Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już nikt nie namawia, by szczepić się przeciwko grypie. Dlaczego? "Praktycznie szczepionki nie są już dostępne"

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Szczepionek przeciwko grypie praktycznie nie ma już w aptekach
Szczepionek przeciwko grypie praktycznie nie ma już w aptekach Archiwum
Jeszcze do niedawna wszyscy - łącznie z ministrem zdrowia - namawiali, by szczepić się przeciwko grypie. Dzisiaj już praktycznie nikt tego nie robi. A przecież osoby, które się zaszczepią, mogą być bardziej odporne na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Dlaczego temat niemal kompletnie ucichł? - Temat szczepień powoli wygasa, ponieważ zdecydowana większość szczepionek została dostarczona już na polski rynek. W tym roku pacjenci wyjątkowo chętnie korzystają ze szczepień, dlatego też obecnie praktycznie szczepionki nie są już dostępne - mówi nam Katarzyna Mąkólska z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Przewiduje, że poziom wyszczepialności naszego społeczeństwa wzrośnie, ale nieznacznie.

Początkiem września Główny Inspektor Sanitarny zachęcał do szczepienia się przeciw grypie, a minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał zwiększenie dostępności szczepionek dla Polaków. Przekonywano, że osoby, które się zaszczepią, mogą być bardziej odporne na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. To był jeden z głównych powodów, dla którego zachęcano do szczepień.

Teraz nagle temat ucichł. Już nikt nie apeluje, by się szczepić. Mało kto pyta, czy szczepionki są jeszcze dostępne w aptekach. Postanowiliśmy to sprawdzić.

Katarzyna Mąkólska z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zauważa, że temat ucichł, ponieważ zdecydowana większość szczepionek została dostarczona już na polski rynek.

W tym roku pacjenci wyjątkowo chętnie korzystają ze szczepień, dlatego też obecnie praktycznie szczepionki nie są już dostępne. W grudniu mają być jeszcze pojedyncze dostawy, rezerwy ściąga również Ministerstwo Zdrowia

- tłumaczy Mąkólska.

Przypomnijmy, że w ubiegłych latach niewielka część polskiego społeczeństwa szczepiła się przeciwko grypie. Polska to kraj o jednej z najniższych wyszczepialności (na poziomie 4 proc.). Czy w tym roku wskaźnik wzrośnie?

- Jeżeli chodzi o poziom wyszczepialności, poznamy go po zakończeniu sezonu (jak już zostaną dostarczone wszystkie dostawy). W związku z tym, że w tym roku było dostarczonych więcej dawek, na pewno ten procent wzrośnie, jednak nieznacznie, będzie to prawdopodobnie ok. 5 proc. - twierdzi Mąkólska.

Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej, dodaje, że ten rok faktycznie z racji pandemii COVID-19 jest wyjątkowy jeśli chodzi o zainteresowanie szczepieniami przeciwko grypie.

Pacjenci chcą się zaszczepić przeciw grypie i właśnie w ten sposób chcą uniknąć ewentualnych powikłań, które mogą być niebezpieczne w przypadku zakażenia COVID-19

- mówi Leleno.

Potwierdza problem z dostępnością szczepionek. Na początku listopada NIA spodziewała się kolejnych dostaw szczepionek. - Niestety, część hurtowni farmaceutycznych praktycznie nie realizuje zamówień z aptek. Średnio na jedną aptekę przypada zaledwie 3-5 szczepionek, co tak naprawdę jest kroplą w morzu potrzeb. To jest oczywiście trudna sytuacja dla farmaceutów, którzy nie mogą pomóc swoim pacjentom, gdyż ich zamówienia nie są realizowane przez hurtowników - dodaje rzecznik.

Dane liczbowe:

  • We wrześniu na rynek trafiło ponad 1 mln opakowań szczepionek przeciw grypie, z czego ok. 400 tys. trafiło już do dystrybucji aptecznej;
  • Kolejne dostawy dla aptek dotarły na początku października - mówimy tutaj o partii 200 tys. opakowań, które momentalnie zostały wyprzedane;
  • Zgodnie z danymi resortu zdrowia do końca roku na polski rynek ma trafić 3 mln szczepionek przeciw grypie.

Zdaniem Leleno kolejnym krokiem w kierunku zwiększania wyszczepialności naszego społeczeństwa powinna być możliwość realizacji szczepień w aptekach. - To usługa, która wzorem innych europejskich krajów powinna być w przyszłości dostępna również w polskich aptekach. Na ten moment mówimy głównie o szczepieniach przeciwko grypie. Nie można jednak wykluczyć, że w przyszłości farmaceuci będą szczepić również przeciwko COVID-19 - dodaje rzecznik.

Podczas ostatniego posiedzenia członkowie senackiej Komisji Zdrowia zagłosowali za regulacją, umożliwiającą farmaceutom wykonywanie szczepień ochronnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska