Takiej obrony pracy doktorskiej jeszcze na krakowskiej AWF nie było. - A co tu taki tłum? - Nie słyszałeś? Kowalczyk się broni.
Dwóch pracowników AWF z zaciekawieniem zerknęło do sali, przed którą stali fotoreporterzy. Słynnej biegaczki narciarskiej jeszcze w środku nie było. Zjawiła się kilka minut później. - Justyyyyyyna! - krzyczał za nią jakiś student.
Podwójna mistrzyni olimpijska, ubrana w czarną elegancką sukienkę, nawet się nie odwróciła, a na fotografa, który wyrósł przed nią z aparatem i błysnął serią fleszy, tylko wymownie spojrzała. Była trochę zdenerwowana. - Stres był spory, ale zupełnie inny niż przy okazji startów. Który wolę? Ten naukowy - uśmiechała się potem.
Weszła do sali, a na ekranie zagościł pierwszy slajd z tematem doktoratu: "Struktura i wielkość obciążeń treningowych biegaczek narciarskich na tle ewolucji stosowanej techniki biegu oraz zróżnicowanych poziomów sportowych".
- Przypominam, że to jest posiedzenie naukowe, a nie wydarzenie medialne - zaznaczył na wszelki wypadek prof. Jerzy Cempla, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu AWF, a zarazem przewodniczący komisji doktorskiej, widząc na sali kilkadziesiąt osób, w tym wielu dziennikarzy. Byli też rodzice i rodzeństwo Justyny, znajomi, pracownicy AWF.
- Usłyszałyśmy, że jest obrona Kowalczyk, więc przyszłyśmy. W końcu nie codziennie zdarzają się takie okazje - mówiła Katarzyna Krasowska, stażystka na AWF, która zjawiła się razem z koleżanką.
Wystąpienie narciarskiej gwiazdy spowodowało też wyjątkową frekwencję w samej komisji. - To chyba najliczniejsza komisja w historii. Profesorowie sami się do niej zgłaszali - zdradził prof. Cempla.
Obrona poszła śpiewająco, choć całość - od zreferowania przez Justynę założeń, poprzez konkluzję pracy, po wystąpienia recenzentów, pytania i obrady - trwała blisko trzy godziny.
- Jestem nią zachwycony, była znakomita - chwalił ją jeden z recenzentów, prof. Henryk Sozański. Opinie o doktoracie? "Oryginalny, odważny, wnikliwy, samodzielny, precyzyjny".
- Ma pani wybitne zdolności do działań naukowych - zawyrokował prof. Cempla.
Co dalej? - Nauka zepchnęła sport na boczny tor, teraz czas odwrócić proporcje. A czy będą kolejne naukowe kroki? Za wcześnie, by o tym mówić- unikała deklaracji Justyna.
Słowo "habilitacja" na razie nie pada. Nawet w żartach. - Na razie trzeba jej dać naukowy odpoczynek, niech myśli o starcie w następnych igrzyskach - stwierdził promotor pracy doktorskiej prof. Szymon Krasicki. - Ale w przyszłości, kto wie. Predyspozycje do pracy na uczelni Justyna na pewno ma.
Co wiesz o Wielkich Derbach Krakowa? [POZIOM PODSTAWOWY]? WEŹ UDZIAŁ W TEŚCIE!"
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!