Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli nie widziałeś tych 10 miejsc, nie jesteś prawdziwym krakusem!

Julia Stankowska
Julia Stankowska
Te miejsca powinien znać każdy krakus
Te miejsca powinien znać każdy krakus
„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - to słynne słowa poety Stanisława Jachowicza. Niby oczywiste, a jednak nie do końca... Podróżujemy po całym świecie, odwiedzamy wiele pięknych miejsc, często jednak w tym wszystkim zapominamy o atrakcjach, jakie oferuje nam nasze własne miasto. I, ku naszemu zdziwieniu, okazuje się, że wcale nie znamy go aż tak dobrze. A może wydaje Wam się, że widzieliście już wszystko w Krakowie? Sprawdźcie sami, czy możecie nazywać się prawdziwymi krakusami!

Plac Centralny

Plac Centralny im. Ronalda Reagana w Nowej Hucie powstał na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku jako serce tej dzielnicy i żywy przykład socrealizmu. Plac otoczony jest przez osiedla o prostych nazwach: Centrum A, B, C i D. Wśród lokali, działających w jego pobliżu, znajdziemy wiele miejsc związanych z czasami PRL, takich jak: słynna restauracja „Stylowa”, funkcjonująca nieprzerwanie od 1956 roku.

Obecnie, na Placu Centralnym znajduje się pomnik Solidarności, a cały obiekt uznawany jest za park.

„Dama z gronostajem”

„Dama z gronostajem”, zwana również „Damą z łasiczką”, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych dzieł sztuki na całym świecie. Obraz autorstwa wybitnego malarza Leonarda da Vinci liczy sobie ponad pół tysiąca lat i znajduje się właśnie w Krakowie. Postacią, przedstawioną na płótnie jest Cecilia Gallerani – kochanka mediolańskiego księcia Ludwika Sforzy.

W XVIII wieku dzieło zostało zakupione przez Adama Jerzego Czartoryskiego. Przez ostatnie stulecia obraz wędrował po świecie – był w Paryżu oraz w Niemczech. Obecnie dzieło od 2019 roku podziwiać można w Muzeum Książąt Czartoryskich.

Rydlówka

Pod tą nazwą kryje się zabytkowy dworek, znany prawdopodobnie wszystkim, którzy czytali lekturę „Wesele”. To właśnie tutaj odbył się ślub poety Lucjana Rydla z chłopską córką Jadwigą Mikołajczykówną, który zainspirował Stanisława Wyspiańskiego do napisania swojego najwybitniejszego dzieła.

Obecnie w Rydlówce znajduje się filia Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, mieszcząca się w trzech najstarszych pokojach dworku, w których bawili się ponad 100 lat temu goście weselni. Wewnątrz dworku znajduje się wiele ciekawych eksponatów takich jak: oryginalne meble czy stare fotografie.

Dworek Jana Matejki

Kolejnym obowiązkowym punktem na mapie Krakowa jest Dworek Jana Matejki w Krzesławicach. Powstały niemal 200 lat temu budynek dawniej mieścił w sobie pracownię polskiego malarza. Obecnie dworek pełni funkcje muzeum poświęcone postaci Jana Matejki oraz Hugona Kołłątaja, któremu poświęcona jest jedna z wystaw.

Synagoga Stara

Synagoga Stara (ul. Szeroka 24) , czyli najstarsza świątynia żydowska w Polsce, a tym samym jedna z najstarszych w Europie, która do 1939 roku była najważniejszą synagogą w Krakowie i centralnym miejscem spotkań wspólnoty żydowskiej. Obecnie wewnątrz Starej Synagogi znajduje się filia Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Dzieje i Kultura Żydów.

„Tu w Starej Bożnicy Tadeusz Kościuszko w dniach insurekcji 1794 r. przemawiał do Żydów wzywając do walki o wyzwolenie ojczyzny” – brzmi napis na pamiątkowej tablicy, wewnątrz świątyni.

Collegium Maius

Będąc krakusem nie sposób nie być dumnym z budynku, jakim jest Collegium Maius. Collegium Maius to najstarszy budynek Akademii Krakowskiej, założonej w 1364 roku przez króla Kazimierza Wielkiego,

Obecnie w Collegium Maius mieści się Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego zbiory podzielone są na siedem kolekcji. Wśród przedmiotów znajdujących się w muzeum, znajdują się m.in.: przyrządy astronomiczne, którymi posługiwał się Mikołaj Kopernik oraz słynny Globus Jagielloński.

Park im. Wojciecha Bednarskiego

Znajdujący się w dzielnicy Podgórze park, uchodzi za jeden z najpiękniejszych w Krakowie. Park powstał w 1896 roku z inicjatywy Wojciecha Bednarskiego, ówczesnego dyrektora szkoły w Podgórzu, jako naturalny park krajobrazowy. W parku znajduje się ponad 100 gatunków drzew i krzewów, co czyni go bardzo atrakcyjnym dla przyrodników.

Obecnie park pełni funkcje rekreacyjne, a na jego terenie mieszczą się m.in.: plac zabaw czy boisko.

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, zwane krakowskim Monte Cassino, to klasztor zakonu ojców benedyktynów znajdujący się niegdyś w podkrakowskiej miejscowości Tyniec, która obecnie mieści się na terenie dzielnicy Dębniki.

Tynieckie opactwo to najstarszy istniejący klasztor w Polsce, powstały ponad tysiąc lat temu. Kompleks składa się z wielu ciekawych obiektów, które można zwiedzić – m.in.: Kościół św. Piotra i Pawła, krużganki klasztorne czy opatówka.
Obecnie, na teren opactwa można wejść za darmo, chcąc jednak zwiedzić cały kompleks – trzeba wykupić wejściówkę.

Fabryka Schindlera

Założona w 1937 roku fabryka naczyń emaliowych i wyrobów blaszanych do dziś jest symbolem walki z eksterminacją Żydów. Jej właścicielem był niemiecki przedsiębiorca Oskar Schindler, który zatrudniał zagrożonych Żydów, jednocześnie ratując im życie.
Obecnie w budynku dawnej fabryki znajduje się filia Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Płaszów

Miejscem, które zdecydowanie trzeba odwiedzić jest teren byłego niemieckiego obozu pracy przymusowej Płaszów. Obóz powstał na terenie dawnych cmentarzy żydowskich w 1942 roku, dwa lata później przekształcono go w obóz koncentracyjny. Komendantem obozu był Amon Goeth.

Obecnie na terenie dawnego obozu znajduje się słynny Pomnik Ofiar Faszyzmu. W ubiegłym roku utworzono Muzeum – Miejsce Pamięci KL Płaszów, które ma w planach objąć teren całego obozu. Obecnie trwa rozbudowa Archiwum Cyfrowego KL Płaszów.

Otwarcie muzealnych wystaw stałych dla zwiedzających planowane jest z końcem 2025 roku.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska