Projekt zakłada, że kościół, który stanie na miejscu spalonej w 2002 roku świątyni, będzie ją do złudzenia przypominał. - Konserwator zalecił nam elewację w drewnie. Rozważamy również mniej łatwopalny materiał, do złudzenia przypominający gont - mówi ks. Łędzki. - Więźba dachowa w środku będzie częściowo drewniana, tak samo jak górna część świątyni. Natomiast dół będzie sporządzony z materiałów ognioodpornych - dodaje.
Czytaj także: Sb a Tygodnik Powszechny. Burza o książkę
Proboszcz podkreśla, że wszystkie te środki ostrożności mają na celu zabezpieczenie budynku przed pożarem. Bo zabytkowy drewniany kościół na Woli Justowskiej doszczętnie spalił się aż dwa razy - w 1978 i w 2002 roku. Od tej pory parafianie (jest ich 4800) modlą się w zadaszonej krypcie. Parafianie oglądali projekt podczas kolędy. Proboszcz podkreśla, że bardzo im się podobał. Szef OKRK Mikołaj Kornecki, który ostro protestował przeciw poprzedniemu projektowi kościoła, przedstawionemu przez księdza, ten jest w stanie zaakceptować.
- Kształt przypomina stary drewniany kościółek, więc do niego nie mamy zastrzeżeń. Jednak obiekt jest mocno podwyższony od dołu, co zbytnio go powiększa - mówi Kornecki. Dodaje, że lepiej byłoby wkopać świątynię w ziemię - wtedy nie wydawałaby się aż tak duża. Obecnie magistrat rozpatruje wniosek o warunki zabudowy dla budynku. - Mamy nadzieję, że niedługo otrzymamy decyzję - mówi ks. Łędzki.
Konflikt o kościół przybrał na ostrości w marcu 2010 r. Część mieszkańców, łącznie z Elżbietą Penderecką i OKRK, protestowała przeciw projektowi murowanego, dużego kościoła, który proboszcz chciał postawić na terenie zabytkowego skansenu. Twierdzili, że duża bryła nie pasuje do zabytkowego otoczenia. Chcieli sprowadzić na Wolę Justowską mały drewniany kościółek z Jasiennej koło Rożnowa.
Inni mieszkańcy, na czele z księdzem, argumentowali, że parafia się rozrosła i potrzebuje większego i ognioodpornego budynku na modlitwę. Sprawa trafiła nawet do kard. Stanisława Dziwisza. Dziś wydaje się, że konflikt został zażegnany. Obie strony czekają na decyzję miejskiego konserwatora zabytków, który zaopiniuje nowy projekt świątyni. Decyzja może zapaść jeszcze w tym tygodniu.
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Okradał piwnicę i znalazł majątek!
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy
Korki w Krakowie - sprawdź mapę na żywo