Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedenaście dni z góralskim folklorem u podnóża Giewontu

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Zobaczymy wspólny koncert zespołów Zakopower i Atom String Quartet.
Zobaczymy wspólny koncert zespołów Zakopower i Atom String Quartet. Marcin Maj
Piękne stroje, ekspresyjna muzyka i dynamiczny taniec zachwycą publiczność Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, od 16 do 26 sierpnia, w Zakopanem.

To już 50. edycja zakopiańskiego festiwalu. To oznacza, że poza tradycyjnymi punktami jego programu czekają nas mniejsze i większe niespodzianki przygotowane przez organizatorów.

– Chcemy w wyjątkowy sposób celebrować to góralskie święto. Wydłużyliśmy je i przygotowaliśmy bogaty program, który na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników. Warto zaplanować wakacyjny odpoczynek właśnie w drugiej połowie sierpnia pod Giewontem – zachęca dyrektor festiwalu, Joanna Staszak.

O Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi walczyć będą na scenie w „chuścianej izbie” (wielkim namiocie cyrkowym na Górnej Równi Krupowej) zespoły z Bułgarii, Hiszpanii, Indii, Macedonii, Rosji, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Turcji, Ukrainy, Węgier i Włoch, a także polonijna grupa Ślebodni ze Stanów Zjednoczonych.

Międzynarodowy skład uzupełnią zespoły z naszego kraju, które zakwalifikowały się podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu: Zespół Regionalny Górale Łąccy z Łącka, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Lipowianie z Lipowej, Zespół Regionalny Mystkowianie z Mystkowa oraz Uczelniany Zespół Góralski Młode Podhale z Nowego Targu.

W programie, oprócz występów konkursowych, znalazły się koncerty, które zabiorą nas w sentymentalną podróż przez historię festiwalu. Podczas trzech z nich zatytułowanych „Złote ciupagi” zobaczymy dotychczasowych laureatów tej prestiżowej festiwalowej nagrody – z Bułgarii, Węgier, Słowacji, Rumunii, Hiszpanii i Polski. Szczególnym gościem będzie zespół Podegrodzie, który wygrał pierwszą edycję festiwalu w 1968 r.Historię przywoła także koncert „Złote Gody Festiwalu”, podczas którego wystąpi Parafialny Regionalny Zespół Giewont.

16 i 17 sierpnia odbędą się dwa koncerty „Na folkową nutę”, podczas których wystąpią znane zespoły inspirujące się muzyką ludową, wywodzące się nie tylko z Podhala. Wyjątkowym wydarzeniem będzie z pewnością wspólny koncert grup Zakopower i Atom String Quartet oraz wystawiona przez zespół Mazowsze opera „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”. Na festiwalowej scenie zaprezentują się też zespoły: Krywań, Dikanda, Holeviaters, Kapela Hanki Wójciak, Hanka Rybka, Megitza i kabaret Truteń.

Nie zabraknie oczywiście stałych punktów programu. Obejrzymy Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, korowód ulicami Zakopanego, Wystawę Owczarków Podhalańskich oraz Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego.

Będzie również sporo jubileuszowych atrakcji. Zaplanowano m.in. warsztaty rękodzieła ludowego oraz otwarcie po generalnym remoncie nowego miejsca na kulturalnej mapie Zakopanego – dedykowanego twórczości rodzimej „Czerwonego Dworu”.
Nowością będzie zorganizowany w wiosce festiwalowej Jarmark Świętej Cecylii – targowisko instrumentów, którego gospodarzem jest Piotr Piszczatowski. Ciekawe regionalne instrumenty z Polski i zagranicy będzie można nie tylko podziwiać i kupować, ale także poznać ich ciekawą historię i sposób wytwarzania. Specjalne prezentacje odbędą się od 19 do 25 sierpnia.

Wszystkie informacje o festiwalu na stronie: www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska