Prezydent podkreślił, że jest dumny z tego, że może oddać hołd generałowi, którego nazwał rycerzem Polski, kochanym przez żołnierzy i Polaków. Burmistrz Kolasa nawiązał m.in. do historycznego aktu, dokonanego przez generała w 1920 r. – zaślubin Polski z morzem. Odwoływał się do słów pisanych przed laty o gen. Halerze.
Popiersie stanęło nieopodal dworku, w którym generał się urodził i spędził dzieciństwo.
Miejsce poświęcone Błękitnemu Generałowi powstało z inicjatywy członkow Towarzystwa Pamięci Gen. Józefa Hallera i Hallerczyków, aktywnie działającego od 15 lat na rzecz edukacji historycznej i pielęgnowania pamięci o generale, rodzie Hallerów i hallerczykach. – To ważny dla nas moment. Cieszymy się, że generał został w ten sposób przypomniany w czasie ważnych rocznic: stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 145. rocznicy jego urodzin – powiedział Lszek Krupnik, prezes TGJHiH, które też wspierała, zmarła w miniony poniedziałek prof. Maria Dzielska, potomkini rodu Hallerów. Podczas wczorajszej uroczystosci chwilą ciszy uczczono pamięć o niej.
W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe wielu organizacji m.im. kombatanckich, harcerskich, strażaków, Rady Miejskiej.
Patriotyczne pieśni śpiewali niezawodni harcerze z Krzęcina. M.in. z nimi po ceremonii spotkał prezydent Duda.
ZOBACZ KONIECZNIE:
FLESZ: Program 300 plus - jak otrzymać wsparcie finansowe
Źródło: vivi24