FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

Nazwa związana jest z klasztorem Hodegon w Konstantynopolu. To tam przechowywany był pierwowzór obrazu przedstawiającego Matkę Boską z Dzieciątkiem na ręku, który stał się potem wzorem dla tworzonych na dużą skalę wizerunków Maryi wskazującej dłonią Jezusa. Hodegetrie krakowskie, najstarszy i najbardziej rozpowszechniony typ ikonograficzny przedstawienia tej sceny, stanowi też w krakowskich kościołach i klasztorach najliczniejszą grupę wśród obrazów maryjnych.
Przypominają o tym organizatorzy Nocy Cracovia Sacra, bo to właśnie "Wizerunki Maryjne w sztuce sakralnej" staną się tematem kolejnego wydarzenia z cyklu. Spotkania zaplanowane na 14 i 15 sierpnia staną się okazją do poznania wyjątkowego dziedzictwa sakralnego i - szerzej - fenomenu kultury duchowej miasta. W programie, oprócz zwiedzania najcenniejszych obiektów sakralnych, przewidziano szereg wystaw tematycznych. Te odbędą się m.in. w klasztorze karmelitów na Piasku, opactwie cystersów w Mogile, opactwie benedyktynów w Tyńcu, klasztorze ss. benedyktynek w Staniątkach, klasztorze Zgromadzenia Księży Misjonarzy na Stradomiu.
Dodatkową atrakcją Nocy będzie możliwość zwiedzania wieży Zygmuntowskiej na Wawelu, w związku z obchodzonym w tym roku 500-leciem dzwonu Zygmunt, czy zwiedzanie odrestaurowanego ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej. Natomiast w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej koncert zagra zespół wokalny "Duodeco" z Wilna.
Tegoroczna Cracovia Sacra zaprowadzi też do kościoła pw. św. Wincentego i Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Pleszowie. 14 sierpnia o godz. 18.00 dr Maria Wąchała-Skindzier oprowadzi po jego wnętrzach, opowiadając o dawnych zwyczajach z kultem Matki Boskiej Zielnej w Pleszowie. Warto wtedy zwrócić uwagę na barokowy ołtarz główny, wykonany z marmuru dębnickiego został zakupiony na licytacji po rozbiórce kościoła Wszystkich Świętych w Krakowie. Umieszczono w nim obraz św. Wincentego namalowany ok. 1810 r. W bocznym rokokowym ołtarzu po prawej stronie znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w tak zwanym typie piekarskim z XVII wieku. Na to wydarzenie obowiązują zapisy przez stronę Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa.