarku Kasztelańskiego w Oświęcimiu 2024:
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Złota kolekcja hokeistów Unii Oświęcim zaczęła się 1992 roku. Zdjęcia
- Lodowisko w Oświęcimiu ma 60 lat. Miejsce wielu emocji i radości. Zdjęcia
- Tak wyglądał handel w Oświęcimiu w latach PRL-u. Zdjęcia
- Dziarski 100-latek z Oświęcimia. Pływa na basenie i ma konto na Facebooku
- TOP 12 zagadkowych, dziwnych i zabawnych nazw ulic w Oświęcimiu. Zdjęcia z opisami
- Duże i ważne inwestycje w Oświęcimiu i powiecie ze wsparciem z programu rządowego