Już ponad 2 tysiące młodych ludzi z Polski i zagranicy pracuje jako wolontariusze przy organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Potrzeba co najmniej dziesięć razy więcej. Chętni mogą zgłaszać się przez najbliższe pół roku. Do końca stycznia parafie przyjmują zgłoszenia od rodzin, które przyjmą do swoich domów pielgrzymów z zagranicy.
Z prośbą o udzielenie gościny uczestnikom ŚDM zwraca się do wiernych kard. Stanisław Dziwisz. Księża chodzący po kolędzie wręczają mieszkańcom archidiecezji krakowskiej kartki od metropolity w tej sprawie. Będą tam też noworoczne życzenia.
- Prosimy o zgłaszanie się rodzin z Krakowa i miejscowości w promieniu 70 km. Można to zrobić, wypełniając wstępną deklarację,
której wzór jest na stronie internetowej, i składając ją w swojej parafii - zachęca ks. Paweł Kubani z sekretariatu generalnego komitetu organizacyjnego ŚDM.
Zapewnia, że pielgrzymi nie oczekują wielkich wygód. Będą mieć ze sobą śpiwory i karimaty. Organizatorzy proszą o nocleg i śniadanie. Transport, organizację czasu wolnego, ubezpieczenie i pomoc w tłumaczeniach - zapewnią komitety parafialne ŚDM Kraków 2016.
Do Krakowa na początek Dni Młodzieży może przyjechać kilkaset tysięcy pielgrzymów. W finałowym czuwaniu i w papieskiej mszy św. 31 lipca 2016 r. wezmą udział prawdopodobnie ponad 2 miliony osób.
Goście zostaną zakwaterowani w internatach, szkołach, parafiach i u rodzin. Komitet organizacyjny planuje dwie tzw. strefy noclegowe w Krakowie i na jego obrzeżach, w kierunku Tarnowa i Katowic. Będą tam pola namiotowe na 60 tys. osób.
Każdy zarejestrowany pielgrzym otrzyma pakiet uczestnika ŚDM - m.in. kartę uprawniającą do bezpłatnych przejazdów wszystkimi środkami komunikacji publicznej.
Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!