https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Joanna Kulig i Agata Kulesza wystąpią w nowej produkcji Netflixa. Ruszyły zdjęcia do serialu "Ołowiane dzieci"

Paweł Gzyl
Joanna Kulig i Agata Kulesza w serialu "Ołowiane dzieci"
Joanna Kulig i Agata Kulesza w serialu "Ołowiane dzieci" Netflix
Netflix rozpoczął zdjęcia do serialu „Ołowiane dzieci”, inspirowanego prawdziwą historią epidemii ołowicy w latach 70. wśród dzieci z katowickich Szopienic. W roli doktor Jolanty Wadowskiej-Król, która odkryła problem zatrucia ołowiem i uratowała zdrowie kilku tysięcy dzieci, zobaczymy Joannę Kulig.

b]F-35: Najnowsze myśliwce dla polskiego wojska[/b]

emisja bez ograniczeń wiekowych

Lata 70. Młoda lekarka odkrywa, że mieszkające w okolicy huty w Szopienicach na Górnym Śląsku dzieci masowo chorują na ołowicę, chorobę wywołaną zatruciem metalami ciężkimi. Komunistyczne władze robią jednak wszystko, aby prawda nie wyszła na jaw. Jak skończy się konfrontacja samotnej bohaterki z systemem?

Jolanta Wadowska-Król jako lekarz pediatra doskonale znała lokalną społeczność. Udało jej się zbadać ok. 5 tys. dzieci. Większość z nich została wysłana do sanatoriów. Po ich powrocie zaś wyznaczyła 621 rodzin z familoków przy Hucie Metali Nieżelaznych "Szopienice", do przeprowadzki na nowe osiedle. Komunistyczne władze jednak postanowiły ją za to "ukarać". Jej kariera naukowa została zablokowana.

- Warto było (...), gdyby nie ta cała ciężka praca, dziś pewnie wiele osób byłoby chorych (...) Rozczarowało mnie to, że na ówczesnej uczelni pokazano mi, że nic tak naprawdę tam nie znaczyłam. Doktorat i wyniki badań zapakowałam do worka i wyniosłam na strych. Zamiast brać środki uspokajające, zaczęłam haftować - powiedziała Jolanta Wadowska-Król w dokumentalnym filmie "Matka Boska Szopienicka" , którego autorką jest jej wnuczka - Małgorzata Król.

Bohaterska lekarka została doceniona dopiero po upadku Peerelu. W 2005 r. Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego Solidarności przyznał jej Złoty Medal Solidarności. We wrześniu 2017 r. otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Katowice. W 2018 r. została laureatką Nagrody im. Wojciecha Korfantego. W listopadzie tego samego roku w Katowicach przy ul. Gliwickiej odsłonięto poświęcony jej mural Andrzeja Wieteszki. W 2021 r. otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. Jolanta Wadowska-Król zmarła w czerwcu 2023 roku. Miała 83 lata.

"Ołowiane dzieci" inspirowane są książką Michała Jędryki o tym samym tytule.

- Ta historia jest ciekawa z wielu powodów i dobrze, że się do niej wraca. Przede wszystkim ze względu na główną bohaterkę, doktor Jolantę Wadowską-Król. Miałem okazję poznać ją dwa razy. Pierwszy, jako mały chłopiec - pacjent i drugi, kiedy postanowiłem napisać książkę. Chociaż nie byłem typowym pacjentem, bo zgodnie z definicją pani doktor, ołowiane dzieci to te szczególnie mocno dotknięte ołowicą, z zaburzeniami ruchowymi, psychicznymi. Mnie to zostało zaoszczędzone, choroba tak mocno nie dotknęła. Po raz drugi spotkałem panią doktor już przy pisaniu książki - wspomina autor "Ołowianych dzieci".

Produkcja przeniesie widownię do industrialnego Górnego Śląska lat 70. minionego wieku. To tu, w realiach robotniczego regionu, splotą się niebezpieczne polityczne wpływy i społeczna misja dr Wadowskiej-Król. Serial reżyseruje Maciej Pieprzyca, który pochodzi z Górnego Śląska i jest znany ze swojego zainteresowania historią tego regionu.

- Historia epidemii ołowicy wśród śląskich dzieci i bohaterskiej postawy dr Wadowskiej-Król jest na Górnym Śląsku żywa w naszej zbiorowej pamięci. Teraz pora, by przybliżyć ją całej Polsce. W końcu sytuacja, w której to jednostka w słusznej sprawie sprzeciwia się całemu aparatowi władzy to coś, z czym wciąż mamy do czynienia, w wielu miejscach na świecie. Opowieści takie, jak „Ołowiane dzieci” niosą uniwersalny przekaz o słuszności, ale też osobistej cenie walki o prawdę i sprawiedliwość – mówi reżyser.

W roli Jolanty Wadowskiej-Król zobaczymy cenioną aktorkę z małopolskiej Muszynki - Joanna Kulig. Na ekranie towarzyszyć jej będą m.in. Agata Kulesza, Kinga Preis, Sebastian Pawlak, Michał Żurawski, Zbigniew Zamachowski i Marian Dziędziel.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska