- To wielka radość, gdy nasza Alma Mater rodzi nowie pokolenia ludzi mądrości, wiedzy i wiary. To właśnie w takich chwilach przesłanie naszego patrona i przewodnika św. Jana Pawła II znajduje swój wyraz, bowiem tak realizujemy jego wezwanie o "fides et ratio" w naszym akademickim życiu - mówił w kolegiacie św. Anny rektor Uniwersytetu Papieskiego ks. prof. Robert Tyrała.
W pracach z zakresu nauk teologicznych, dzięki którym Uniwersytet Papieski zyskał nowych doktorów, podejmowano takie tematy jak np. znaczenie postu dla rozwoju życia chrześcijańskiego, muzyka w liturgii sakramentu małżeństwa, problematyka uchodźstwa w świetle posoborowego nauczania Kościoła, homilia w teorii i praktyce Benedykta XVI czy obraz Jezusa u młodzieży (na podstawie badań maturzystów w archidiecezji krakowskiej). W dyscyplinie historia dyplomy otrzymali autorzy prac m.in. o historii konfliktu o Górski Karabach (XVII-XX wiek), ale też np. o inskrypcjach na kamienicach krakowskich - jako wyrazie transferu idei w architekturze przełomu XIX i XX wieku. Jeśli chodzi o nauki socjologiczne, w jednej z prac zajęto się np. rolą mediacji w sporach małżeństw międzykulturowych i międzyreligijnych.
W czasie mszy św. w kolegiacie św. Anny w dniu promocji doktorskich Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II biskup Janusz Mastalski wskazywał na wartości, którymi kierował się w życiu św. Jan z Kęt, a które są kluczowe w rozwoju uniwersytetu: mądrość, miłosierdzie, modlitwa i miłość.
W homilii bp Mastalski przypomniał słowa papieża Franciszka, który mówił, że uniwersytet powinien dążyć do integralnego poznania człowieka i świata. Stanowi to wyzwanie, by połączyć dwa horyzonty: świata i osobisty. Biskup stwierdził, że współczesny świat nie chce zrozumieć prawdy, którą głosi Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Prawda, wolność i miłość są teraz pojmowane w inny sposób, który często zakłamuje rzeczywistość. Biskup podkreślił, że w Ewangelii został nakreślony jasny kierunek, którym powinna podążać wspólnota akademicka.
- W obecnych, trudnych czasach ważna jest umiejętność dokonywania i przewidywania własnych wyborów - mówił też bp Janusz Mastalski. Stwierdził, że mądrość to pomysł na siebie i innych.
Jak wskazał hierarcha, Jezus mówił, by dać każdemu, kto prosi i nie domagać się zwrotu; kluczowym jest zatem miłosierdzie.
- Możemy napisać wiele książek, wypromować fantastyczne doktoraty, ale jeśli nie będziemy miłosierni dla innych i dla siebie, to będzie tylko piękna kariera zawodowa, a nie realizacja misji uniwersyteckiej - zauważył bp Janusz Mastalski.
Biskup mówił też o tym, że Chrystus wskazywał, iż należy miłować nawet swoich nieprzyjaciół. - Jak nie będzie miłości na naszym uniwersytecie, jeśli nie będzie miłości studentów do siebie wzajemnie, do profesorów, a profesorów do studentów, to będzie on uniwersytetem tylko z nazwy. Ważne jest, by w swej posłudze i studiowaniu kierować się miłością - stwierdził biskup. Wskazał, że świat potrzebuje kochających profesorów i studentów, którzy kochają także swą Alma Mater.
O modlitwie hierarcha mówił z kolei: - Modlitwa w obecnych czasach jest szczególnie ważna. Powinna być pełna zaufania, regularna i integralna oraz bardzo często nie powinna być "za kogoś", ale "zamiast kogoś" - podkreślił biskup. - Przychodzimy do tej pięknej kolegiaty, by przez wstawiennictwo św. Jana z Kęt powiedzieć: "Panie, spraw by wiara moja była silna, pokorna, skuteczna i pewna, niezależnie od tego jakie refleksje badawcze będą nam towarzyszyć" - dodał.
Na zakończenie bp Mastalski życzył w imieniu metropolity krakowskiego, by Uniwersytet Papieski św. Jana Pawła II był pięknym, mądrym, pełnym miłosierdzia i miłości miejscem, przepełnionym rozmodleniem.
Nowi doktorzy, doktorzy habilitowani i profesorowie
W dyscyplinie "nauki teologiczne" dyplom doktorski otrzymali:
- o. dr Piotr BIELENIN OFMConv
- ks. dr Jerzy BIERNAT
- dr Aleksandra BRZEZIŃSKA-LIS
- dr Adam CHRAPUSTA
- dr Anna GŁADKOWSKA
- dr Hanna GÓRSKA
- dr Agnieszka HOTLOŚ
- dr Paweł KORZONDKOWSKI
- ks. dr Piotr KOSAKOWSKI
- ks. dr Zbigniew KUCHARSKI
- dr Izabela KULIK-IZYDORCZYK
- dr Ewa LASKOWSKA
- ks. dr Marek MALEC
- ks. dr Andrzej NACKOWSKI
- dr Anna PANETH
- dr Małgorzata PISARSKA
- ks. dr Piotr PRZYBYSZ
- dr Karolina RACHWAŁ
- ks. dr Bartosz RAKOCZY
- ks. dr Tomasz RĄPAŁA
- dr Viktoriya SEMENOVA
- dr Andrzej SĘKIEWICZ
- dr Ireneusz SKOCZEŃ
- dr Beata SZPETKOWSKA
- ks. dr Jakub WIŚNIEWSKI
- ks. dr Mariusz WOŹNIAK
- ks. dr Mateusz WÓJCIK
- ks. dr Szymon WRÓBEL
- dr Katarzyna Jingzen WU
- ks. dr Kamil ZAKASZEWSKI
- ks. dr Andrzej ŻARKOWSKI.
W dyscyplinie "filozofia" dyplom doktorski otrzymali:
- o. dr Michał BOREK OFM
- dr Mateusz KUTA
- dr Łukasz MAZUR
- dr Nina PUTAŁA
- ks. dr Andrzej TARCHAŁA.
W dyscyplinie "historia" dyplom doktorski otrzymali:
- dr Jan BULAK
- dr Hovhannes GEVORGYAN
- dr Karol KUBICKI
- dr Adrian MATUŁA
- dr Katarzyna MYSONA BYRSKA
- dr Luiza TRYBUŚ
- dr Dorota ŻYWCZAK.
W dyscyplinie "nauki socjologiczne" dyplom doktorski otrzymali:
- dr Agata GORCZYCA
- dr Marta LUBER
- dr Anna NAJDA
- ks. dr Łukasz PIÓRKOWSKI
- dr Monika PYRCZAK-PIEGA
- dr Iwona WALDZIŃSKA.
W dyscyplinie "nauki o komunikacji społecznej i mediach" dyplom doktorski otrzymali:
- dr Przemysław PAWELEC
- ks. dr Tomasz PODLEWSKI
- dr Danuta SZTUBA.
Dyplomy nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego odebrali natomiast:
- dyplom doktora habilitowanego nauk teologicznych w dyscyplinie nauki teologiczne - ks. dr hab. Lech Wołowski
- dyplom doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dyscyplinie filozofia - ks. dr hab. Zbigniew Liana.
Stanowisko profesora otrzymali z kolei: o. prof. dr hab. Dariusz Kasprzak i ks. prof. dr hab. Henryk Sławiński z Wydziału Teologicznego.
Rektor UPJPII poinformował również, że w roku 2023 z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy tytuły profesora nauk teologicznych w dyscyplinie "nauki teologiczne" otrzymali: ks. prof. Jan Dziedzic oraz ks. prof. Andrzej Muszala.
Czy Putin chce rozszerzyć konflikt na Zachód?
