Karniowice. Potrzeba pół miliona zł na ratowanie kurhanu...

  Karniowice. Potrzeba pół miliona zł na ratowanie kurhanu [ZDJĘCIA]

  Magdalena Balicka

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Dominik Maciej od 1999 roku pieczołowicie dogląda kurhanu
  1/15

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Magdalena Balicka

  Mieszkańcy Karniowic pod Trzebinią z obawą spoglądają na kurhan stworzony przez ich zmarłego przed trzema laty charyzmatycznego proboszcza ks. Stanisława Fijałka. Osunął się grunt na części ziemnej budowli i odsłonił wielki żelbetowy balon stanowiący jego konstrukcję. Ludzie martwią się, że ten nietypowy grobowiec runie. Brakuje pieniędzy na renowację.
  Potrzeba pół miliona

  Kurhanem, którego budowa zakończyła się w 2003 roku, opiekuje się Dominik Maciej, przyjaciel zmarłego ks. Stanisława Fijałka. Przyznaje, że już pod koniec ubiegłego roku pojawiło się niebezpieczeństwo zawalenia całej budowli.

  - Ziemia zaczęła pękać, a materiał, którym oklejono szkielet konstrukcji, uległ przetarciu. Na szczęście za pośrednictwem parafii w Dulowej udało się zebrać około 50 tys.
  zł na płótno drenarskie, którym okleiliśmy balon zgodnie z wytycznymi inżynierów budownictwa - opowiada Dominik Maciej. Szacuje, że na odnowienie kurhanu potrzeba jeszcze około pół miliona złotych.
  - Na razie kopiec jest bezpieczny. Jednak jeśli nie znajdą się pieniądze na obłożenie go kamieniem, zabezpieczenie siatką, wzmocnienie oponami i zasypanie ziemią, różnie może być - martwi się pan Dominik. Datki na kurhan zbiera parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Dulowej - Karniowicach.

  - Pieniądze zbierane są na konto bankowe, którego numer można znaleźć na stronie internetowej parafii. Wdzięczny ksiądz proboszcz zawsze dziękuje za ofiarowane datki - nie kryje Maciej. Zauważa, że kuria metropolitalna nie dokłada do kurhanu ani grosza.

  Nowy proboszcz

  Pani Maria z Karniowic spogląda na kurhan, który jest wizytówką jej wsi i martwi się, co z nim będzie. - To nasza perełka, która zawsze będzie się kojarzyć ze wspaniałym człowiekiem, jakim był ks. Fijałek - zaznacza kobieta. Smutno jej, bo obecny proboszcz niechętnie wypowiada się na temat kurhanu.

  - Jeśli nawet wspomni czasem, że zbiera pieniądze na odnowę naszego kurhanu, to tak mimochodem, jakby się wstydził tego, co robi w szczytnym przecież celu - żali się kobieta. Tylko Dominik Maciej dogląda co dzień kurhanu.

  - Ksiądz Stanisław Fijałek przed śmiercią poprosił mnie, bym nie zaprzepaścił jego pięknego dzieła. Obiecałem mu to i dbam, jak mogę o wypełnienie jego prośby - wyznaje mężczyzna.

  Trzy lata temu, gdy twórca kopca zmarł i decyzją kurii został pochowany na cmentarzu parafialnym, naprzeciw kurhanu, to Maciej udał się do kardynała Stanisława Dziwisza z prośbą o przeniesienie zmarłego do kopca.

  - Kardynał postanowił uszanować wolę ks. Fijałka zapisaną w testamencie - potwierdza Maciej. I pokazuje urnę z prochami swego mentora, którą umieszczono w honorowym miejscu, nad drzwiami wewnątrz kurhanu.Poza księdzem Fijałkiem, w kopcu znajdują się prochy 26 zmarłych. Miejsca jest na pięć tysięcy urn.

  Przypomina, że nawet Pismo Święte mówi, że "z prochu powstałeś i w proch się obrócisz". Problemem renowacji kurhanu spróbowaliśmy zainteresować krakowską kurię. Jej rzecznik, ks. Robert Nęcek zaznacza, że nic nie wie o problemach konstrukcyjnych kopca.

  - Proszę opisać obecną sytuację z wnioskiem o ewentualna pomoc finansową. Przeanalizujemy ją - obiecuje ks. Nęcek. I prosi, by nie wymuszać na nim żadnych deklaracji.

  Fakty

  - Budowa kurhanu w Karniowicach rozpoczęła się 1999 r., a ukończono ją w 2003 r. Kopiec ma 26 metrów średnicy i 15 metrów wysokości. Do jego budowy zużyto niemal 600 ton stali. Żelbetowe ściany ukryto pod warstwą ziemi, która z czasem porosła trawą. Budowa kurhanu rozsławiła niewielką karniowicką parafię w całej Polsce. Wszystko za sprawą charyzmatycznego ks. Stanisława Fijałka, który przekonywał wiernych, że od tradycyjnego grzebania zmarłych w ziemi lepsza jest tanatopraksja, czyli zabieg mumifikujący ciało po śmierci, który podpatrzył w Chicago. Właśnie ten pomysł wzbudził najwięcej kontrowersji.
  - We wnętrzu kurhanu oprócz 2500 krypt na trumny jest dodatkowo 5000 miejsc na urny. Aktualnie 26 zmarłych pochowanych jest w ten sposób w Karniowicach. Miejsce w tamtejszym kopcu kosztuje ok. 500 złotych, a urna - ok. 200 złotych. Dla porównania, cena tradycyjnego pochówku na cmentarzu to ok. 3 tys. zł plus ok. 1000 zł - trumna.
  - Kurhan jest czynny w każdą niedzielę i święta w godz. od 15 do 18 (od 31 marca do 1 października) i od godz. 13 do 15 (od października do 31 marca).

  Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kurhan

  S.B. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Byłem jednym z wykonawców jeżeli potrzebna jest pomoc proszę o kontakt 601 081 266

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kurhan

  arek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  To byla idea fix Stasia kosztowala olbrzymie pieniadze ale to niestety sa pieniadze wyrzucone w bloto zreszta kosciol raczej sie do ks...rozwiń całość

  To byla idea fix Stasia kosztowala olbrzymie pieniadze ale to niestety sa pieniadze wyrzucone w bloto zreszta kosciol raczej sie do ks Stasia nie bardzo przyznaje patrz zachowanie proboszcza Karniowiczwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kurhan

  arek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  To byla idea fix Stasia kosztowala olbrzymie pieniadze ale to niestety sa pieniadze wyrzucone w bloto zreszta kosciol raczej sie do ks...rozwiń całość

  To byla idea fix Stasia kosztowala olbrzymie pieniadze ale to niestety sa pieniadze wyrzucone w bloto zreszta kosciol raczej sie do ks Stasia nie bardzo przyznaje patrz zachowanie proboszcza Karniowiczwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kurchan

  emeryt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  bylem tam i uwazam ze ta inwestycja to wyrzucone pieniadze w bloto

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kurchan

  emeryt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  miales hamie złoty rog,niech kaprys Fijalka zasponsoruja jego koledzy w kieckach

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  po dotacje - do Watykanu.

  Rafał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Proszę zgłaszać wnioski o dotacje do Watykanu, to w końcu ich eksterytorialne ziemie i zabytki.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To niech się owieczki zrzucą

  na te pół miliona (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  To jasne, że nikt tego im z budżetu nie da. Miał księżulo kaprys - to niech teraz go pielęgnują owieczki.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kaprys?

  eg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  A może rozsądny pomysł? Cmentarze zajmują coraz więcej miejsca, więc taka forma pochówku wcale głupia nie jest.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo