MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jazz na harfę i smyczki. W poniedziałek 27 maja rozpoczyna się 30. edycja festiwalu Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Atom String Quartet
Atom String Quartet Materiały prasowe
W poniedziałek 27 maja rozpocznie się 30. edycja festiwalu Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie. Najpierw czekają nas koncerty gwiazd gatunku, a potem spotkania z tymi, którzy dopiero zaczynają go wykonywać.

Szef MON: Bezpieczeństwo jest najważniejszym zadaniem rządu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Głównym celem festiwalu jest prezentacja projektów muzycznych reprezentujących różnorodne nurty i stylistyki we współczesnej muzyce improwizowanej. Publiczność ma szansę obcować z uznanymi gwiazdami i legendami jazzu, a równocześnie, co jest specjalnością tego festiwalu, każdorazowo jest zaskakiwana pojawieniem się nieznanych wcześniej młodych odkryć muzycznych. W tym roku festiwal odbędzie się już po raz trzydziesty.

- Ta długowieczność naszej imprezy ma kilka przyczyn. Przede wszystkim to unikatowa formuła, zestawiająca ze sobą uznanych wykonawców z debiutantami. W roli gwiazd pojawiają się najczęściej artyści z zagranicy, którzy występują w Krakowie lub nawet w Polsce po raz pierwszy. Nie ścigamy się z innymi organizatorami na największe nazwiska, tylko wyszukujemy wyjątkowych muzyków, którzy pokazują, że na jazz można spojrzeć z nieco innej strony. Mamy też stałe źródło finansowania z kasy Miasta Krakowa. To pozwala co roku realizować festiwal bez większych zakłóceń. No i dorobiliśmy stałej publiczności, czekającej co roku na nasze propozycje – mówi nam Grzegorz Motyka, dyrektor artystyczny festiwalu.

Zazwyczaj Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie odbywa się w kwietniu. W tym roku ze względu na wybory nowego prezydenta Krakowa trzeba było nieco przesunąć termin. W efekcie dwa pierwsze koncerty gwiazd odbędą się na wiosnę, a trzeci na jesieni. Tym razem festiwal przenosi się do Muzeum Manggha – i to właśnie tam 27 maja wystąpi amerykańska harfistka Brandee Younger, a 11 czerwca – polska grupa Atom String Quartet.

- Nie ma w Krakowie zbyt wielu sal na koncerty jazzowe. Mamy kilka klubów i turyści zawsze są zaskoczeni, że codziennie można pod Wawelem trafić na jakiś jazzowy koncert. Ale kiedy chce się zaprosić gwiazdę większego kalibru z kraju czy z zagranicy, okazuje się, że nie ma średniej wielkości sal. Mamy wspaniałe Centrum Kongresowe ICE, ale ono jest szalenie drogie. Trzeba sprzedać dwa tysiące biletów, aby taki koncert się zwrócił. Trafiliśmy jednak na Muzeum Manggha. To wręcz idealna dla nas sala. Scena jest blisko widowni i grający tam muzycy bardzo sobie chwalą, że mogą mieć bezpośredni kontakt z publicznością. Dlatego to właśnie tam się spotkamy – zapowiada Grzegorz Motyka.

W poniedziałek 27 maja o godz. 20 w muzeum Manggha wystąpi po raz pierwszy w Polsce harfistka Brandee Younger. Towarzyszyć jej będą: Rashaan Carter na kontrabasie i Ele Howell na perkusji. To rzadkość, by wykonywać jazz na harfie – ale czarnoskóra artystka jest w tej dziedzinie specjalistką. Jej autorski album „Brand New Life” spotkał się z szerokim uznaniem mediów i fanów. Harfistka reprezentuje pokolenie współczesnych muzyków improwizujących, którzy silnie inspirują się amerykańską popkulturą i hip-hopem. Poza własną twórczością, Younger współpracowała z wieloma gwiazdami jazzu, R&B i hip-hopu, takimi jak Ravi Coltrane, Jack DeJohnette, Reggie Workman, Charlie Haden, Beyoncé, John Legend czy Lauryn Hill.

11 czerwca o godz. 19.30 zobaczymy na scenie Muzeum Manggha polski zespół Atom String Quartet, który zaprezentuje materiał ze swej nowej płyty. „Universum” jest siódmym albumem w dyskografii zakopiańsko-warszawskiej formacji. To naturalna konsekwencja działań zespołu, a jednocześnie zupełna nowość w podejściu do komponowania. Każdy z jego muzyków zmierzył się z wielką formą i skomponował pełnowymiarowy, wieloczęściowy kwartet smyczkowy. Utwory te są autonomicznymi suitami i opowiadają różne historie, dokładnie ukazując indywidualny charakter każdego z kompozytorów.

W dniach 24-27 czerwca przez cztery wieczory będziemy mogli posłuchać w klubie Piec Art jazzowych debiutantów. Dodatkowo 29 czerwca wystąpią młodzi artyści związani z Akademią Muzyczną w Krakowie. Posłuchamy przede wszystkim autorskich kompozycji poszczególnych wykonawców, ale zabrzmią też standardy. Na scenie pojawi się m.in. ceniony saksofonista Filip Szostek, który zaprezentuje swój kwintet, składający się ze studentów podwawelskiej uczelni.

Dalszy ciąg festiwalu Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie polegać będzie na polsko-amerykańskich letnich warsztatach w Akademii Muzycznej i występie kolejnej gwiazdy jesienią. Kto to będzie – dowiemy się po wakacjach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska